avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate onis08021

Activitate onis08021

10.5% cas 5.5% cass 0,5%somaj 16%impozit

Discuție poprire salariu
spuneti-mi va rog daca suma maxima pe care o poti retine salariatului in cazul popririi este de 30 % si se poate merge pana la 50 % in cazul pensiei alimentare?care este baza legala?
Discuție impozit profit
in declaratia 100 pe luna iunie declat impozit pe profit ptr trim 2 daca ptr trim 1 am declarat si virat 150000 lei in trim 2 imi iese un impozit datorat de 100000 lei declar 0 si nu mai am nimic de achitat e corect? va rog ajutati-ma

multumesc
care este modalitatea legala de plata a unui serviciu prestat de catre o persoana fizica pentru o persoana juridica incheiem un contract cu persoana fizica obligatoriu
Răspuns la discuția Poprire salariu girant
n momentul sosirii popririi la untate pentru un salariat, eu ca angajator am obligatia sa ii cer angajamentul de plata char daca exsta adresa de infintare a popririi cu titlu executoriu sau nu ?
DA LA UN CONTROL AL GARZI PRMTI AMENDA LA PERS FIZICE CNP OBLG FAC CONTROALE INCRUCUSATE IM ORDINUL 3512/11.2008 LA CONTNUTUL MNIMAL SE CERE S DE ASTA SE LEAGA GARDA
Discuție declaratii cass
am o nelamurire daca am un angajat care are domiciliul in alt judet declaratiilie le depun pt el la cass din judetul unde are domiciliul? iar declaratia 102 depun separat la admin financiara de unde are domicilul si virarea sumei aferente in cont unc de la trez judetului respectiv
va rog sa imi explicati baza de calcul pt penia alimentara este corecta
venit brut-cas-cass-somaj-ded.personala=venit net
vent netx% =pensia alim
sau brut-cass-cas-somaj-impozitx%=pensia alim.
Răspuns la discuția chitante
ordinul 3512 toate aceste date se inscriu la rubrica adresa , garda da amenzi pt necompletarea acestor date pe chitanta chiar daca se regasesc si in factura se fac controale incrucisate
Răspuns la discuția MOSTENIRE COPIL MINOR
da minorul sa devina proprietar