avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate babaangi

Activitate babaangi

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri!
Vreau sa infiintez in Romania o sucursala a unei firme straine. O sa fiu reprezentantul unic al acestei firme. Salariul o sa-l primesc prin banca de la firma-mama. Am rezidenta si in tara de unde este firma-mama.
Firma-mama imi plateste toate contributiile (pensie, sanatate, etc.) in tara de origine? Eu mai trebuie sa platesc si in Romania ceva?
Este mai bine sa nu deschid sucursala in Romania si sa fiu platit in tara de origine a firmei-mama? Stau cam 6 luni in Romania- 6 luni in tara de origine a firmei-mama. Job-ul se face prin internet.
Asigurarea de sanatate sa o fac in Romania sau in tara de origine a firmei-mama?
In speranta unor raspunsuri cat mai pe intelesul unui necunoscator in ale legilor va doresc o seara buna!
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Sunt nascuta pe 20 septembrie 1962.
Multumesc!
Buna seara!
Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un an la somaj nu gasesc loc de munca as putea sa ma pensionez anticipat?
Va multumesc!
buna ziua! sunt pensionar, am 67 de ani si am o pensie de sub 1693 lei/luna.
Intrebare : cu ce fractiune de timp ma poate incadra un angajator ?
multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare :
Care este durata maxima pentru CIM-uri succesive pe perioada determinata ?
Va multumesc!
Buna ziua!
Sunt pensionat anticipat pentru 3 ani, de 1 an si 6 luni. Pot sa renunt la pensie pentru un CIM avantajos? La expirarea CIM voi solicita din nou pensionarea anticipata pentru 1 an, cu cat voi fi penalizat, la pensie ?
Multumesc anticipat!
Discuție concediere
Buna ziua!
Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare. Unitatea are incadrati 40 de salariati. Poate concedia singular - temporar - 9 salariati pentru 4-5 luni de zile (timpul friguros)? Daca puteti sa-mi precizati si prevederea legala.
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog, sa-mi raspundeti la aceasta intrebare :
donatorii de sange, pe langa plata zilei, primeste si sporurile permanente (vechime, fidelitate) ?
Va multumesc!
Răspuns la discuția plata cass si pensie
Multumesc! Dar cardul de sanatate nu pot sa-l ridic! Iar daca plec de la aceasta societate plata contributiilor o sa fie la zi?
Lucrez la o sucursala a unei societati nationale. In vara, inainte de a pleca in concediu am fost la Casa Judeteana de Sanatate pentru a depune cererea pentru obtinerea cardului de sanatate. Am aflat ca societatea nu a mai platit cass-ul de aproape doi ani. Am aflat ca nici contributiile pentru pensie nu au mai fost platite, cam de acelasi timp. Pe fluturasul meu de salariu sunt oprite toate contributiile. Ce implica acest fapt? Nu vreau sa ma trezesc atunci cand ies la pensie si nici, Doamne fereste, sa am nevoie de o internare in spital sau o operatie ca nu am cotizatiile platite la zi. Ce pot face?