avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate Chelba Elena

Activitate Chelba Elena

Răspuns la discuția Divort cu minor
da este achitata suntem proprietari amandoi. mentionez ca eu innainte sa ma casatoresc am avut un ap. confort 3 pe care l-am vandut am pus diferenta si am cumparat apartamentul actual.
Discuție Divort cu minor
va rog daca se poate sa ma indrume si pe mine cineva intr-o problema cu care ma confrunt. sunt casatorita de 13 ani am un baietel de opt ani si un apartament cumparat impreuna cu sotul meu. de cativa ani relatia noastra se inrautateste pe zi ce trece as vrea sa divortez, care ar fi cel mai usor si ieftin mod de a scapa din asa cva. mentionez ca pe cale amiabila nu este posibil.
Va rog sa ma indrume cineva intr-o problema cu care ma confrunt. locuiesc intr-un bloc cu noua et eu stau la et 8. et 9 avea o terasa deschisa de jur imprejurul apartamentului. In ap meu la bucatarie trecea pe tavan o teava care era prevazuta ca o scurgere pluviala adica toata apa de ploaie care se strangea pe aceasta terasa se scurgea pe teava aceasta. vecina de la et. 9 a inchis terasa roata iar bucataria a marit-o pana pe terasa, deci chiuveta din bucatarie a mutat-o pe terasa iar pentru scurgerea chiuvetei a folosit aceasta teava de apa pluviala. problema este ca distanta pana la scurgerea comuna este de aproape 2.5m iar scurgerea se infunda frecvent tavanul meu este ud si se prelinge apa pe coloana comuna pana la vecinii de sub mine. va rog sa imi dea cineva solutia cea mai simpla pentru aceasta problema care dureaza de ceva ani fara sa putem sa o solutionam pe o cale amiabila cu vecinii de sus. In speranta ca am fost destul de explicita va multumesc.
Discuție Divort
buna ziua as vrea sa ma ajute cineva in legatura cu o problema pe care o traiesc de ceva ani. sunt casatorita de 12 ani si am un baietel de 7 ani. sotul meu este gelos si ma maltrateaza psihic iar eu am obosit si m-am hotarat sa divortez. problema este ca el nu vrea sa auda chiar dca vede ca lucrurile nu merg bine deloc incepe cu amenintari si tot felul de lucruri urate. innainte sa ma casatoresc eu am avut un ap. cf3 micut, in timpul casatoriei l-am vandut si am cumparat unul cu 3 camera mai mare in act este si sotul meu. el nu o sa plece niciodata eu sunt hotarata sa incep divortul va rog sa ma indrumati care ar fii calea cea mai buna pentru mine si copilul meu pentru a iesi din aceasta casatorie care ne face rau si mie si copilului. va multumesc!!!!
problema este ca nu s_a facut succesiunea dupa fiul care a murit acum 25 ani iar in certif de mostenitor al batranului apare cu o cota de 3/16 din imobil.
Am si eu o problema as vrea sa facem un act de vanzare cumparare situatia este urmatoarea" initial au fost sot sotie proprietari sotul a decedat iar in urma lui au ramas 4 copii mostenitori care apar in certif de mostenitor dupa moartea batranului unul din copii moare si ramane mostenitori 2 copiii mai tarziu moare si batrana iar in certif de mostenitor apare ceilalti 3 copii si cei 2 nepoti dupa urma copilului mort. problema este ca dupa copilul mort nu s_a facut succesiunea iar sotia celui mort nu vrea sa o faca copii inteleg situatia dar mama lor mai greu , ultimul domiciliu al copilului mort a fost la Herculane iar imobilul este in jud Prahova.... proprietatea s_a vandut cu multi ani in urma ce pot face eu in calitate de cumparator am fcut demersurile necesare ptr obt titlului l_am obtinut dar nu mai pot avansa va rog poate cineva sa_mi dea o solutie cum sa fac sa rezolv intr_un fel situatia_? Va multumesc
Răspuns la discuția buna ziua
va multumesc!
Răspuns la discuția obtinere titlu de proprietate
da titlul de proprietate nu este emis, iar termenul de valabilitate al antecontractului o sa expire curand. ce pot face?

va rog sa ma invete si pe mine cineva care ar fi calea cea mai simpla in urmatoarea problema. am cumparat un teren si casa acum un an am facut un antecontract de vanzare cumparare. in el mi-am luat angajamentul ca ma voi ocupa de acte in totalitate. primaria comunei nu a reusit sa imi inmaneze titlul de proprietate al fostilor proprietari pentru a face cadastru si restul documentelor. va rog spune-ti-mi ce sa fac, unde sa ma adresez.

Răspuns la discuția buna ziua
situatia este urmatoarea au certificat de mostenitor si cam atat. in baza acestui certificat am facut proces verbal de punere in posesie cu ajutorul caruia am realizat antecontract de vanzare cumparare cu termen de un an sperand ca voi obtinbe titlul pana atunci cu care sa fac restul documentelor. cei de la primarie nu au miscat nimic efectiv ma amana nelimitat.