avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_20o7

Activitate mihaela_20o7

Răspuns la discuția concediu fara plata
Multumesc pentru raspuns!ia dat in CFP dupa ce au venit din concediu de odihna,initial spunand ca pentru 10 zile,acestia semnand.dar aceste 10 zile sau facut 21.este legal asa ceva?de ce nui da in somaj ca sa aiba cu ce trai?
durata legala a concediului fara plata,dat de angajator.Angajatu nesolicitand concediu fara plata.care sunt conditiile pe care trebuie sa le respecte angajatorul si in ce conditii se acorda concediu fara plata,motivatia angajatorului fiind lipsa lucrarilor,dar a dat doar o parte din personalul angajat in concediu fara plata.ce se poate face in acest caz?nu ii poate da in somaj?daca tot sustine ca nu au de lucru?
care este perioada legala de concediu fara plata data de catre angajator?si in ce conditii se acorda acest concediu?
Buna ziua am si eu o nelamurire,am avut un contract de munca din data de 1.10.2006 pana in data de 24.06.2008,iar din data de 10.07.2008 m-am reangajat,sunt insarcinata in 22 saptamani,pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?daca am cateva zile intrerupere?
Va multumesc!
buna ziua,am si eu o intrebare daca as putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,in cazul in care am lucrat un an jumatate pana la data de 24 iunie 2008,apoi pe data de 10 uilie a.c.m-am reangajat,si sunt insarcinata in 4 luni jumatate.pot beneficia de indemnizatie daca am intrerupt cateva zile din luna iunie si cateva zile din luna iulie?
Ema Luca a scris:

Va rog sa ma lamuriti care este perioada de calcul. In speta, am nascut pe 19 iunie 2008. Am intrat in prenatal pe 1 iunie.
Se calculeaza media veniturilor din perioada: 19 iunie 2007-19 iunie 2008 sau 01 iunie 2007-01 iunie 2008?
Mai exact se calculeaza si perioada de prenatal?

Va multumesc!