avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate ELENADYS

Activitate ELENADYS

Răspuns la discuția LUCRARE LICENTA
Cursul recomandat l-ai "studiat" in cadrul facultatii, fiind una dintre materii.
Un search google te-ar ajuta mult.
Răspuns la discuția LUCRARE LICENTA
Nu ai habar de nimic. Pentru inceput ca sa te mai "luminezi" citeste un curs de organizarea profesiilor juridice.
Am primit amenda pt neplata rovinietei cu 2 zile inainte de expirarea termenului de 6 luni. Nu am stiut ca am rovinieta neplatita. Am 4 patru masini si pur si simplu nu mi-am dat seama. Doresc sa platesc amenda si despagubirile insa teama mea este daca vor mai veni si alte amenzi pt ca in aceste 6 luni am mai circulat cu masina?
Pot afla daca mai exista si altele?
Ce reglementări legislative actuale exista in România (şi in alte locuri) privind responsabilităţile educaţionale ale posturilor private si publice?
Doresc numar de legi etc, pentru a ma informa.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Interviul a fost pe Antena1, cu cateva minute inainte sa postez informatia pe forum. Am inteles clar ca se gandesc la propunerea organizarii unei noi admiteri la INM, anul acesta. Poate exista o speranta, avand in vedere ca interviul a fost dat de presedintele CSM, nu le consider vorbe spuse la intamplare.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Urmarind stirile tv, mi-a atras atentia o informatie importanta pentru cei de pe acest topic. A existat o stire despre admiterea INM de anul acesta. S-a spus ca a existat 27 de intrebari cu un grad ridicat de dificultate, ce un proaspat absolvent nu ar putea sa le rezolve, facand parte din practica juridica etc
A existat un interviu dat de catre o doamna din cadrul CSM, spunand ca se gandesc sa aduca o modicare legii si exista posibilitatea sa se mai organizeze o admitere la INM anul acesta.
Răspuns la discuția magistrati slabi pregatiti
Tanya,
Inainte sa-i critici pe altii de lipsa pregatirii in domeniul juridic, pune mana pe limba romana.
Răspuns la discuția Examen grefieri
Am dat examan pentru un post de grefier la o Curte de Apel.
Proba practica a constat intr-o redactare in word, inclus tabel, diacritice. Deci, ti se da o hartie redactata, iar tu va trebui sa redactezi una identica intr-un anumit interval de timp.
Proba scrisa - sinteza, 3 subiecte.
Nu are importanta modelul de caracterizare. E o hartie formala.
Discuție inchidere firma
Doresc un sfat la urmatoarele probleme.

Detin o societate ce nu are activitate din 2006. Aceasta nu a fost suspendata ci a "trait" cu impozitul pe profit zero.
Cariera mea se va indrepta in domeniul juridic si nu-mi va permite sa detin un SRL, ca atare doresc sa o inchid.

Cred ca suspendarea nu reprezinta o solutie pentru mine, avand in vedere ca peste trei ani ma voi afla in aceeasi situatie. Doresc sa nu mai am batai de cap cu aceasta firma.

Care e solutia potrivita: lichidarea, dizolvarea etc? nu cunosc efectul acestor masuri.

Precizari: societatea are doi asociati. Declaratia privind impozitul pe profit nu a fost depusa in luna aprilie (nici iunie) si nici bilantul in luna mai.

Doresc sa cunosc pasii, eliminarii acestei societati si un calcul aproximativ al costului.