avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate marza_alexa

Activitate marza_alexa

M-am suspendat in aprilie, dupa ce am primit decizia pentru avocat definitiv. As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac si care ar fi costurile pentru reactivare.Suspendarea a fost la cerere, fara vreun motiv de incompatibilitate. Acum sunt in stare de incompatibilitate (contract de colaborare de agent de vanzari) dar am de gand sa reziliez respectivul contract.
Va multumesc!
Un avocat poate exercita activitati de genul reprezentant avon, oriflame, etc. fara sa fie considerat incompatibil?
caut un contact al agentului care se ocupa de drepturile de autor pentru aceasta piesa
Răspuns la discuția contestatie la executare
nu am zis nimic de arestare preventiva. a doua incheiere se refera doar la revocare
Răspuns la discuția contestatie la executare
Cum ati spus.. e incalcita situatia. Prima hotarare am mentionat mai sus despre ce e vorba in ea. Iar a doua este o incheiere prin care nu se face altceva decat se revoca suspendarea. Este vorba despre aceeasi fapta in ambele hotarari, si ambele, din cate stiu sunt definitive. Cat despre instanta, daca a stiut sau nu, asta nu o pot spune.
In speta, cererea petentului a fost initial calificata ca fiind de contopire pedepse. Ulterior, instanta a pus in discutie, din oficiu, schimbarea calificarii cererii din contopire pedepse in contestatie la executare, pentru motivul ca exista 2 hotarari definitive care revoca suspendarea conditionata a executarii aceleiasi pedepse (prima este o hot de condamnare pentru o fapta savarsita ulterior celei pentru care s-a dispus suspendarea conditionata).

Ca avocat al petentului, in sustinerea schimbarii calificarii faptei, imi intemeiez cererea pe art. 461 lit. c. CPP, avand in vedere ca situatia poate fi considerata ca impediment la executare. Este bine asa? Pot sa invoc si autoritatea de lucru judecat a primei hotarari?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
vultur1 a scris:

ce este copia certificata ? :-?

adica trebuie sa scrii tu pe copie "conform cu originalul" si sa semnezi.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
#-oX-( cat? ca de cand am aflat ca s-ar putea sa nu se mai dea, stau cam ca pe ace.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
www.juridice.ro
pentru sedinta. Dar acum nu se transmite nimic, sunt in deliberari!
Răspuns la discuția lipsa de folosinta
pai asta vreau..nu ii contest drepturile, chiar daca probabil el a incheiat contractul cu incalcarea legii.
Vreau doar sa imi permita accesul la spatiul proprietatea mea si sa imi respecte dreptul de proprietate. Pot cere daune pentru lipsa de folosinta?