avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate maricela dob

Activitate maricela dob

Buna ziua! Ca mama a unui copil care beneficiaza de pensie de urmas dupa tata, daca nu am niciun venit, am dreptul la asigurare medicala?
Răspuns la discuția Cadastru.
Socrul nu este decedat. Se poate face cadastru fara ca vecinii sa semneze?
Discuție Cadastru.
Acum 30 de ani in urma, socrul meu a facut o intelegere verbala cu vecinii , in urma careia i-a dat voie vecinului sa-si largeasca o bucatarie pe terenul dumnealui, cu conditia ca sa primeasca in spatele casei un alt loc pentru o baie. Terenul din spate nu l-a primit niciodata in schimb bucataria veciunui a ramas pe terenul socrului. Gardul nostru inca este in strada pana la limita terenului nostru, adica si in fata bucatariei vecinilor, exact pana unde e terenul socrului. Acum vecinii au decedat, au facut cadastru si vor sa vanda, fara sa ne inapoieze nimic din acel teren care nu le apartine. In plus, nu au uluce la casa si toata apa curge pe casa noastra. Nu ni s-a solicitat sa semnam nici un act pentru cadastru . E posibil sa nu ne putem recupera terenul? Pot ei vinde ce nu le apartine?
Discuție Calatorii CFR
Buna ziua! Copilul meu are varsta de 19 ani si beneficiaza de pensie de urmas fiind elev la o Scoala Postliceala Sanitara particulara,dar acreditata de stat. Nu i se poate elibera abonament CFR cu reducere, asa i se spune la ghiseul CFR. Intreb insa, nu are dreptul pensionar fiind, la acele calatorii cu gratuitate de 50% ? Multumesc.
Răspuns la discuția Alocatie copil peste 18 ani
Multumesc!
Buna ziua ! Copilul meu este elev la o scoala postliceala, are deja 18 ani impliniti. Am sunat la Directia de asistenta sociala Bacau si mi s-a spus ca nu mai poate beneficia de alocatie de stat. In lege insa vad ca scrie contrariul. Ce credeti ca este de facut? Multumesc.
Discuție Pensie de urmas
sotul meu a decedat intr-un accident de masina la virsta de 36 ani.are 6 ani vechime pe cartea de munca dar la data decesului nu lucra. Cei doi copii minori ai mei pot beneficia de pensie de urmas si cit poate fi aceasta.? Socrul meu care este pensionar poate obtine ceva de la casa de pensii ca ajutor de inmormintare?
Răspuns la discuția ajutoor!
e mai greu decit va imaginati. imobilul este proprietatea socrului meu. soacra a decedat. dar socrul meu e intre ciocan si nicovala. eu sunt cea care il ingrijeste pt. ca are o hemipareza. el nu doreste ca eu sa plec dar nici ca fiul lui sa plece. Au fost nenumarate cazuri cind sotul meu a spus ca va pleca el dar nu a fost asa.de aceea nu stiu ce sa fac.Autoritatile din tata asta uneori lasa de dorit si eu ce fac cu viata copiilor mei?
Discuție ajutoor!
am o situatie disperata. sotul meu este violent consuma bauturi alcoolice in exces si as vrea sa pun capat acestui calvar. dar.....nu am unde sa ma duc cu cei doi copii ai mei.ce ma sfatuiti? sunt speriata , si nu stiu ce sa fac. Toti cei din jurul meu ma aproba dar nimeni nu poate face nimic.copii sunt de 10 respectiv 5 ani.la cine pot apela? sunt din jud. bacau multumesc tare mult.
madalina daca esti hotarita fa pasul. si nu privi inapoi...daca are cine sa te sprijine e ok.eu am facut o mare prostie ,eram in situatia ta dar cu doi copii.Unul de 10 si celalalt de 5 aniam plecat dar m-am intors... si am facut greseala vietii mele.parintii mei nu mai vor sa auda de mine pt. ca am acceptat sa vin inapoi . Acum as pleca dar nu mai am unde..si chiar nici un sprijin.nu stiu incotro s-o apuc si mi-e foarte greu .vad cum sufera si copii dar nu am la cine apela sa ma ajute. de aceea te rog insistent nu face compromisuri cu un astfel de sot!!!!