avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate claudiak

Activitate claudiak

Buna ziua,
In cazul in care parintele care plateste pensia de intretinere primeste condamnare cu executare, exista posibilitatea obtinerii unui ajutor social pentru copilul minor ?

Buna ziua,

in cazul unui import cu conditia DDP, ce regim are TVA-ul aferent tranzactiei? Ce inregistrari contabile trebuie pentru inregistrarea acestui TVA?

Buna ziua,

sunt detinatoarea unei cote majoritare dintr-un imobil (unde si locuiesc), detinatorul restului de cote vrea sa iasa din indiviziune si sa sa fie platit acum pentru cotele sale, lucru imposibil in acest moment. Va merge in instanta si la finalizarea procesului probabil va dori sa puna in aplicare decizia instantei prin executor , vreau sa stiu daca pentru a pune in aplicare decizia executorul poate cere vanzarea imobilului
este obligatorie constituirea comisiei de receptie in cazul receptiei unui utilaj de prelucrare a lemnului? nu este suficienta preluarea de catre gestionar si receptia efectuata de acesta ?
care sunt documentele justificative ce se intocmesc in cazul in care o microintreprindere achizitioneaza utilaje de la o persoana fizica ? care sunt obligatiile fiscale ce revin intreprinderii in urma acestei operatiuni?
unitatea de masura conform facturii este metrul cub, dar bunurile se utilizeaza de catre cumparator la bucata , ce posibilitati exista pentru a face receptia bunurilor la bucata si nu la metru cub?
am primit facturi emise dupa data de reziliere a contractului, perioada de facturare fiind de asemenea dupa data de reziliere a contractului. exista o posibilitate de a refuza aceste facturi?
mi-am gasit un nou loc de munca, si mi-am depus demisia. am inregistrat-o , am dus-o la semnat si apoi mi-am facut o copie dupa ea, bineinteles semnata,iar pe superiori i-am informat si prin mail despre aceasta situatie. dupa calculele mele in data de 04.02.2010 inceteaza raporturile de servici si trebuie sa incep la noul loc de munca. dupa ce mi-am depus demisia nici unul din sefi nu a reactionat, dupa vreo 2 zile i-am contactat bineinteles tot prin mail ,deoarece altfel nu mai reuseam sa ajung la ei, cu rugamintea de a discuta despre plecarea mea si de a numi pe cineva care sa preia activitatea de la mine. in ziua urmatoare am fost chemata si in urma unei discutii furtunoase am fost informata ca ei nu au semnat nici o demisie si nu stiu nimic despre demisia mea (printre urlete am fost informata ca incepand din acea zi nu mai am ce cauta in firma). am ramas surprinsa si m-am interesat la persoana careia i-am lasat-o sa se ocupe mai departe si mi-a spus ca totul va fi in regula si in data de 04 febr se incheie. acum imi este teama ca imi vor crea probleme si as vrea sa stiu care este autoritatea careia trebuie sa ma adresez in acest caz (ex:insp.terit. de munca?).
in acest caz preavizul este de 15 zile - ce drepturi si obligatii am in aceasta situatie. bineinteles eu continui sa merg la servici, cu toate ca este situat cam la marginea orasului, iar colegii au fost informati ca daca nu vor sa zboare din firma sa nu ma mai duca cu masina la servici.
multumesc.
este posibila cercetarea disciplinara daca angajatul nu a anuntat ngajatorul ca si-a modificat adresa de domiciliu?multumesc.
Discuție somaj???
buna,
as dori sa stiu ce decizie s-a luat in privinta somajului pe 2009, a fost acceptata propunerea de 75% din ultimele 3 salarii? cum se va aplica? multumesc.