avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate lalicu

Activitate lalicu

Imi pare rau sa va anunt spre marea mea dezamagire ca desi am castigat prima actiune in instanta , recursusul AJPS Cluj a fos admis, Curtea de Apel Cluj considerand ca dreptul meu de a solicita retroactiv indemnizatia crestere pana la 2 an pt al doilea copil (gemeni nascuti in 2006) s-a prescris in 2010 si pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap s-a presicris in 2011.

Deci dreptul de solicitata retroactiv aceasta indemnizatie in baza deciziei 26/14.11.20011 a ICCJ, publicata in MO in ianuarie 2012, decizie care a fost emisa in mod special pt perioada 2006-2009 si face referire clara la aceasta perioada, s-a prescris inainte de aparitia acestei decizii !?!!
Atunci nu inteleg rolul acestei decizii si modul in care ar trebui aplicata din moment ce Curtile de Apel considera ca drepturile din 2006, 2007 si 2008 sunt deja prescrise la momentul emiterii Deciziei 26/2011 !?

Poate cineva din domeniul juridic reuseste sa ne explice cum ar trebui interpretata .
Hotararea Curtii de Apel Cluj este irevocabila in cazul meu dar poate sunt si altii care vor sa inteleaga cum se poate aplica decizia ICCJ.
Eu nu cred ca mai am alta cale de atac. ???

Oricum aceeasi Curte de Apel Cluj intr-un dosar similar cu al meu a dat castig mamei si a respins recursul AJPS , netinand cont de prescriptia invocata de acestia.
Deci in doua dosare similare cum e posibi; ca aceeasi Curte de apel sa dea 2 solutii diametral opuse.
In concluzie pt cei care aveti actiuni pe rol sau intentionati sa inaintati, va sfatuiesc sa nu renuntati poate aveti mai mult "noroc" ca si mine, pt ca se pare ca la asta se rezuma justitia la noi.
Mi-as dori f mult sa auzim si de actiuni care au avut castig de cauza si de cei care au obtinut retroactiv aceste drepturi .

Mult succes

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Se pare ca acest termen de prescriptie de 3 ani poate fi interpretat de instante dupa bunul plac , pt ca in decizia 26/14.11.2011 nu se referiri exacte la prescriptie, sau ce presupune "retroactiv"

In cazul meu, concret, spre marea mea dezamagire desi am castigat prima actiune in instanta , recursusul formulat de AJPS Cluj invocand prescriptia de 3 ani a fos admis, Curtea de Apel Cluj considerand ca dreptul meu de a solicita retroactiv indemnizatia crestere pana la 2 ani pt al doilea copil (gemeni nascuti in 2006) s-a prescris in 2010 si pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap s-a presicris in 2011.

Deci dreptul de solicitata retroactiv aceasta indemnizatie in baza deciziei 26/14.11.20011 a ICCJ, publicata in MO in ianuarie 2012, decizie care a fost emisa in mod special pt perioada 2006-2009 si face referire clara la aceasta perioada, s-a prescris inainte de aparitia acestei decizii !?!!
Atunci nu inteleg rolul acestei decizii si modul in care ar trebui aplicata din moment ce Curtile de Apel considera ca drepturile din 2006, 2007 si 2008 sunt deja prescrise la momentul emiterii Deciziei 26/2011 !?

Poate cineva din domeniul juridic reuseste sa ne explice cum ar trebui interpretata .
Hotararea Curtii de Apel Cluj este irevocabila in cazul meu dar poate sunt si altii care vor sa inteleaga cum se poate aplica decizia ICCJ.
Eu nu cred ca mai am alta cale de atac. ???

Oricum aceeasi Curte de Apel Cluj intr-un dosar similar cu al meu a dat castig mamei si a respins recursul AJPS , netinand cont de prescriptia invocata de acestia.
Deci in doua dosare similare cum e posibi; ca aceeasi Curte de apel sa dea 2 solutii diametral opuse.
In concluzie pt cei care aveti actiuni pe rol sau intentionati sa inaintati, va sfatuiesc sa nu renuntati poate aveti mai mult "noroc" ca si mine, pt ca se pare ca la asta se rezuma justitia la noi.
Mi-as dori f mult sa auzim si de actiuni care au avut castig de cauza si de cei care au obtinut retroactiv aceste drepturi .

Mult succes

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Imi pare rau sa va anunt spre marea mea dezamagire ca desi am castigat prima actiune in instanta , recursusul AJPS Cluj a fos admis, Curtea de Apel Cluj considerand ca dreptul meu de a solicita retroactiv indemnizatia crestere pana la 2 an pt al doilea copil (gemeni nascuti in 2006) s-a prescris in 2010 si pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap s-a presicris in 2011.

Deci dreptul de solicitata retroactiv aceasta indemnizatie in baza deciziei 26/14.11.20011 a ICCJ, publicata in MO in ianuarie 2012, decizie care a fost emisa in mod special pt perioada 2006-2009 si face referire clara la aceasta perioada, s-a prescris inainte de aparitia acestei decizii !?!!
Atunci nu inteleg rolul acestei decizii si modul in care ar trebui aplicata din moment ce Curtile de Apel considera ca drepturile din 2006, 2007 si 2008 sunt deja prescrise la momentul emiterii Deciziei 26/2011 !?

