avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate coca apetroaei

Activitate coca apetroaei

Buna ziua.
Ma numesc Apetroaei Milica sunt nascuta 14 noiembrie 1959, pensionata medical din 2009 pe oncologie, Neoplasm uterin satadiu 2B iradiat operat, trebuie sa merg la comisie in fiecare an si aceasta procedura ma uzeaza psihic, de data asta am clacat sunt intr-o depresie din care voi iesi numai cu ajutorul medicamenteleor. (Am programare la psihiatrie) dar asa cum e la noi pana iti vine randul sa ajungi la medic poti sa mori. Intrebarea mea este daca nu este vreo posibilitate sa ies la pensie anticipat sa scap de acest stres, am stagiu total de cotizare 26 ani 2 luni si 28 de zile. Multumesc anticipat.
Buna ziua
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva . Locuiesc la bloc cu 8 nivele in Bucuresti si acum a venit timpul sa se faca revizia la gaze cea din 2 in 2 ani. Firma care se ocupa spune ca nu poate depune documentatia la Distrigaz pana nu au toti locatarii montat senzor pentru gaze. Exita o lege care prevede acesta obligatie ? Va multumesc pentru ajutor.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, nici nu stiti ce mult bine mi-ati facut am sa va spun si de ce : saptamana trecuta am fost la oncologie sa-mi i-au referatul pentru revizie la comisia pentru pensionare si doamna doctor m-a instiintat ca este posibil sa mi se schimbe incadrarea de la gr II la gr. III. Nestiind ce inseamna asta am fost foarte speriata de oarece nu ma simt in stare sa incep serviciul. una ca nu stiu daca m-ar primi cineva cu 4 ore. Drept sa va spun imi este si frica sa merg la munca nu cumva sa mai trec odata prin ce am trecut. In 2008 am fost operata de cancer la colul uterin stadiu 2 B am facut si radioterapie si nu stiu daca stresul mi-ar face mie bine acum. Acum ca stiu cum stau lucrurile m-am linistit.
Va multumesc mult in ca odata.
Buna ziua
As vrea sa stiu daca in cazul schimbarii incadrarii pensiei de invalididate gradul II cu pensie de invaliditate gradul III in afara de dreptul la munca 4 ore ce scimbari mai apar.
1. m-i se injumatateste pensia ?
2. in cazul in care nu gasesc loc de munca 4 ore sunt obligata sa platesc contributie la pensie si asigurari de sanatate?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Avand in vedere ca este vorba de o asa amica diferenta cred ca o sa renunt la ideea de a mai obtine dovada platii de la angajator,. Doar o lamurire as mai vrea aceste luni sunt trecute la vechime ?
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
gradul II de invaliditate , din 29 .12. 2009,
salariu 9, 11, 2002 - 2.923.830; 3,5,12, 2004 - 4.000. 11, 2007 - 500; 12, 2008 - 1.000.
multumesc
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
sunt nascuta in 14 .11.1959
stagiu de cotizare realizat 25 ani, 7 luni 1 zi ; stagiu asimilat (alte drepturi asig. sociale) 1 an 2 luni.

multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua
Sunt pensionata medical si pe decizia de pensionare la mentiuni am "lunile 9,11-2002; 3,5,12-2004; 11-2007; 12-2008; nu s-au valorificat, nu figureaza cu declaratii CAS inregistrate.(in total sunt 7 luni) As dori daca se poate sa ma lamureasca cineva daca reprezinta foarte mult aceste 7 luni de oarece sunt pensionata de 2 ani si angajatorul nu mi-a rezolvat aceasta problema. Ce sa fac ? si asa am pensie f mica 518 , iar diagnosticul nu e prea bun cancer la colul uterin operat.
Multumesc anticipat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/uti...
Buna ziua
Sunt pensionata medical din decembrie 2009 am fost la revizuirea medicala anuala am primit decizia medicala pentru anul urmator:
1 . as vrea sa stiu daca mai este nevoie sa merg personal cu decizia medicala la casa de pensii ?.
2. Pe decizia care am primito de la casa de pensii in josul paginii am specificate lunile 9, 11 - 2002; 3,5,12- 2004; 11, -2007; 12 -2008 ca nefiind valorificate pentru ca nu figureaza cu declaratii CAS inregistrate. Ce ar trebui sa fac ?
As dori sa stiu daca intro luna plec din localitate si in baza unei cereri sunt scoasa de la intretinere de la asociatia de proprietari de la ce cheltuieli sunt scutita de plata?
Multumesc.