avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate laurariz

Activitate laurariz

Multumesc
Va rog sa.mi spuneti daca este vreo diferenta intre atributiile unui gestionar si cele ale unui responsabil de gestiune? Mentionez ca firma in care lucrez nu imi opreste garantii materiale.
buna ziua.
sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata incepand cu data de 01 martie2015 pana anul acesta la 01 martie.La data de 1 februarie, sunt insarcinata (am 6 saptamani de sarcina) si vreau sa stiu daca in aceasta situatie, angajatorul meu este obligat sa-mi prelungeasca sau reinnoiasca contractul de munca. mentionez ca acum sunt in concediu medical 14 zile si am anuntat angajatorului situatia mea. va multumesc.
in cazul in care doresc sa ma reintorc la serviciu inainte de incheierea cic (inainte ca sa implineasca copilul varsta de 2 ani) trebuie sa fac o cerere sau sa aduc la cunostinta Primariei sau Fortelor de munca acest lucru? am fost la locul de munca si am facut o cerere prin care doresc sa reincep activitatea mai curand. cei de la personal au spus ca ei CRED ca ar trebui sa merg si sa anunt si la Primarie... Forte de munca... dar nu stiu nici ei exact.
va rog mult sa ma indrumati si lamuriti. va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat .
Răspuns la discuția lege spor vechime
nu este nici un fel de problema ca sunt domenii de activitate diferita? activitatea de contabil poate fi considerata neutila activitatii si as. med. si astfel sa nu mi se calculeze la sporul de vechime? sau in institutiile bugetare nu se pune problema in functie de activitatile depuse?
Răspuns la discuția salariu dupa cic
si eu sunt tot cu postliceala, lucrez tot din 95. cu salarizarea am si eu probleme pt ca nimeni nu vrea sa-mi spuna care sunt limitele in care pot fi incadrata. stiu ca exista o limita inferioara data de niv. de scolarizare si una maxima reprezentata de nota maxima la concursul de angajare, respectiv testari. daca limita minima se poate afla de pe net( salariul minim de incadrare a persoanelor cu studii postliceale) limita maxima nu o pot afla. inainte de cic aveam salarul de incadrare 940 lei. nu stiu daca era corect sau nu. poti sa imi scri pe mail : laurariz@ymail.com pt ca fff greu sa te urmaresc pe forum. daca nu sunt consultant si nici nu am deschis eu subiectul nu imi apar mesaje de avertizare.
Răspuns la discuția lege spor vechime
stimati consilieri, multumesc pentru raspunsuri, dar cu riscul de a ma repeta va rog sa-mi spuneti in cazul meu ce spor de vechime trebuie sa primesc. mentionez inca o data ca am lucrat doar in institutii bugetare astfel: .din 1995 pana in 2002 contabil , din 2002 pana ACUM asistent medical.
Ce spor de vechime am dreptul sa primesc?
Răspuns la discuția lege spor vechime
la stat in institutie sanitara. lucrez din 1995.din 1995 pana in 2002 contabil , din 2002 pana ACUM ca asistent medical. Ce spor de vechime am dreptul sa primesc?
Răspuns la discuția salariu dupa cic
SALUT CORINA. sunt si eu asistenta medicala intr-o institutie de stat si imi fac probleme pentru salariul la care ma voi intoarce din CIC. am cautat sa ma interesez care sunt prevederile legale si uite ce am gasit:
Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 115/2004 Art. 19. -
(1) Pentru stabilirea salariului de baza, in termen de 15 zile de la reluarea activitatii, persoanele angajate in unitatile sanitare publice din sectorul sanitar, aflate in concediu platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, potrivit legii, ori care in ultimele 12 luni au fost in concediu medical, concediu fara plata, potrivit legii, sau au avut contractele individuale de munca suspendate, sunt evaluate printr-un examen de testare a cunostintelor profesionale, procedandu-se in acelasi mod ca si in cazul persoanelor angajate prin concurs, pentru cei care promoveaza examenul de testare.
Sustine gratuitatea acestui serviciu si acceseaza
Oferta speciala Indaco LEGE Online
Sustine gratuitatea acestui serviciu si acceseazaOferta speciala Indaco LEGE Online
(2) Personalul de specialitate medico-sanitar si auxiliar sanitar care promoveaza examenul de testare a cunostintelor profesionale va beneficia de o crestere a salariului de baza avut, in situatia in care salariul de baza se situeaza intre limitele prevazute de lege pentru functia, gradul profesional sau treapta profesionala respectiva. In situatia in care salariul de baza avut se situeaza sub salariul minim al functiei, gradului sau treptei profesionale respective, la determinarea salariului de baza se va lua in calcul salariul minim al functiei, gradului sau treptei profesionale respective.
(3) In cazul nepromovarii acestui examen, persoanei respective i se atribuie salariul avut anterior sau, dupa caz, salariul minim actual al functiei avute anterior.

sper ca ti-am fost de ajutor.
care este legea care stabileste cu exactitate cuantumul pentru sporul de vechime in munca a salariatilor? multumesc