avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate vika

Activitate vika

Si daca acest lucru este posibil dupa expirarea termenului de doi ani daca salariatul nu se mai intoarce,care este modalitatea de desfacere a cim
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Un salariat la o institutie(bugetara) are dreptul legal de a solicita suspendarea contractului de munca pentru o perioada de doi ani de zile.???
vika a scris:

Un salariat a castigat in instanta printr-o hotarare definitiva si irevocabila un spor retroactiv ptr anii 2006,2007 si 2008. Hotararea de la Curtea de Apel a fost emisa in data de 8 Mai 2009 si ridicata de la Curtea de Apel in data de 15 Iunie 2009.Urma ca drepturile banesti sa-i fie virate in data de 10 Iiulie 2009,data la care se acorda salariul .
In data de 18 Iunie 2009 In MO 419 a aparut OUG 71 prin care se arata ca se sisteaza plata sumelor de bani prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala si care sunt devenite executorii pana la data de 31 Decembrie 2009.Institutia intr-o astfel de situatie a asistat toate platile de aceasta natura spre nemultumirea evidenta a salariatilor.Mentionam ca data de virare a salariilor este data de 10 ale lunii iar eventualele operatiuni prin Trezorerie pot privii doar prestarile de servicii sau achizitionari de materiale...deci nu drepturi de natura salariala


Un salariat a castigat in instanta printr-o hotarare definitiva si irevocabila un spor retroactiv ptr anii 2006,2007 si 2008. Hotararea de la Curtea de Apel a fost emisa in data de 8 Mai 2009 si ridicata de la Curtea de Apel in data de 15 Iunie 2009.Urma ca drepturile banesti sa-i fie virate in data de 10 Iunie 2009,data la care se acorda salariul .
In data de 18 Iunie 2009 In MO 419 a aparut OUG 71 prin care se arata ca se sisteaza plata sumelor de bani prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala si care sunt devenite executorii pana la data de 31 Decembrie 2009.Institutia intr-o astfel de situatie a asistat toate platile de aceasta natura spre nemultumirea evidenta a salariatilor.Mentionam ca data de virare a salariilor este data de 10 ale lunii iar eventualele operatiuni prin Trezorerie pot privii doar prestarile de servicii sau achizitionari de materiale...deci nu drepturi de natura salariala

Un salariat a castigat in instanta printr-o hotarare definitiva si irevocabila un spor retroactiv ptr anii 2006,2007 si 2008. Hotararea de la Curtea de Apel a fost emisa in data de 8 Mai 2009 si ridicata de la Curtea de Apel in data de 15 Iunie 2009.Urma ca drepturile banesti sa-i fie virate in data de 10 Iunie 2009,data la care se acorda salariul .
In data de 18 Iunie 2009 In MO 419 a aparut OUG 71 prin care se arata ca se sisteaza plata sumelor de bani prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala si care sunt devenite executorii pana la data de 31 Decembrie 2009.Institutia intr-o astfel de situatie a asistat toate platile de aceasta natura spre nemultumirea evidenta a salariatilor.Mentionam ca data de virare a salariilor este data de 10 ale lunii iar eventualele operatiuni prin Trezorerie pot privii doar prestarile de servicii sau achizitionari de materiale...deci nu drepturi de natura salariala
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Ce este mai indicat sa fac in legatura cu o mostenire?.Este vorba de o ruda care nu are copii ci numai nepoti dupa frati.Eu sunt nepot si vrea sa-mi lase mostenire casa.Nu sunt inca lamurit ce este mai bine.Ori donatie cu clauza de intretinere ori simplu contract de intretinere???Ma intereseaza si dpdv al sigurantei dar si dpdv financiar.Mii de multumiri.
Colegii mei,anul trecut,i au introdus o actiune in justitie ptr acordarea unui spor.Au cerut acordarea sporului din martie 2006.Toti au castigat in justitie acordarea sporului respectiv.Luna aceasta vreau sa introduc si eu actiune in justitie dar nu stiu daca mai am drept sa solicit sporul incepand cu luna martie 2006,depasindu-se termenul acela de trei ani.....
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Sa zicem ca in Monitorul Oficial de azi este publicata o lege,o ordonanta,o norma metodologica....etc.Ma intereseaza in cat timp de la publicare intra in vigoare.Va multumesc....
Asa este felix34.....Apartamentul este degradat.Tocmai de asta vreau sa se repare acoperisul ca sa incep si eu o renovare...sa-l pun cumva la punct...De asigurare,nici nu poate fi vorba.....Va multumesc tuturor ptr sfaturi si am sa va tin la curent...
Stau la ultimul nivel , acoperisul este fisurat iar apa se infiltreaza prin tavan.Va dat seama.Am citit atat Legea 230/2007 cat si Normele Metodologice de aplicare si am inteles sau am vrut sa inteleg ca acoperisul este proprietate comuna si ca obligatia in ceea ce priveste reparatia lui cade in sarcina Asociatiei.Pe bloc s-a mai instalat si o antena de telefonie al carei scop a fost pe langa chiria pe care As o primeste si reparatia acoperisului.Acum eu nu stiu ce sa fac....Vreau sa merg la As. cu o cerere de reparatie a acoperisului in care deasemenea am sa le aduc la cunostinta ca in cazul in care nu indeplinesc aceasta obligatie....am sa fac apel la caile legale.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns.Am vreo sansa sa vad odata reparat acoperisul.?????Mii de multumiri