avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate tundecsaba

Activitate tundecsaba

Discuție Dupa CCC
dupa concediul de crestere a copilului daca angajatorul nu vrea sa ne ia inapoi .... angajatul intra in somaj? sau nu?
Discuție demisie 24 ore
Cand pot sa depun o demisie cu 24 de ore? Exista asa ceva?
Tichetele de masa trebuie luate in considerare la completarea cererii de acordare a ajutorului de incalzire???

Daca am o asigurare facultativa de locuinta, care cuprinde cele trei optiuni din asigurea obligatorie ... trebuie sa fac si asigurarea obligatorie???
Răspuns la discuția citatie
Daca nu este eroarea noastra de ce trebuie sa rambursam banii?
Daca am inteles bine ... Cei care au avut cununia civala inainte de 1 iunie 2010 beneficiaza de acest sprijin financiar. Noi numai am depus cererea.
Cine beneficiaza de acest sprijin? Suntem amandoi la prima casatorie. Sotul nu este din acest judet, dar are domiciliul aici de cateva ani...
Discuție citatie
Buna Ziua!

Sotul meu a primit o citatie de la Prefectul judetului, prin care solicita anularea ca nelegal a dispozitiei primarului, privind acordarea sprijinului financiar la constituirea familiei, semnat de administratorul public "pentru primar" intr-o perioada cand acesta a lipsit din functie. Scrie ca este chemat in judecata pt. opozabilitate. Desi ecest act ai-a apuizat efectele, fiind executate in mod efectiv ...

Intrebarea mea este: ce efecte au asupra sotului anularea dispozitiei. Trebuie sa ramburseze banii primit de la primarie?
Cand se poate ia concediul prenatal?
Răspuns la discuția cate luni de somaj primesc?
Daca am depus dosarul in 30 de zile, mi-a spus ca atuncia nu este intrerupere.
Dupa idea mea, atuncia eu sunt somera din a doua zi de la concediere????

Eu fiind concediata in 11,12,2009, nu intru in somajul de 9 luni???

Si inca o intrebare:
Daca incadrez de la data de 15,02,2010 la un loc de munca, primesc indemnizatie de crestere a copilului, in caz ca acuma sunt insarcinata de 2 luni???
Răspuns la discuția cate luni de somaj primesc?
Presupun ca am intrat in somaj din data de 12,12,2009 ... pt ca am depus dosarul in 30 de zile de la data concedierii (11,12,2009)

In acest caz primesc 9 luni?
Am o vechime de 38 de luni total de la data de 14,08,2006. Intrebarea mea este cate luni de somaj primesc????