avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Variana

Activitate Maria Variana

Cumnata mea a deschis dosar civil de uzucapiune pe un teren dobandit cota parte de 1/3 intre frati (unul este sotul acesteia) in urma decesului tatalui meu. Cumnata si fratele au construit o casa pe tot terenul si acum cer uzucapiunea. Ce sanse au sa castige dreptul asupra terenului unde am si eu cota de 1/3? Multumesc!
Fratii mei nu doresc bani, ci bucata de teren. De asemenea m-au amenintat ca trebuie sa distrug anexa deaorece depasesc mp din cota mea chiar daca am platit impozit pe casa toti anii acestia.
Am o casa construita pe un teren care este cota parte cu fratii mei. Am construit casa si am grija de toata gradina de 25 de ani. Terenul mi-a fost dat de bunicul meu fara act de cumparare la notar.
Dupa moartea bunicului si tatalui meu, printr-o hotarare judecatoreasca s-a facut drept de proprietate prin partaj succesoral pe pamantul bunicului (unde locuiesc eu acum) si apare cota actuala 1/6 in dreptul numelui meu si al fratilor mei avand fiecare cota egala.
2 dintre frati acum doresc cota lor de pamant. Ce pot face in situatia asta? De mentionat ca casa+anexa depasesc mp din cota parte.
Buna! Am primit prin posta un extras de carte funciara.
In partea II (Propritari si Acte) printr-o Hotarare Judecatoreasca s-a decis intabularea drept de proprietate prin partaj succesoral, cota actuala 1/5 pentru fiecare frate in urma decesului ambilor parinti.
Putin mai jos in urma unui act administrativ (certificat atestare fiscala) emis de primarie, se afla numele unui frate si sotia acestuia. In dreptul lor este trecut "intabularie drept de proprietate dobandit prin lege cota actuala 1/1". Inseamna ca sotia acestuia detine 1/1 din cota de 1/5 al fratelui, nu? Sau acestia au drept de proprietate 100% pe tot terenul de 500mp?
Buna ziua! Dupa moartea parintilor mei, inca nu s-a facut partajul succesoral.
Problema este ca s-a schimbat incuietoarea de la poarta si de la usa casei de catre fratele meu si nu am primit chei.
De precizat ca in curte exista masina personala (pe numele meu) si cateva bunuri personale care se aflau in casa inca de cand erau parintii in viata.
Ce pot sa fac in aceasta privinta? Am mers la politie sa dau declaratie dar acestia au spus ca nu au cum sa ma ajute. Multumesc!
Buna ziua! Am primit prin posta un extras de carte funciara.
In partea II (Propritari si Acte) printr-o Hotarare Judecatoreasca s-a decis intabularea drept de proprietate prin partaj succesoral, cota actuala 1/5 pentru fiecare frate in urma decesului ambilor parinti.
Putin mai jos in urma unui act administrativ (certificat atestare fiscala) emis de primarie, se afla numele unui frate si sotia acestuia. In dreptul lor este trecut "intabularie drept de proprietate dobandit prin lege cota actuala 1/1". Inseamna ca sotia acestuia detine 1/1 din cota de 1/5 al fratelui, nu? Sau acestia au drept de proprietate 100% pe tot terenul de 500mp?
De mentionat faptul ca acestia au ridicat o casa si o anexa pe acest teren (depasesc cei 500(teren)/5(nr frati)= 100mp), iar la partea III (Sarcini) al extrasului de carte funciara, exista o intabulare drept de superfice asupra terenului aferent constructiilor C1 si C2 pentru o durata de 99 de ani si numele sotiei fratelui meu.
De asemenea, niciodata nu s-a cerut acordul acestor constructii si nu am cedat cota parte care imi apartine. Ce pot face in acesta privinta? Multumesc!
Buna ziua!
Situatia mea este urmatoarea:
Titlul de proprietate pe casa/pamant este pe tatal meu. In urma decesului (avut loc acum 26 de ani), mama mea a ramas la casa cu un frate care avea handicap. Nu s-a mai schimbat titlul de proprietate de atunci pana in prezent.
Timp de un an de zile am umblat cu fratele meu prin spitale si am avut grija de el deoarece avea cancer (am dosare intregi care dovedeste aceast lucru) dar din pacate a decedat. Dupa decesul acestuia i-am facut mamei un nou loc unde sa locuiasca (alta casa modernizata alaturata de casa veche) si am investit aproximativ 30000€ singur, fara ajutorul celorlalti frati (3 la numar). Dupa decesul mamei mele s-a intamplat urmatorul lucru: fratii nu au contribuit la cele 2 inmormantari, nici la investitia pentru modernizarea casutei anexe. Acestia au pretentia sa se imparta totul in mod egal, fara a primi banii investiti acolo + cele 2 inmormantari, sub pretextul “nu te-am pus eu sa modernizezi casuta pentru mama”. De mentionat faptul ca nu au lasat testament si nici avere.
Dragi cititori, ce este de facut in acesta situatie?
P.S: daca se ajunge sa se imparta in mod egal, am cum sa-mi recuperez toti banii investiti/bunurile materiale?