avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate Ene Dragos

Activitate Ene Dragos

Buna ziua.In cazul in care refuz sa semnez un proces verbal de contraventie din cate stiu mi se comunica prin posta in termen de 15 zile alaturi de semnatura unui martor cum ca am refuzat semnarea eu.Intrebarea e Unde gasesc semnatura martorului ?
Buna ziua.Am luat in judetul Vaslui localitatea Tutova o amenda de radar chiar inutila cu 73 la ora in limita de viteza 70 si am contestat-o.am trimis prin posta la judecatoria Barlad plangerea si am primit acasa o foaie (nu o am in mana nu locuiesc la domiciliu) gen ca sa trimit inscrisuri nu stiu ce si sa achit o taxa de timbru.Ce trebuie sa fac mai exact ?eu sunt din CT
Răspuns la discuția Cum solicit judecarea in lipsa?
am cerut asta in prima plangere....ai idee cum formulez raspunsul la comunicare?:-? maine as vrea sa o trimit prin posta la instanta dar nu prea stiu cum sa o formulez....can u help me ?
Cum solicit judecarea in lipsa la sfarsitul unei plangeri sau la sfarsitul unei comunicari.Am primit o comunicare in care mi se cere sa solicit datele martorului si datele paratului desi in plangerea initiala am scris contest pvc`ul seria xxx nr xxx intocmit de "nume indescifrabil" din cadrul politiei rutiere mangalia....nu intelegeam numele politistului si nu il inteleg nici acum.In baza carui articol solicit judecarea in lipsa si transmiterea prin posta actelor?ma poate ajuta cineva cu un model de raspuns?
Cum formulez nota asta?titlu gen..Domnule presedinte ca raspuns la comunicarea dvs emisa la data de...bla bla raspund altfel: Originalul este deja depus la dosar .datele martorlui sunt...xx serie yy domicliat in strada strazi nr 1 etc....?nu stiu la ce fila este originalul pvc`ului ca nu e la judecatoria judetului meu...si ca sa ma duc pana acolo sa vad doar la ce fila e....
Am facut o plangere pentru o amenda de oprire interzisa si am primit o comunicare cum ca sa atasez pvc`ul in original si sa aduc eu probele care le am...si datele martorului care il am eu....In afara de martor alte probe nu am,iar procesul verbal e depus deja in original.Pot face o adresa cu declaratia martorului sau comunic eu datele martorlui apoi eventual e citat?
Se poate obtine dovada CU DREPT de circulatie de la parchet (cea de 30 de zile) cand sunt cercetat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.Am condus o moto cu 0.7 la fiola iar la sange nu stiu cat a iesit inca.Mi sa retinut permisul si sa emis o dovada fara drept de circulatie.
Răspuns la discuția Martor fals/conducere fara permis
da ,testul poligraf e obligatoriu?se tine cont de el?e proba in instanta?as dorii sa il faca si martorul mincinos !
Răspuns la discuția Martor fals/conducere fara permis
fapta buna a martorului care vrea sa spuna adevarul daca va fi considerata neadevarat?nu as vrea sa intre in belele cineva nevinovat...la sistemul din romania...faci o fapta buna si te arde.Se poate intampla ceva martorului care spune adevarul contrar ?pe ce baze se face diferenta ?
Răspuns la discuția Martor fals/conducere fara permis
pai si ce martor se va lua in calcul?cum voi demonstra ca sunt nevinovat?eu am declarat ca nu e asa....martorul politiei spune contrariu....mai a vazut cineva faza care mi a zis ca daca e ceva il pot chema ca el spune adevarul.vor fi doua declaratii a mea si a martorului corect impotriva martorlui (militiei)....cum va fi solutionat?