avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate swann_cta

Activitate swann_cta

Răspuns la discuția Divort cu un copil
salariul meu este 800 ron, dar diurna este in jur de 1000 Euro care nu este constanta lunar,spre exemplu eu cand sunt in concediu nu primesc decat cei 800 Ron. Iar despre contributie ce pot zice... ca in ultimi 5 ani din bani mei sau platit tot, dar absolut tot, ea nemuncind decat 2 luni pe an (vara), din ce venit se v-a calcula pensia alimentara ptr fetita ?
Sunt casatorit de 6 ani si avem o fetita impreuna, vreau sa divortez din cauza neintelegerilor, precizez ca sotia nu vrea sa divortam,problema mea este ca lucrez in afara tari cu o firma din romania avand un salariu mediu plus o diurna de deplasare care variaza in fiecare luna, care v-a fi pensia alimentara ce o voi plati in cazul divortului in tribunal? specific ca sunt detinatorul unui cont in valuta cu o suma de bani depusa pe termen de care sotia stie dar nu are acces la contul respectiv, in ce masura se poate atinge de bani de acolo ?
Buna ziua. Parinti mei au divortat, tatal a decedat si nu s-a realizat partajul, este vorba despre o locuinta in constanta cumparatat in timpul casatoriei de mama cu o greseala in acte, apare in acte cu numele tatalui dar este scris necasatorita, acum in prezent mama a revenit la numele ei anterior inaintea casatoriei, deci tatal nu apare in acte nicaieri,la notar mi-a spus ca tatal are parte pe acea locuinta, precizez ca la divort mama a acitat jumatate din valoare locuintei catre tatal meu, in acest sens exista o chitanta de mana semnata de tata in prezenta unor martori, ce parte ar mai avea urmasi tatalui in acest caz ?
Răspuns la discuția Greseala adresa in documente
Daca avocatul meu a facut deja decizia irevocabila ,ce se poate intampla daca ramane cu alta adresa la domiciliul meu ,el mi-a spus ca nu este nici o problema si ca nu am de ce sa-mi fac griji pentru ca nu voi intampina probleme , dar vreau sa aud si alte pareri de la altcineva
Va multumesc
Buna ziua. Cat de curand am efectuat o succesiune dupa tatal meu ,aceasta sa efectuat prin tribunal si nu la notar, dar prin urmare cand mi-a venit documentul acasa am observat ca la mine adresa de domiciliu era trecuta o alta adresa decat adresa mea actuala din buletin, vreau sa stiu si eu daca este vro problema in acest sens daca eu voi vrea sa fac intabulare, cadastru, si respectiv sa vand un imobil obtinut in urma acestei succesiuni.

Va multumesc
Buna ziua . Acum de curand tatal meu a decedat ,iar dupa el a ramas o garsoniera care am avut o mica problema cu ea,adica cineva a avut un testament si nu am putut face succesiune.Am ajuns la o intelegere cu persoana respectiva si am hotarat sa face totul prin tribunal si ea sa-mi cedeze ptr o suma de bani.Intrebarea mea este daca eu voi face aceasta intelegere in tribunal pentru garsoniera,ce drept ar avea sotia mea la garsoniera ?
Va multumesc.

Va multumesc pentru ajutor ... faceti o treaba extraordinar de buna prin sfaturile d-voastra
in cat timp de la decesul tatalui pot deschide actiune la judecatorie?
in testament scrie ca o instituie legatar universal pe toata averea mobila si imobila,declara ca are un fiu mostenitor rezervatar
Buna seara.parinti mei au fost casatoriti si impreuna au achizitionat un apartament in rate de la Icral Bucuresti,mama a mai cumparat o casa in constanta cu bani ei dar la notar a fost o greseala si apare doar ea propietara dar cu numele de familie ala tatului.S-au despatit si nu s-a facut partaj,doar divort,tata a ramas in Bucuresti el achitand restul de rate la garsoniera si mama in Constanta iar eu am ramas cu mama.Acum tatal meu a decedat si imi apare o verisoara cu un testament pe toate bunurile lui.As dori sa stiu daca se poate strica si in cat timp se poate atata un testament,pe ce motive as putea sa ma leg (tatal meu a fost internat la spitalul de psihiatrie din Bucuresti ptr probleme la cap,dar asta acum vro 10 - 15 ani),cauza decesului a fost de cancer la varsta de 76 de ani,mai precizez ca testamentul a fost facut cu 2 saptamani inainte sa moara,el fiind foarte bolnav atuncea,am martori care au fost la spital la el chiar inainte sa moare chiar cu 1 luna si tata nu i-a mai recunoscut.Care ar fi cotele de impartire a bunurilor daca nu as putea strica testamentul.

Va multumesc