avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate Monik007

Activitate Monik007

Da sunt doar aceste 2 exceptii.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Acum insa imi apare o alta intrebare in urma raspunsului primit de la alnconsulting: tinand cont ca in luna iulie am lucrat norma intreaga, dar numai 5 zile lucratoare si in luna aceasta voi avea 9 zile lucratoare dar doar cu 2 ore pe zi, nu voi pierde indemnizatia intrucat nu voi avea continuitate conform acelui articol 4 (sau poate am interpretat eu gresit ce inteleg din acest articol).
Va multumesc pentru raspuns.
Suma de 600 lei am aflat ca ar fi suma fixa pe care o primesc lunar ca indemnizatie persoanele care aleg sa stea 2 ani in concediu de crestere a copilului.
Pentru Miha-pr : inainte de februarie am mai lucrat - am aprox inca 3 ani lucrati, insa ultimul angajator nu a platit darile catre stat decat o perioada de timp, iar cand a desfiintat postul nu am beneficiat de somaj (in octombrie 2011), iar urmatorul job l-am gasit in februarie 2012.
Buna ziua!

Am o mare nelamurire in ceea ce priveste indemnizatia de crestere a copilului intrucat am auzit diferite variante si nu mai stiu pe care as putea sa o iau in considerare.
Intrebarea mea ar fi daca as putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului in urmatoarele conditii:
- bebe se va naste in luna aprilie
-am lucrat din luna februarie 2012 pana in 9 iulie 2012 norma intreaga si acum din 20 august sunt angajata cu 2 ore pe zi

Am inteles ca as putea beneficia de indemnizatia de 600 lei pe luna in cazul in care aleg sa stau 2 ani cu bebe, insa au fost persoane care mi-au spus ca as beneficia de o indemnizatie redusa, nu 600 lei, intrucat nu lucrez norma intreaga aceste 8-9 luni ramase.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri - daca nu am fost foarte explicita va rog sa imi spuneti si voi adauga informatiile necesare.
Buna ziua!
In acest moment sunt angajata intr-o companie mai mare si vreau sa imi depun demisia, insa nu stiu exact in ce departament sa o depun, pentru a putea avea si acel nr de inregistrare. Trebuie dusa la seful departamentului in care lucrez sau la resurse umane, de unde am si contractul de munca?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Propriu-zis nelamurirea mea se refera strict la ce am rezumat in titlu. Daca cineva tocmai a intrat in posesia unei mosteniri, poate sa o vanda intr-un timp foarte scurt (o luna -doua) ? Am intalnit persoane care afirmau ca exista o lege care sa interzica sa vinzi ceva mostenit la mai putin de un an de la intrarea in posesie. Eu nu am gasit o astfel de lege...exista sau nu?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Am o problema pe care nu stiu cum pot sa o rezolv.
Bunicii mei din partea tatalui au murit in anul 2005, la doar 6 zile diferenta unul de celalalt. In momentul respectiv nimanui nu ii statea capul sa rezolve ceva cu apartamentul care a ramas dupa ei, iar cand ne-am mai linistit nu au existat banii necesari pentru succesiune.
Tata este singurul lor copil si neexistand problema ca va vrea cineva casa am asteptat sa strangem banii pt succesiune.
Bunicul meu era veteran de razboi si nu platea impozit la casa, dar noi stiind ca nu mai beneficiem de aceasta scutire am vrut sa platim anual taxa, insa cand am fost la autoritatea competenta ni s-a spus ca nu putem face plata pana nu este casa pe numele tatalui meu.
Anul aceasta a venit o hartie de la ei prin care i se cereau bunicului (care nu mai este) actele sa dovedeasca de ce nu plateste. Discutand cu functionarul respectiv si explicand situatia a spus ca putem face plata pentru impozitul din acesti ani
(6 la numar), cu toate ca in 2005 ni s-a spus ca este imposibil.
Problema este ca impozitul cumulat este foarte mare - respectiv 1350 RON pentru 6 ani, tinand cont ca pentru anul 2010 este de 140 RON.
Intrebarea ar fi cum pot afla daca aceasta este suma corecta, in ce lege scrie daca se aplica retroactiv penalizarile pe fiecare zi in parte, care au fost adoptate abia in toamna 2009. Pun aceasta intrebare intrucat doamna care a facut calculul parea cam stinghera in utilizarea calculatorului.

O alta intrebare ar fi daca exista posibilitatea sa fie facut o singura succesiunea dupa cei doi bunici, intrucat tatalui meu i s-a cerut sa faca succesiunea separat dupa tatal lui si dupa mama lui, chiar daca cei doi au murit la o perioada atat de mica unul de celalalt (doar 6 zile...) si nu stim in ce lege sa gasim mai multe amanunte despre acest subiect.


Va multumesc anticipat tuturor pentru ajutor!
Buna ziua!

Sper sa fi gasit corect subcategoria - intrucat am o nelamurire despre formularele pe care trebuie sa le completez / depun pana pe 15 mai.

In anul 2008 am lucrat la o companie atat cu norma intreaga cat si cu jumatate de norma. Acum o luna aproximat am primit prin posta fisa fiscala de la ei.

In afara de aceasta fisa fiscala eu mai trebuie sa completez alte formulare pentru administratia financiara, tinand cont ca nu am mai obtinut venituri din alte activitati?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra!
Buna ziua!

Am si eu o nelamurire referitor la posibilitatea de a primi ajutor de somaj.

Lucrez din februarie 2008, dar timp de 6 luni am lucrat pe jumatate de norma. Din august pana in ianuarie am lucrat pe norma intreaga, dupa care am demisionat.
M-am angajat la actualul loc de munca incepand cu 5 februarie.

In ce situatie pot sa primesc ajutor de somaj - doar daca sunt disponibilizata sau este posibil si daca imi dau demisia? Daca ma dau afara de la actualul loc de munca am acest drept? - ce articol din lege trebuie mentionat pentru a primii acest ajutor?

Mentionez ca vechiul contract de munca a incetat pe 26 ianuarie, iar cel nou a inceput pe 5 februarie - se considera continuitate in munca?


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze daca nu am fost prea coerenta.