avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate 3l3na

Activitate 3l3na

Multumesc, dar din pacate tot nu sunt lamurita. In fisa de date se precizeaza ca nu se va ajusta pretul contractului. Pe de alta parte, durata de derulare a contractului era de 45 zile- termen depasit, iar termenul de valabilitate al ofertei financiare-45 zile- de asemenea depasit.
Si deja au trecut aproape 5 luni de cand termenele de valabilitate/executie sunt depasite, iar autoritatea contractanta nu stie pur si simplu cand se va ajuge la stadiul necesar derularii acestui contract.Poate sa treaca inca un an sau cine stie cat. Si eu trebuie sa imi pastrez oferta financiara?

Buna ziua,
La 30.01.2012 am castigat o licitatie care avea termen de finalizare 45 zile.
Autoritatea contractanta a tot amanat desfasurarea lucrarii, din cauza altor lucrari care trebuiesc efectuate inainte de cea care am castigat-o.
Problema este ce in acest timp am avut majorari de preturi si nu mai pot mentine oferta financiara la aceeasi valoare. Sunt indreptatita sa cer suplimentarea bugetului? Nu am gasit nimic in legfislatie referitor la acest lucru.
Multumesc.
Răspuns la discuția plangere fost proprietar
Nu stie nimeni sa imi raspunda? Are vreun temei sa ma dea in judecata?
Buna ziua,

Problema mea e urmatoarea:
La 1 dec am plecat din chiria unde stateam, lasandu-i fostului proprietar o suma de bani drept garantie pentru cheltuielile care trebuiau sa mai vina.
Au venit toate facturile, l-am sunat pe proprietar sa imi dea restul de bani, dar el nici macar nu vrea sa vb , imi inchide tel... asa ca m-am dus intr-o zi la el la apartament . n-a vrut sa-mi deschida, m-a amenintat ca cheama politia, lucru pe care l-a si facut. E drept ca pana a venit politia am sunat si batut incontinuu la usa .
A venit politia, mi-a luat datele si eu am plecat. Acum mi-au transmis fostii colegi ca el a facut plangere, a fost la avocat si o sa ma dea in judecata. O sa ma interesez la sectie.
Ma intreb, are ce sa imi faca? Mentionez ca n-am avut contract de inchiriere, dovada ca i-am dat bani sunt doar fostii colegi, iar el are vecinii martori ca am batut la el in usa. In rest nu i-am facut nimic, nu i-am fortat nimic, nu i-am spart nimic.
Discuție ojcvl cluj
va rog ajutati-ma si pe mine
vreau sa cumpar un apartam care a fost cumparat inainte de 1989 de la fostul OJCVL
am nevoie de
1) Contractul de construire;
2) Procesul verbal de predare-primire a imobilului
la cine pot apela? doar nu mai exista ojcvl. la cine sunt actele acum?
stie cineva?
va rog
Discuție acte necesare
buna ziua
chiar nu stiam in ce categorie sa includ mesajul meu, dar sper totusi ca voi primi un raspuns. Vreau sa inchei un contract de inchiriere cu o scoala,a terenului de sport, sa construiesc un teren de fotbal , pe care ulterior sa il pun la dispozitia amatorilor pentru a juca, cntra cost. asta dupa programul scolar, din punctul asta de vedere totul fiind in regula. ce vreau eu sa va intreb este daca am nevoie de alte acte sau autorizatii pentru constuirea acestuia si inchirierea lui. In al doilea rand, daca sunt nevoita sa eliberez factura, asta inseamna ca va trebui sa imi infiintez o firma. care sunt demersurile in acest sens? va multumesc.
Răspuns la discuția punere in intarziere
da, a fost o concediere cf art 65 alin 1
Răspuns la discuția punere in intarziere
multumesc pt corectare, dar de ajutor mi-ar fi fost o formulare a acesteia.
asa am inteles ca se numeste. voiam sa trimit o adresa fostei firme la care am lucrat prin care sa o somez sa imi plateasca salarulcompensatoriu datorat si in caz contrar ca o dau in judecata si cer si penalitati.ceva de genul, nu stiu foarte bine. exista vreun formular pentru asa ceva? sau puteti sa-mi spuneti cum sa scriu? multumesc.
Răspuns la discuția despagubiri
multumesc