avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate Andeu984

Activitate Andeu984

Din pacate au refuzat sa faca cercetari. Nici nu au audiat martorii, desi mie mi-au spus ca i-au sunat sa-i cheme. Am primit un raspuns de lucrare inregistrată la sesizari nu la penal. Polițiștii care au efectuat verificările au concluzionat că faptele sesizate nu sunt de natură penală sau contravențională. O ruda din familie care lucreaza in politie mi-a spus ca nu au vrut sa se incarce cu dosare la sfarsit de an.
Termenul se calculeaza la 90 de zile exact sau din ziua lunii in care am luat la cunostinta de savarsirea infractiunii pana in aceeasi zi a lunii a treia?
Buna seara!

Am depus o plangere la politie, la timp, dar nu a fost luata in considerare si vreau sa depun din nou, direct la parchet cu trimitere spre prima deoarece probele sunt in evidentele lor.
Intrebarea mea este: trebuie sa fie tot in termen de 3 luni de cand am luat la cunostiinta de savarsirea infractiunii?
Buna seara,

In trecut am facut plati de cateva ori catre Delgaz Grid pentru o cunostiinta prin intermediul aplicatiei bancare de pe telefon. Acum cateva zile am vrut sa-mi achit factura la E.on Gaz si am facut plata din greseala catre Delgaz Grid (cu codul de incasare E.on, care a fost acceptat). Voi merge luni la sediul Delgaz. care am observat ca apare si pe spatele facturii E.on ca furnizor.

Cum credeti ca ar trebui sa procedez?

Multumesc !
Perfect! Multumesc mult pentru raspunsuri domnule Adrian!
O persoana in varsta din familie a fost inselata de un individ, sub pretextul că era angajat al societăţii de distribuţie gaze naturale. El a efectuat un control al instalaţiei de încălzire în locuinţă şi a solicitat 300 lei, ocazie cu care a emis o chitanţă cu ştampilă şi semnatura ilegale. Persoana a fost identificata dupa numarul de inmatriculare surprins pe o camera de supraveghere. A si lasat numarul la un vecin si asa am reusit sa inregistrez si conversatiile la telefon cu dansul in care m-am dat ca fiind o persoana care doreste sa stie daca totul e in regula la locul de consum. In conversatie se da drept angajat al societatii de distributie gaze si spune ca: "nu am facuta verificarea si daca nu-mi da el hartia pe loc am proces verbal sa-mi inchida gazul si sa-mi dea jos contorul, iar pentru rebransare o sa ma coste cateva sute de milioane de lei vechi" - exact acelasi lucru pe care l-a spus vecinilor si rudei mele.
Din fericire vecinii avea deja verificarea facuta dar din pacate politia nu a vrut sa-i audieze desi i-am trecut ca martori.
Am primit doar un raspuns in care este mentionat: "referitor la sesizarea dumneavoastra, din data de......, inregistrata in evidentele noastre.........., va facem cunoscut faptul ca s-a dispus clasarea lucrarii intrucat fapta nu este de natura penala sau contraventionala. Totodata va multumim si apreciem increderea acordata institutiei noastre.... Cu stima,"
Si este semnata de seful sectiei de politie si de agentul de politie caruia i-a fost repartizat cazul, nimic altceva.

Banuiesc ca aceasta este ordonanta. Dar nu este nimic mentionat de vreun termen de depunere a plangerii.
Buna seara,

Daca am depus plangere penala si politia a clasat cazul, in mod injust,
ma pot adresa parchetului de pe langa judecatoria orasului in care ma aflu ?
Ce optiuni as avea?

Multumesc!
Poate ultimul raspuns a dat impresia ca am renuntat, dar nu am facut-o.
Din ce mi-a spus un prieten care lucreaza in politie, probabil ca au clasat cazul fiindca "nu aveau chef sa faca toata hartogaria pentru o gainarie", ori ca sa nu ramana la sfarsit de an cu multe cazuri nesolutionate, lucru care mi s-a parut umpic bizar deoarece l-au identificat si i-au aratat tatei niste poze mai vechi cu el, ceea ce inseamna ca individul probabil are si antecedente.
Am si cateva intrebari daca binevoiti:

Urmatorul pas cred ca ar fi sa ne adresam parchetului ?
Sau se poate contesta undeva faptul ca au clasat cazul ?
Raspunsul primit acasa e semnat de politista careia i-a fost repartizat cazul si de comisarul sef. Sa inteleg ca nu a ajuns si la procusor ?
Daca voi cauta un avocat, trebuie sa gasesc pe cineva specializat in drept penal in cazul de fata ?
Iar daca individul e gasit vinovat, e posibil sa-mi recuperez cheltuielile de judecata ? Eu nu cred ca are vreun soi de venit in afara de a insela batrani.

Mi-as dori ca macar sa am un impact prin care sa impiedic ca si alte persoane sa ajunga intr-o situatie similara.
In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca nu am mai raspuns aici, fiind plecat nu am mai tinut legatura cu ruda care m-a ajutat sa postez.
Acum cateva zile am primit raspuns de la sectia de politie la care am facut plangerea si raspunsul a fost: "Referitor la sesizarea dvs. din data de ..........., inregistrata in evidentele noastre cu nr. ........., va facem cunoscut faptul ca, s-a dispus clasarea lucrarii, intrucat fapta nu este de natura penala sau contraventionala. De asemenea, va multumim si apreciem increderea acordata institutiei noastre, precum si lipsa de ezitare in a ne solicita ajutorul, asigurandu-va de toata disponibilitatea politiei in rezolvarea problemelor cetatenesti."
Deci practic au considerat ca ce s-a intamplat a fost echitabil si perfect legal?
Pe langa asta am aflat de la vecini ca nici macar nu au fost chemati sa dea declaratii.
Daca de obicei se procedeaza in acest fel nu e de mirare ca individul a facut o profesie din asta.
Am vazut indemnul unor persoane de a solicita ajutor specializat dar in momentul de fata nu as avea posibilitatea de a cheltui cateva mii de lei. Avusesem totusi speranta ca daca nu va merge in instanta, macar ca il vor chema la sectie si vor pune presiune pe el sa inapoieze prejudiciul cauzat.

Inca o data, va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va urez sarbatori fericite!

Multumesc mult de raspunsuri doamna Madalina!
Am depus ca probe chitanta primita de la dansul, alaturi de convorbiri de pe numarul firmei in care ameninta cu inchiderea gazului si demontarea contorului. Am si verificat, iar firma lui, care se ocupa cu spalarea covoarelor nu mai e activa din 2016 si chitanta pe care a eliberat-o nici nu e conforma, neavand trecute codul unic de identificare, nr. registrul comertului si sunt puse doua stampile cu numele pfa-ului.
Pe langa acestea am chemat persoane autorizate si mi-au spus ca a rupt ceva incercand sa umble la contor, Pot declara si asta ?
Aici ma gandesc ca daca nu sunt martori sau camere de supraveghere care sa-l fi prins in fapt poate nega cu succes.