Poate cineva din domeniul juridic reuseste sa ne explice cum ar trebui interpretata .
Hotararea Curtii de Apel Cluj este irevocabila in cazul meu dar poate sunt si altii care vor sa inteleaga cum se poate aplica decizia ICCJ.
Eu nu cred ca mai am alta cale de atac. ???

Oricum aceeasi Curte de Apel Cluj intr-un dosar similar cu al meu a dat castig mamei si a respins recursul AJPS , netinand cont de prescriptia invocata de acestia.
Deci in doua dosare similare cum e posibi; ca aceeasi Curte de apel sa dea 2 solutii diametral opuse.
In concluzie pt cei care aveti actiuni pe rol sau intentionati sa inaintati, va sfatuiesc sa nu renuntati poate aveti mai mult "noroc" ca si mine, pt ca se pare ca la asta se rezuma justitia la noi.
Mi-as dori f mult sa auzim si de actiuni care au avut castig de cauza si de cei care au obtinut retroactiv aceste drepturi .

Mult succes
Eu sunt din cluj si am gemenii nascuti in 2006 si in ianuarie am deschis actiune in instanta si actiunea mea a fost admisa (adica am castigat) ajps Cluj fiind obligata sa-mi plateasca retroactiv indemnizatia. Dar ajps a inaintat recurs, orice institutie bugetara e "obligata' sa inainteze recurs pt orice cauza pierduta pt a obtine o hotarare jud definitiva . Recursul se va judeca in 27.09.2012 si voi sti decizia instantei in 28.09-01.10.2012. Daca va intereseaza o sa va tin la curent. Sper sa am castig de cauza si aici.

Eu am platit avocat si aceasta a facut tot incepand de la cererea initiala catre ajps si, dupa refuzul acestora , actiunea in instanta in contecios administrativ.

Daca sunteti interesate va pot da nr de dosar , iar avocatii dvs pot sa vada modul de actiune.
Si in cazul meu cei de la ajps au motivat in instanta prescriptia de 3 ani.Daca doriti pot sa va trimit pe mail o copie a cererii si raspunsului favorabil al instantei.

Claudia



Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc
cred ca pe saptamana viitoare o sa stiu rezultatul, sper ca favorabil..
o sa ajut pe toata lumea care are nevoie de informatii , chiar mi-as dori sa castiigam cat mai multi pt a ''da peste nas" celor care au dat o lege care considera ca doi copii gemeni "valoreaza" cat un singur copil.
Eu sunt din cluj si am gemenii nascuti in 2006 si in ianuarie am deschis actiune in instanta si actiunea mea a fost admisa (adica am castigat) ajps Cluj fiind obligata sa-mi plateasca retroactiv indemnizatia. Dar ajps a inaintat recurs, orice institutie bugetara e "obligata' sa inainteze recurs pt orice cauza pierduta pt a obtine o hotarare jud definitiva . Recursul se va judeca in 27.09.2012 si voi sti decizia instantei in 28.09-01.10.2012. Daca va intereseaza o sa va tin la curent. Sper sa am castig de cauza si aici.

Eu am platit avocat si aceasta a facut tot incepand de la cererea initiala catre ajps si, dupa refuzul acestora , actiunea in instanta in contecios administrativ.

Daca sunteti interesate va pot da nr de dosar , iar avocatii dvs pot sa vada modul de actiune.
Si in cazul meu cei de la ajps au motivat in instanta prescriptia de 3 ani.Daca doriti pot sa va trimit pe mail o copie a cererii si raspunsului favorabil al instantei.

Claudia




Discuție contributii pfa
Buna ziua , as dori o lamurire daca ma poate ajuta cineva . Lucrez cu contract de munca (8 ore) la o societate dar am si un pfa cu care pe baza unei conventii cilvile lucrez pentru o societate de intermediere credite care din venitul obtinut imi retine doar impozitul pe venit de16% . In acest caz pentru veniturile obtine prin aceasta conevntie civila care nu au cararcter regulat si nu sunt f mari , reprezinta un comision din creditele contractate si nu au depasit 300 lei/ luna pana in prezent , mai datorez alte contributii la stat (cas, somaj si sanatate)?. Daca da cui revine obligatia declararii si platii acestora, mie ca pfa sau societatii cu care am incheiat conventia ciivila si care sun procentele datorare?
Va multumesc.

Cum pot proceda in cazul in care am cumparat o masina , am contract de vanzare cumpare intre parti, talonul , cartea de identitate a masinii si cheile dar nu o pot inmatricula deoarece vanzatorul (cu domiciliul in alta localitate) "intarzie" (refuza) sa-mi trimita atestatul fiscal privind mij fixe eliberat de adinistratia financiara.
Pot solicita `eu ca si cumparator acest certificat la administratia financiara de care apartine vanzatorul? sau trebuie sa merg la politie? ??
daca un angajat cu conventie in baza art 85 din lg76/2002 (somer peste 45) isi da demisia cf art 79 lit 1 Codul Muncii inainte de implinirea celor 2 ani in care firma este obligata sa-l tina angajat , firma va fi obligata sa restitue sumele primte ca subventie de la ajofm ???
demisia este din vointa unilaterala a angajatului.
in decizia de desfacere contract munca s-a specificat corect in baza art 79 alin 1 ??
va multumesc mult pt raspuns