avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate alinaalina

Activitate alinaalina

buna ziua
locuiesc impreuna cu fiul meu la parintii mei in urma decesului sotului meu. neavand posibilitati financiare nu am putut lua hotararea sa ne mutam singuri(eu si fiul meu). tatal meu este in evidentele unui medic psihiatru de multi ani si urmeaza tratament de specialitate in doze mari cu anxiolitice, antidepresive, sedative si hipnotice. relatiile dintre noi nu au fost niciodata de cea mai buna natura dar in ultimul timp s-au deteriorat din cauza acestei boli si ne ameninta ca se duce la politie si cere evacuarea noastra din acest apartament. eu sunt cadru didactic, un om pasnic, cu educatie sanatoasa data de bunici si nu vreau sa ajung intr-o postura proasta in fata vecinilor si a celorlalte cunostinte. as putea sa combat cumva legal aceasta stare de lucruri?
Răspuns la discuția probleme tranzactie
de fapt pe citatie scrie asa " veti preciza cerea sub aspectul identificarii si evaluarii bunurilor ce fac ob. cap. de cerere avand ca obiect partaj bunuri comune, veti timbra cu taxa judiciara de timbru in val. de 3% din valoarea masei partajabile si timbru judiciar corespunzator, sub sanct. susp. cf. art. 155.1 cpc, respectiv sub sanct. anularii cap. de cerere mentionat."
actiunea deschisa este divort si tranzactie , nu partaj. unde si ce suma trebuie platita?
multumesc
Parintii mei au incheiat o tranzactie, scrisa de un avocat, de impartire a bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei. Pe citatia de la tribunal scrie ca trebuie sa formuleze o cerere si sa plateasca 3% din valoarea bunurilor. Cine stabileste valoarea acestora? ce fel de cerere trebuie scrisa?Unde platesc aceasta taxa?
Discuție partaj
Va rog sa-mi spuneti , daca cererea pentru partaj trebuie scrisa de un avocat si cam cat costa. la tribunal mi s-a spus ca este aproximativ 20 mil lei vechi. multumesc
Discuție partaj
parintii mei au hotarat sa divorteze, eu am 35 de ani. vor sa imparta o casa la tara si un apartament cu 3 camere in bucuresti. va rog sa-mi spuneti daca am si eu dreptul la o parte din averea lor. multumesc
Discuție greseala
Buna dimineata! Sunt cadru didactic, institutor II. Va rog sa-mi spuneti cui ar trebui sa ma adresez avand in vedere ca salariul meu pe luna octombrie a fost calculat gresit , in loc de o majorare cu 9 procente, acesta a fost majorat doar cu 6 procente, deoarece ultima grila sosita la scoala a fost cea insotita de Ordonanta 15 din luna ianuarie a acestui an (acestea au fost explicatiile secretarei). In baza carei legi, ordonante, hotarari ar fi trebuit ca salariul cadrelor didactice din invatamantul preuniversitar ar fi trebuit majorat cu 9%? Multumesc