avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate vicsn

Activitate vicsn

Am primit o de la prim procuror o Ordonanta de respingere ca nefondata a plangerii impotriva Ordonantei procurorului de scoatere de sub urmarire penala. Acolo scrie ca dosarul se arhiveaza, fara sa specifice ca am dreptul sa atac aceasta solutie in instanta. In acest caz, ce fel de plangere se poate face in instanta, si impotriva carei Ordonante, cea a procurorului sau a prim procurorului? Am gasit jurisprundenta prin care se respingea ca inadmisibila...Trebuia facuta plangere la instanta de judecata direct dupa prima ordonanta? Va multumesc.
Va multumesc mult! :)
Daca printr-o sentinta irevocabila s-au acordat cheltuieli disproportionate fata de obiectul cauzei, se mai poate face ceva?
Buna seara, as vrea sa intreb despre diferenta intre anularea deciziei de respingere a cererii de pensionare, primite de la Casa de pensii, conform art. 106 si contestarea deciziei conform art. 149 din Legea 263/2010. Am o ruda careia i-a fost respinsa cererea de pensionare pe motiv ca nu a indeplinit stagiul de cotizare. Am contestat decizia conform art. 149, dupa cum era prevazut pe Decizie, insa ma tem sa nu cumva sa fi trebuit sa cer anularea acesteia, pe art. 105. Si nu stiu, raspunsul va trebui sa-l primesc de la CNPP in termen de 45 zile pe art 150, sau e termenul general de 30 de zile, din legea contenciosului (daca e aplicabil art. 106)? In cazul in care nu primesc raspuns, sa pot sa respect termenul pentru actiune in instanta...Prin urmare, cand este aplicabil 105 si cand 149 din Lege? Multumesc mult.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Buna ziua, in cazul in care la instanta de fond nu s-au solicitat daune materiale, ci doar morale (instanta admitandu-le in parte), este posibila cererea lor si probarea lor cu inscrisuri in recurs? Daca exista constituire de parte civila, insa nu se vor solicita daune materiale nici in recurs, este posibila cererea lor pe cale separata? Multumesc mult, o zi buna tuturor!
Multumesc mult!
Buna ziua, daca sunt asociat intr-o firma avand 30% din capitalul social, pot sa convoc AGA extraordinara, in mod direct, fara sa cer acest lucru in prealabil administratorului? Este obligatoriu sa o convoc la sediul social daca in actul constitutiv nu se prevede nimic in acest sens? Care e sanctiunea daca nu o cer la sediul social, avand in vedere ca actul de inchiriere unde era sediul a expirat? Va multumesc anticipat.
Doresc sa fac o actiune de partaj, insa apartamentul nu este inscris in CF. De asemenea, contractul de mana cu fostii proprietari este detinut de fostul sot care refuza sa il inapoieze sau sa faca impreuna cu mine actiunea in prestatie tabulara. Ce pot face in aceasta situatie? Multumesc anticipat.
Discuție Comanda ferma
Care sunt conditiile legale pe care trebuie sa le indeplineasca o "comanda ferma"? Exista un text de lege care sa reglementeze acest concept?
Răspuns la discuția Executare program vizita minor
Eu ma refer la partea neatacata cu apel. Am un program de vizita pentru luna august, cu luarea minorei la domiciliul meu, si acest aspect nu a fost atacat cu apel. Cum pot sa ma asigur ca parintele care are incredintat copilul va respecta dispozitiile primei instante care nu au fost atacate? Multumesc.