avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate mariavoican

Activitate mariavoican

Răspuns la discuția Prostituate in bloc

Matusa mea, care este administrator de bloc pe Calea Vitan, adica intr-o zona considerata azi, de catre imbogatitii de carton drept "buna", mai ales ca acolo a rasarit primul mall din tara, uau!, a rezolvat extrem de repede o problema similara.
In primul rand, a facut plangere la Politia sector 3.
Apoi, a anuntat proprietarul apartamentului, informandu-l si de eventuale urmari "neplacute" pentru el, mai ales financiare.:((
Apoi, a trecut la faza a treia, cea mai "interesanta": a sunat, in fiecare noapte, la 112! Pana ce serviciul 112 s-a sesizat din oficiu si a trimis toate "organele" posibile la fata locului!
Acum, apartamentul este liber, proprietarul inca se mai gandeste daca sa-l inchirieze unei familii absolut normale sau sa-l vanda! Se pare ca si-a luat o amenda consistenta, deoarece "organele" au tras concluzia, fireasca, totusi, ca propriatarul cam stia cui inchiriase si in ce scopuri!:stunned:

Interventie moderator: @mairavoican, va rog sa folosiți un limbaj civilizat.Mulțumesc.
Răspuns la discuția legea 12/1990
Cred ca m-am lamurit. Va multumesc.:)
Un singur lucru am uitat sa va spun: cand am intrebat la Primarie despre microbuzele lui Patriciu, persoana amabila pana atunci a tacut. Mi s-a parut si acela un raspuns. Parca era interzis comertul de acest gen inca din 2004!
Discuție legea 12/1990
As vrea sa stationez cateva minute in locuri publice, cu masina personala, pe care voi inscriptiona Casa de comenzi, deoarece am o firma care are ca activitate principala Case de comenzi si comert online, pentru a lua comenzi de la persoane care nu ma pot contacta pe net, la orice ora.
Nu vand, nu livrez, nu tranzactionez nimic din masina. Doar stau de vorba si eventual le spun oamenilor la ce numar de telefon sau email sa ma contacteze pentru o comanda. (In cazul emailului, se stie ca poti face o comanda si de la serviciu sau de la rude/prieteni).
As vrea sa stiu daca voi intra in coliziune cu Legea 12/1990. Cei de la ANAF nu m-au putut lamuri (!). M-au trimis la Registrul Comertului! Sa-mi adaug un alt cod CAEN!!! Ceva cu comisi-voiajori! Bine ca nu mi-au sugerat sa-mi iau porumbei!
Va multumesc.

PS. Am intrebat si la Primarie (sector 1) si am primit un raspuns halucinant:frantic:: comertul stradal (adica ceea ce eu nu as face!) este interzis din ...1995!#-o Cand am intrebat cum e cu toti cei care vand pe marginea pietelor, drumurilor, strazilor, soselelor sau din portbagajul masinii, mi-au raspuns ca nu au autorizatie! Dar, vand! =D>
Bunicii X au avut 4 copii. Trei (fetele) au primit dota la maritis, unul (baiatul) a fost desemnat mostenitor si legatar, prin testament. Acesta din urma are doi copii. Unul dintre copii primeste casa ca donatie=D>, celalalt nu primeste nimicX-(. Terenul ramane al bunicilor. Acum, dupa decesul bunicilor si al tatalui, acesta din urma isi vrea partea de la bunici si contesta donatia. Ce drepturi are acesta din urma? Vor veni si copiii celorlalti trei copii ai bunicilor la masa succesorala?#-o Cat va primi fiecare? :((
Multumesc.
Cred ca am nevoie de un avocat specializat in partaje succesorale.
Daca este cineva liber si interesat, il rog sa ma contacteze pe aceeasi cale sau la adresa de email marandrevo@yahoo.com
Multumesc
As vrea sa stiu daca eu imi pot recupera taxa de prima inmatriculare pentru o masina cumparata in octombrie 2007 si inmatriculata pe 16 ianuarie 2008.#-o Automobilul era nou, cumparat de la Di-Bas Bucuresti, cu o caruta de ani, pentru care voi plati pana la sfarsitul vietii, pentru ca am luat un credit pe care il refinantez la fiecare sase luni, din cauza crizei create de altii.X-(
Multumesc.
In acest caz, cred ca marea comunitate de avocati/procurori/magistrati/mediatori etc. are o problema. Si ar trebui sa faca tot posibilul sa modifice legea, care este proasta, ca majoritatea legilor romanesti. Pentru ca, daca in cazul Codului rutier, intentia unui pieton de a traversa este lege pentru conducatorul auto, care Trebuie sa-i dea prioritate, si in cazul acesta, al existentei intentiei cuiva de a ataca pe altcineva, asa cum o percepe cel care se afla in defensiva, ar trebui perceputa tot ca Prioritate, si cel ce presupune ca va fi atacat sa poata folosi spray-ul. Pentru ca, in general, persoana care-si cumpara asa ceva pentru autoaparare il cumpara pentru ca se simte amenintata. Iar faza cu intentia nu prea sta in picioare cand esti singur pe strada, dar chiar si printre romani /va rog sa remarcati, am spus romani, nu oameni, eu am asistat la o scena incredibila in Bucuresti cand nimeni nu a sarit in ajutorul unei persoane atacate de un individ/ si cand realizezi ca nu te va ajuta nimeni. Si atunci apelezi la spray, nu mai astepti Intentia atacatorului, pentru ca atunci cu siguranta ca va fi fff tarziu!!!
Stimate domn avocat,
Am obtinut negatia de la Prefectura Mun. Bucuresti referitor la taxa pe poluare, asa cum banuiam, adica nu-mi poate inmatricula automobilul fara plata taxei pe poluare.X-(
Prin urmare, sunt in cautarea unui avocat care sa ma reprezinte in instanta si sa-mi castige cauza, fireste.:help:
Astept propuneri.
Multumesc,
Maria Voican