avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate maryd

Activitate maryd

Deci pana la urma cum este....? 1500 sau 600?

Multumesc.
Buna ziua,

In prezent sunt in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani, avand o fetita de 1 an si o luna. Sunt insarcinata in 2 luni, asa ca voi naste al doilea copil inainte de a implini primul 2 ani. Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza indemnizatia pentru cel de al doilea copil. In prezent am o indemnizatie de 1500 lei. Va ramane la fel si pentru cel de-al doilea copil? Sau voi beneficia de acei 600 lei, adica minimul?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Am nascut pe data de 11.06.2009. In perioada 02.05.2009-31.08.2009 am fost in concediu de sarcina si lauzie, iar de la 01.09.2009 am intrat in concediul de ingrijire copil pana la 2 ani. Nu am primit nici pana acum toti banii pentru concediul de sarcina si lauzie de la societatea la care am lucrat. Precizez ca aceasta are conturile blocate datorita neplatii unor obligatii si de asemenea este data in judecata de unii furnizori. Ce pot face ca sa imi primesc si eu diferenta de bani?

Multumesc.
Buna ziua,
Am si eu o problema legata tot de EOS... Socrul meu a facut un credit in decembrie 2004 pe 5 ani, deci pana in decembrie 2009. Au fost platite doar 4 rate lunare, dupa care s-a imbolnavit si nu a mai putut plati. In ianuarie 2008 a decedat. Am primit de la EOS o instiintare de plata cu o suma mult mai mare decat creditul ramas, bineinteles. Avand in vedere ca a fost facuta succesiunea in urma decesului socrului, iar sotul meu imreuna cu soacra mea sunt "mostenitorii", avem de plata toata acea suma? Sau doar ratele scadente din mai 2006, restul fiind prescrise? Precizez ca nu am semnat nicio hartie prin care sa acceptam aceasta plata. Avand in vedere ca am fost instiintati inseamna ca a fost intrerupt termenul de prescriptie?
Multumesc.
Buna ziua.
Vin si eu cu o problema legata tot de EOS... Nu inteleg exact termenul de prescriptie, si sper sa ma puteti ajuta. Este vorba de un credit facut la BCR in decembrie 2004 pe o perioada de 5 ani, deci pana in decembrie 2009. Au fost platite ratele doar pana in aprilie 2005. Termenul de prescriptie este de 3 ani incepanad cu aprilie 2005 cand a fost efectuata ultima plata, sau 3 ani din decembrie 2009 cand ar fi ultima rata de platit?
Multumesc.
Creditul a fost contractat in decembrie 2004, pe o perioada de 5 ani. Deci nu cred ca poate fi vorba de prescriptie. Asadar, daca in urma anchetei se constata ca defunctul a contractat creditul trebuie sa-l platim. Dar daca se dovedeste ca altcineva l-a contractat? Banuiesc ca trebuie sa existe inregistrari video ale bancii.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, sper sa ma puteti ajuta. Socrul meu a decedat anul acesta in ianuarie, iar sotul meu impreuna cu soacra mea au facut succesiunea pentru un apartament. Acum cateva zile am primit o notificare cum ca socrul avea un credit bancar contractat in 2004 si care nu a fost platit, drept pentru care mostenitorii - sotul + soacra - sunt buni de plata ratelor si a dobanzilor restante. Problema este ca nimeni din familie nu stia de acel credit. Am constatat ca a fost facut cu o adeverinta de salariu falsa, si mai mult ca sigur ca nu de catre socrul meu.
Credeti ca pot face ceva in acest sens? Sau trebuie sa ma resemnez si sa platesc....?
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, sper sa ma puteti ajuta. Socrul meu a decedat anul acesta in ianuarie, iar sotul meu impreuna cu soacra mea au facut succesiunea pentru un apartament. Acum cateva zile am primit o notificare cum ca socrul avea un credit bancar contractat in 2004 si care nu a fost platit, drept pentru care mostenitorii - sotul + soacra - sunt buni de plata ratelor si a dobanzilor restante. Problema este ca nimeni din familie nu stia de acel credit. Am constatat ca a fost facut cu o adeverinta de salariu falsa, si mai mult ca sigur ca nu de catre socrul meu.
Credeti ca pot face ceva in acest sens? Sau trebuie sa ma resemnez si sa platesc....?