avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate arramona

Activitate arramona

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Asa am procedat si eu, dar acum ma gandeam ca poate am gresit . Incheierea ne-a fost comunicata pe 16.06.2010 si recursul l-am depus pe 21.06.2010. Eu zic ca inca eram in termen, aveti alta opinie?
Buna ziua. Imi puteti spune si mie care instanta este competenta sa judece recursul declarat impotriva unei incheieri de respingere a incuviintarii executarii silite. Se judeca la judecatorie sau este de competenta tribunalului?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua, reiau intrebarea adresata ieri. Care este taxa de timbru la recursul promovat impotriva incheierii de respingere a incuviintarii executarii silite? Cererea initiala de incuviintare se timbreaza cu 10 lei, recursul se timbreaza cu 5 lei? Va multumesc.
Răspuns la discuția Recurs
Pai pentru incuviintarea executarii se plateste o taxa de timbru de 10 lei . Sa inteleg ca pentru recurs ar trebui sa achit 5 lei?
Multumesc.
Discuție Recurs
Buna ziua. Tocmai mi s-a respins incuviintarea executarii unui angajament de plata notarial. Motivul , nu am facut dovada existentei creantei, cu toate ca in acel angajament debitorul a recunoscut datoria pe care o are. Acum o sa fac recurs, dar am o nelamurire, care este taxa de timbru.
Ma poate ajuta si pe mine careva si sa-mi zica cu cat timbrez recursul? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediu postnatal
Multumesc dl. Tudor Valeriu, acum sunt lamurita. Si eu ma gandeam ca trebuie sa te intorci la servici sau sa-ti iei concediul fara plata pana la implinirea celor 42 de zile.
Răspuns la discuția Concediu postnatal
Va multumesc pentru raspunsuri. Dar aceste lucruri le stiam. Ce nu stiu si incerc sa aflu ce se intampla daca din cele 126 de zile, se iau prea multe inainte de nasterea copilului. De exemplu intru in prenatal la 84 de zile si copilul nu se naste la DPN, ci mai tarziu, astfel ramand dupa nastere mai putin de 42 de zile.Sa spunem ca asta ar insemna prenatal 90 de zile si 36 postnatal.In diferenta de zile de la 36 pana la 42, mamica trebuie sa se intoarca la servici, nebeneficind de nici un fel de concediu sau doar nu vor fi remunerate aceste zile in nici un fel, urmand ca din a 43 de zi sa beneficieze de concediul de crestere si ingrijire copil.
Va multumesc si sper sa existe si un raspuns pentru intrebarea mea.
Buna ziua. Imi puteti da si mie un raspuns, va rog frumos.Ce se intampla in cazul in care dupa nastere nu au mai ramas 42 de zile de concediul de maternitate, ci mai putine. Pana la implinirea celor 42 de zile salariata trebuie sa se intoarca la servici sau doar nu va dispune de alte venituri pana la impliirea celor 42 de zile, urman ca incepand cu cea dea 43 zi sa intre in CIC.
Multumesc.
Răspuns la discuția restituire amenda
Nu am depus dovada achitarii amenzii, doar am cerut restituirea sumei platite. Mai e atat de simplu? Nu am inca hotararea judecatoreasca sa vad ce se dispune, solutia o stiu de pe portalul instantelor de judecata.
Buna ziua. Cine imi poate spune ce trebuie facut pentru a mi se restitui o amenda ce a fost achitata, in urma sanctionarii pentru depasire de viteza. Am facut contestatie si instanta a anulat procesul verbal. Acum eu cum imi recuperez banii?
Va multumesc.