avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta-Daniela Moldovan

Activitate Nicoleta-Daniela Moldovan

Răspuns la discuția Caldura care ne \"ingheata\"
Vad ca d-voastra aveti habar de astfel de probleme, probabil lucrati in domeniu. Din cate stiu, la subsol, exista un repartitor sau ceva de genul acesta, care masoara consumul total si apoi se face impartirea pe apartamente. O alta chestie neinteleasa de mine ... ok, platesc o cota parte ... dar de ce la suprafata apartamentului? Adica, e un fel de impozit pe avere, parerea mea, deoarece platesc "boii de la bicicleta" pentru ca am CT si apartament cu 4 camere. Cei care au 3 camere platesc mai putin.
Răspuns la discuția Caldura care ne \"ingheata\"
Pe casa scarii nu mai exista calorifere. Referitor la ce a spus "ynocentta", e normal ca vecinii care nu au centrala trebuie sa beneficieze de caldura, nu am nimic cu acestia. Dar conductele care transporta agentul termic pot trece prin alta parte, nu pe proprietatea mea ... Bine, e o afirmatie rautacioasa, stiu, dar atata timp cat eu sunt pusa la plata unor servicii de care pur si simplu nu beneficiez ... Mai mult, nu stiu cu ce drept, asociatia de locatari au pus la dispozitia societatii care raspunde de repartitoare la noi in bloc datele mele pentru facturare. O alta ineptie, eu nu am nimic de la aceasta firma, nu am contract cu aceasta firma, si totusi primesc facturi. Ma intreb, cu ce drept au fost prelucrate datele mele cu caracter personal fara acordul meu? In blocul meu mai sunt foarte putine apartamente fara centrale termice, dar presupunand ca toti vecinii ar avea, acele tevi nu ar mai fi necesare. Pai, decat sa platim aiurea, nu mai bine punem mana de la mana si le cumparam centrale celor care nu au? In blocul alaturat, din 48 apartamente, doar 1 nu are centrala. Si ce credeti, acela primeste caldura si ceilalti 47 platesc.
37 lei / luna * 47 apartamente * 3 luni de iarna = 5.217 lei ... pai nu mai bine isi ajuta vecinul si ii pun centrala????
Răspuns la discuția Inspectia fiscala la pfa ii
"Au scos cheltuiala cu marfa din stoc, aplicand formule de calcul......"
De fapt, ei au facut acest lucru calculand descarcarea gestiunii pentru ca, in contabilitatea in partida simpla, cheltuala cu marfa ramasa in stoc este o cheltuiala aferenta anului urmator.


Răspuns la discuția Caldura care ne \"ingheata\"
Mi se pare o ineptie, din pacate nu e singura, dar de ce sa platesc? Locuiesc la un etaj intermediar, tevile trec pe proprietatea mea, mie de ce nu-mi dau furnizorii de agent termic chirie pentru tevi? Ca asa ar fi corect, altfel n-au decat sa si le ia. De ce avem doar obligatii? Drepturi nu?
Iarna aceasta am avut surpriza sa ma trezesc la intretinere cu plati in plus de facut. Mai exact, desi am centrala termica de apartament, toate tevile care-mi tranziteaza apartamentul sunt izolate si zidite, trebuie sa platesc cca 40 lei / luna pentru caldura degajata in subsolul blocului de tevi. Adica, dupa mintea mea "ingusta", eu sunt o societate de binefacere care subventioneaza vecinii fara centrale termice, ca in fond acele tevi pentru ei transporta agent termic. Eu am inteles ca intr-un imobil sunt chestii comune, pentru care toti locatarii trebuie sa suporte cheltuieli. Daca s-a facut hidroizolatia pe bloc, am avut cota parte de platit, desi beneficii directi (locatarii de la ultimul etaj) au zeci de mii lei datorie la intretinere. Daca s-au facut reparatii la subsol, fireste ca am platit. Dar caldura asta, de ce trebuie sa o platesc? Am inteles ca aceasta chestie este reglementata de Ordinul 343 / iunie 2010, dar pe net tot ce am gasit era ca se aplica doar in iarna 2010-2011. Inainte se spunea ca statul iti baga mana in buzunar, dar acum ni le intoarce si pe dos!
Bunurile detinute in baza unui contract de comodat nu se inregistreaza in patrimoniu. In ceea ce priveste Registrul inventar, in el se inventariaza stocul de marfa, de materii prime, de materiale, stocul de imobilizari, etc. Nu prea conteaza formatul, se poate adapta fara probleme in functie de specificul activitatii.
Răspuns la discuția Clauza habitatie viagera
Va multumesc mult de tot pentru raspuns. Intr-adevar, nu am stiut ce implica acea clauza de habitatie viagera la momentul la care s-a facut contractul de vanzare - cumparare. Trebuie sa recunosc, eu am fost cea care am solicitat o astfel de clauza, asa mi s-a parut corect fata de parintii mei. Dar acum, la cate probleme intampin, nu cred ca am facut cea mai buna alegere!
Răspuns la discuția declaratia 101
Declaratia 101 se depune pana la 25 martie, tot pana atunci faceti si plata.
Răspuns la discuția Declaratia 094
Eu zic sa nu va stresati foarte tare, este o declaratie informativa si rolul ei este de a verifica daca va incadrati ca si platitor de TVA la luna sau la trimestru.
Răspuns la discuția Termen depunere bilant
Declaratia 101 se depune pana pe 25 martie, iar pentru bilant 29.05.2012.