avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate IOANA LUCA

Activitate IOANA LUCA

Buna ziua,


Am o mare problema legata de revisal ,si anume ca la datele angajatorului ,care este intreprindere individuala, la optiunea "FORMA JURIDICA"nu am decat: PF,PFA,ASOCIATIE FAMILIALA si PROFESIE EXERCITATA IN BAZA UNOR LEGI SPECIALE. Am sunat ieri la itm ilfov si au zis sa trec PF,dar cand am vrut sa transmit revisalul primesc mesajul ca datele angajatorului nu corespund cu cele de la itm ,asa ca am sunat astazi din nou si altcineva de la ei a zis ca nu stie .
Va rog sa ma ajutati , trebuie sa transmit CIM si nu pot ,pe cine pot sa mai intreb?
Răspuns la discuția pfa
multumesc pentru raspuns.
Discuție pfa
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care sunt modificarile in ceea ce priveste contabilitatea PFA.
Daca doresc sa suspend activitatea PFA ,care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Multumesc anticipat.

O zi buna .
Discuție restaurante
Buna ziua,

Mancarea care ramane se mai poate folosi si a doua zi sau se distruge?Daca se distruge care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi (se face un proces verbal de distrugere,unde se vor arunca aceste resturi si in ce conditii).
Este obligatorie pastrarea probelor de mancare ?

Multumesc anticipat.

O zi buna.
Buna ziua,
Pentru un restaurant (SRL) trebuie intocmit un dosar cu retete. Care sunt obligatiile in ceea ce priveste acest retetar? Trebuie aprobat de cineva si exista vreun numar de portii pentru care se stabilesc cantitatile (sa zicem 10 portii)?
Unde pot gasi legislatie in acest sens?

Multumesc foarte mult pentru ajutor.

O zi buna,
Ioana luca
Răspuns la discuția infiintare AF sau PFA?
multumesc pentru raspuns.
Buna seara,

Ce ar trebui sa infiintez pentru o gogoserie,afacere in familie,o Asociatie Familiara sau un PFA?
Daca vreau sa lucrez cu sotul si copilul este ok PFA?

Multumesc pentru raspunsuri.

O seara buna.
Buna ziua,

Daca o societate de asigurari nu achita toata suma din devizul auto, emis de un service auto si suma respectiva este facturata, ce vom face cu suma ramasa neicasata?
Se poate face o factura de storno pe valoarea ramasa? sau platim tva ....

Multumesc.

O zi buna.
Răspuns la discuția cont banca SRL
Multumesc pentru lamurire.

O zi buna.
Discuție cont banca SRL
Buna ziua,

As dori sa stiu daca un SRL, care are un card pentru contul bancar al societatii, are voie sa faca plati pentru uzul personal din acest cont (ex: plata factura supermarket X) ,iar retagerile pe care le face de la bancomat sunt considerate viramente care incarca registrul de casa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

O zi buna.