avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate gabyteo

Activitate gabyteo

Va multumesc pentru raspuns.
Pt. Birou_de_Mediere : Inainte de a introduce o actiune in instanta as dori sa le transmit o adresa prin care sa solicit o discutie (conciliere ) cu privire la aceasta problema. Ati putea sa-mi spuneti ce acte normative pot consulta pentru o mai buna documentare ?
Buna ziua.
Compania de lelectricitate are 2 stalpi pe terenul meu, proprietate personala. As dori sa stiu daca exista vreo posibilitate (act normativ, etc) sa -i oblig sa mute acesti stalpi ori sa-mi plateasca despagubiri. Am inteles ca ar fi ceva acte normative care ii protejeaza in astfel de cazuri. Daca este adevarat exista vreo directiva europeana care sa-mi fie favorabila si sa primeze actelor normative respective ??
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția taxa timbru
Este vorba de 2000,51 lei noi.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri .
Sarbatori fericite!!!!!
Discuție taxa timbru
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vreau sa depun in instanta o somatie de plata pentru recuperarea unei sume de 2000 lei veche din noiembrie 2007. Intrebarile mele sunt : nu e prea tarziu pentru recuperarea banilor cu ajutorul instantei ?? Ce taxa de timbru trebuie sa platesc si unde?? Ce fel de timbru judiciar trebuie sa cumpar ??

Va multumesc mult
Va multumesc pentru raspuns. Din pacate procesul pentru inceperea procedurii insolventei este pe rol , asta nu stiu daca inseamna ca procedura insolventei a inceput. Bunurile firmei nu au fost deocamdata sechestrate, abia a cerut avocatul termen pentru studierea dosarului. Procedura incepe dupa ce se pronunta instanta??? Se face recurs la hotarare la fel ca la celelalte instante, drept comun ???
Buna ziua
Va solicit atentia cu o problema.O firma A are un contract cu o alta firma B.Pentru nerespectarea obligatiilor contractuale firma B a cerut in instanta (comercial) falimentul firmei, dar a deschis si pe drept comun (contencios adm.) proces pentru rezilierea contractului si obligarea firmei A la achitarea restantelor, fiind vorba de niste rate la niste autovehicule. Intrebarea mea este: se poate cere instantei comerciale suspendare procesului privind insolventa pana la pronuntarea instantei in contencios adm. tinand cont ca firma A doreste o esalonare de plata a restantelor ???
Răspuns la discuția recurs la ICCJ
Inscrisurile si dovezile care imi sustin cauza se arata in motivarea recursului sau se depun la termen odata cu concluziile scrise?? Aspectele de care Curtea nu a tinut cont se arata in motivare sau in concluziile scrise ??
Discuție recurs la ICCJ
Buna ziua
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns urgent. Am avut un proces judecat in prima instanta la Curtea de Apel. Am pierdut si vreau sa fac recurs la ICCJ . Concluziile se depun odata cu depunerea recursului sau se pot depune si mai tarziu , la termen ??

Va multumesc
Vreau sa va multumesc pe acesta cale pentru raspunsurile complete si exacte care au fost transmise din partea dumneavoastra. Am consultat si eu legea cat si unii avocati si aveti perfecta dreptate in tot ceea ce ati recomandat.

Multe multumiri
Va multumesc pentru precizari.
Angajatorul a trimis o invitatie angajatului prin care il chema pe acesta la sediul societatii pentru a lamuri unele probleme referitoare la gestiune. Angajatul a primit invitatia chiar in ziua in care trebuia sa se prezinte la sediul societatii insa cu 2 ore peste ora stabilita in invitatie. A solicitat in scris angajatorului fixarea de comun acord a altei zile pentru a purta discutii cu privire la acea problema> In loc sa stabileasca alta data pentru intalnire angajatoruyl emite decizia de desfacere a contractului de munca disciplinar. Poate fi considerat acest lucru o incalcare a procedurii de cercetare prealabila ?

Va multumesc