avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate katykati

Activitate katykati

Discuție IESIRE DIN TARA
pentru a iesi din tara impreuna cu copii minori e nevoie de cazier judiciar am hotarare jud def si irevocabila MULTUMEDC
Va rog din suflet ma poate ajuta cineva cu o fisa a postului pt. consilier economist Cod CAEN 244102. VA MULTUMESC ANTICIPAT. id-ul meu katyflorentina@yahoo.com.
Buna ziua.Am si eu o problema de fapt vreau sa dau o mana de ajutor unui f. bun prieten. Acest domn are un copil dintr-o relatie extraconjugala ,copilul are acum aproape doi ani.Acest copil este nascut in Italia,fiind recunoscut de tatal acolo avand certificat de nastere italian,in Romania el nu are acest certificat de nastere nu este recunoscut de tata aici deoarece lucrurile dintre parinti s-au deteriorat mama reintorcandu-se in tara ,tatal ramanand inca acolo.Acum la reintoarcere mama nu mai permite ca tatal sa-si vada copilul zicandu-i ca nu are drept deoarece nu poate dovedi caci el e tatal.De fapt acest copil s-ar puta sa nu mai fie nici in tara ci din nou in Italia fiind crescut de bunica materna .Credem acest fapt deoarece bunicii parterni nu au mai vazut -o pe mama insotita de copil de f mult timp iar mama lucreaza program full time si bineinteles are o relatie. Ce ne sfatuiti cum putem face pt a avea dreptul legal macar la un program de vizitare caci custodia nu cred caci avem sanse copilu fiind prea mic desi vom incerca totul .Am incercat pe cale amiabila dar nu s-a ajuns la nici un rezultat iar apelind la politie am fost intrebati cu ce drept... deoarece acel certificat roman nu exista.VA MULTUMIM.
Răspuns la discuția Apel
Buna, ma intereseaza aceeasi chestie ?dar la mine e invers el tatal nu a platit pensia alimentara de anul trecut din feb , ( de fapt niciodata ) ce ar trebui sa fac care sunt pasii? ce se intampla daca totusi el nu plateste pt caci nu vrea zicand caci nu are.pana acum am fost indulgenta dar bunatatea mea el o calca in picioare considerand e proasta nu ma poate aninge nare ce-mi face .Multumesc
Discuție Apel
Buna seara din nou .Dupa formularea apelului cat timp mai dureaza pana se rescrie hotararea si dupa aceasta ea sa devina irevocabila ? La fel se asteapta 30 de zile drept de recurs acum nu ?Va multumesc.
Răspuns la discuția hotarare
Buna ziua si multumesc pt raspuns.Acum sa va explic o situatie cunosc un caz cand tatal plecat din tara cere custodia celor 4 copiii ai lui dintre care nici unul nu era major 15 ani ,12 ani, 8 ani si 5 ani si obtine aceasta custodie printr-o ordinanta de urgenta divortul nepronuntandu-se doarece mama nu era de gasit (fugise cu vecinu).Acesti copiii parasesc tara ducandu-se la tatal lor cu aceasta ordonanta de urgenta,mai mult tatal nici nu este preznt toate demersurile facandu-le avocatul (avand imputernicire bineinteles). =D> Cum va explicati acest fapt? Nu este aceeasi lege pt toti?Din nou NEDUMERITA . #-o :-/
Discuție hotarare
Pentru ca o hotarare de divort sa devina definitiva si irevocabila care este termenul maxim de asteptare.care este termenul max pt a face apel 15 sau 30 zile?
Răspuns la discuția pensie de intretinere -apel
Buna ziua .hotararea nu este inca definitiva si irevocabila ,el a facut apel in termen .intrebarea mea era daca trebuie sa mai astept (e vora de cele 30 de zile) si cat ,sau imi pot schimba documentele linistita doar apelu nu este facut la custodie pogram de vizitare schimbare nume .VA MULTUMESC
Problema mea este fostul sot mi-a facut apel deoarece s-a razgandit in privinta pensiei alimentare ,mentiones ca celelalte schimbare numelui ,custodia copiilor ,programul lor de vizitare neatacandu-le.Intrebarea mea este in ce masura afecteaza acesta hotararea definitiva si irevocabila deoarece la sfarsit de ianuarie trebuie obligatoriu sa parasesc tara impreuna cu copiii si totodata trebuie sa-mi schimb si documentele (am revenit la numele de domnisoara),prima aceasta hotarare ara gata pe data de 5 ian si ma incadram in timp ,pt caci biletele de avion sunt deja cumparate acum aceasta data se decaleaza trebuie sa astept si nou 30 de zile ? VA MLTUMESC
Răspuns la discuția partaj
VA MULTUMESC FRUMOS . Nu divortul nu este inca terminat deoarece tot el face apel deoarece inca mai vrea custodia unui copil (celui mare)