avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate ContabilGB

Activitate ContabilGB

Nu exista capital social la PFA.

Utilizati banii personali in PFA,apoi ii retrageti/transferati in contul personal. Sunt operatiuni care nu se inregistreaza in registrul fiscal sau reg de incasari si plati.
Sa cautati chitanta/extrasul din 2010 sau sa achitati amenda.
V-a informat. Scrie in contractul de credit pe care l-ati semnat.
Răspuns la discuția Contabilitate
Deocamdata pe hartie sau electronica(e.mail). Din august este facultativ e-factura catre PF,iar din ian 2025 este obligatorie.
Da. Trebuie sa achitati.
Răspuns la discuția intrebare
Da.

curteverde a scris:

Daca stau la demisol cu intrare din curte si nu folosesc de loc casa scarii intr-o casa cu doua etaje, trebuie sa platesc si eu zugravitul casei scarii?

Multumesc, Floare

Poate incaseaza mai repede de la dvs din cont.
Răspuns la discuția Diferente de salariu si bonusare
Aveti un salariu mai mare decat noile colege. Aveti experienta si aveti sarcini in plus,dar si o diferenta de 350 de lei. Noile fete daca au varsta mai mica de 26 de ani beneficiaza de niste facilitati fiscale(adica li se percep taxe mai mici decat dvs), sau poate au copii la scoala(au un impozit mai mic), sau au beneficiat de cei 200de lei neimpozibili(probabil dvs nu va incadrati). Primiti si tichete de masa? Eu nu consider ca este o nedreptate. Munciti mai mult, concentrati-va pe activitatea dvs mai bine si o sa va plateasca mai mult.


Byageo1 a scris:

Bună ziua! Am si eu…o nelamurire…
Sunt angajata la o firma privata si cand m au angajat in noiembrie 2022 am semnat pentru salariul de 1645 de lei si un bonus de “buna purtare” de 400 de lei. Intre timp mi au mai marit salariul dar sub forma de bonus mai exact prima marire 350,a doua 250 si a treia 100,deci 2745 am salariul acum.
In luna august 2023 au angajat o alta colega pe salariul de 1829 de lei si bonus 400 de lei deci 2229 de lei.
Acum in luna aprilie au mai angajat alte doua colege iar acestea au venit pe salariul de 2000 de lei si 400 de lei bonus si cand le au angajat pe acestea, i au facut si colegei care s a angajat in august 2023 salariul de 2000 de lei si 400 de lei bonus.
Nu mi se pare normal ca eu am ramas pe salariul vechi si nu mi au facut si mie salariul ca ele iar diferenta dinte mine si ele este de 350 de lei avand in vedere ca eu am mult mai multe atributii si lucruri de facut.
Tin sa mentionez ca pentru maririle mele de 350,250 si 100 nu mi au dat sa semnez nici un act aditional, nimic.
Este normal ce se intampla?
Mie mi se pare total aiurea ce se intampla,mai ales ca fetei care a venit in august 2023 i au marit salariul ca celor doua fete noi (2000+400) si la mine au lasat asa.
Astept parerile dvs.
Va multumesc anticipat!


Sa inteleg ca mostenitorul stie ca are datorii si vrea sa stie daca i se va executa bunul.
Dumneavoastra ati parcat cu intentia de a bloca respectivul autoturism? Puteti primi amenda. Nu aveti permisiunea de a bloca iesirea din parcare a unui autoturism.