avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate sangab04

Activitate sangab04

Buna ziua,

scriu cu urmatoarea intrebare: "se poate recalcula pensia de intretinere minor stabilita deja la 1/4 din venitul lunar net (salariu meu lunar reprezentand de cateva ori salariul minim pe economie) tinand cont ca nu s-au luat in calcul cheltuieleli lunare aproximative pentru intretinerea minorului, cheltuielelile si datoriile mele, la stabilirea contributiei lunare? Mentionez de asemenea ca veniturile lunare ale mamei (unde locuieste minorul) depasesc salariul minim pe economie de 7- 8 ori.
Din prisma familiei la contributia cresterii minorului (9 ani) ambii parintii trebuie sa contribuie la cresterea si dezvoltarea acestuia.Din punct de vedere financiar insa e putin probabil ca ambii parintii sa poata contribui in mod egal( functie de veniturile nete lunare),insa acolo unde situatia o permite care este "metoda" de calcul? In cazul de fata daca eu contribui cu 1/4 din salariul net lunar iar mama ar contribui si ea ea cu 1/4 din salariul net lunar, suma lunara oentru cresterea copilului s-ar ridica undeva la peste 1000 Euro lunar. Mentionez de asemenea ca nu exista transparenta intre mine si fosta sotie in privinta copilului (nu stiu cum acesti bani sunt cheltuiti lunar, daca exista un cont pe numele copilului in care sa depuna suma ramasa din venitul lunar.).

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra !
Multumesc !
Răspuns la discuția Contraventii CNADNR
Am inteles, greseala mea ! Ce parere aveti de intocmirea proceselor verbale la mai bine de 2-3 luni luni de la abatere? Gresesc cand spun ca exista o lege in care se specifica faptul ca trebuiesc intocmite la mai putin de 2 luni de la abatere?

Va multumesc !
Buna ziua, va scriu cu urmatoarea problema:
4 amenzi CNANDR cu proces verbal de constatare intocmite de un agent CNANDR la mai bine de 2 luni de la abatere si necomunicate (trimise probabil la
domiciliu vechi unde nu mai locuiesc de luni de zile inaintea intocmirii proceselo ).
Mentionez ca domiciliul l-am schimbat odata cu cartea de identitate in luna Septembrie 2017.

Amenzile sunt detaliate mai jos si au urmatoarele date calendaristice:
- abatere la 01.01.2018 --- proces verbal efectuat la 02.04.2018 si comunicat probabil la domiciliu unde nu mai locuiesc (proces verbal pe vechea adresa).
- abatere la 01.03.2018 --- 20:57 --- proces verbal efectuat la 23.05.2018 si comunicat probabil la domiciliu unde nu mai locuiesc (proces verbal pe vechea adresa).
- abatere la 10.04.2018 --- 19:52 --- proces verbal efectuat la 23.05.2018 si comunicat probabil la domiciliu unde nu mai locuiesc (proces verbal pe vechea adresa).
- abatere la 20.04.2018 --- 20:48 --- proces verbal efectuat la 26.06.2018 si comunicat probabil la domiciliu unde nu mai locuiesc (proces verbal pe vechea adresa).

Mentionez ca procesele verbale sunt intocmite la mai bine de 2 luni de la abatere iar procesele verbale sunt intocmite pe domiciliul vechi. Cel mai probabil contraventiile au fost trimise la adresa unde nu mai domiciliez. Nu stiu daca contraventiile au fost
redirectionate catre Oficiul de Taxe si impozite locale sau NU.Ce pot spune este ca am primit la data de 06 Nov 2018 citatie de executare pt neplata
amenzilor, ce totalizeaza 640 lei. Am aflat de aceste amenzi la Oficiul de Taxe si Impozite locale unde m-am deplasat datorita actului de executare
ce l-am primit la adresa cea noua la care domiciliez. Plicul a fost preluat de catre mama mea.
Intrebarea este daca se pot contesta aceste amenzi pentru:
- proces verbal intocmit pe alta adresa decat cea la care domiciliez din Septembrie 2017
- ne-comunicarea contraventiilor (probabil comunicate la domiciliul vechi unde nu mai locuiesc).
- procese verbale intocmite la mai bine de 2 luni de la abatere
- executare fara comunicarea contraventiilor, executare comunicata la mai bine de 4 luni de la incheierea procesului verbal!

In prezent nu am gasit inca acte doveditoare a platii taxelor pt care s-au aplicat contraventiile !

Multumesc!
Buna ziua,

sunt Andrei si in momentul de fata sunt implicat intr-un proces de divort insa marea mea problema o constituie autenticitatea probelor (audio,video) pe care le detin.
Ma poate ajuta cineva va rog in acest sens? Unde pot autentifica aceste probe pentru a putea fi admise ca probe legale in cadrul procesului?

Multumesc !
Răspuns la discuția Carte de munca nerecuperata
am Carnet de munca si l-am inmanat birouluil Personal al firmei la care am lucrat, mai mult cu cca. 1 luna inainte de a demisiona am cerut o copie dupa carnetul de munca si s-a si operat in ea la zi(a durat 10 zile pana a venit copia de la Bucuresti, relativ repede as putea spune tinand cont de faptul ca alt coleg a asteptat 3 saptamani pt ca firma sa ai completeze o adeverinta de la banca). Multumesc pentru ajutor.
Ma numesc Sandu Gabriel si va deranjez cu o problema.
Am fost angajatul firmei RDS & RCS sediul din Constanta(sediul central in Bucuresti) pana la data de 01.02.2009 (cu aceasta data am semnat fisa de lichidare la firma in data de 28.01.2009) si nici pana astazi nu mi-au inmanat Cartea de Munca, la sediul din Constanta mi se spune ca inca nu a sosit de la Bucuresti, ce e de facut, am nevoie de Cartea de munca la o noua angajare. Au trecut cele 30zile legale in care trebuia sa-mi trimita Cartea de munca + inca 20zile peste cele 30.

Multumesc anticipat.
Sunt angajat de 14 luni la o firma . Mi-am depus demisia acum 2 zile cu data de 1 februarie 2009 intrucat sunt nevoit sa-mi schimb orasul de domiciliu, din Constanta in Brasov (mi-am depus demisia presupunand ca nu pot face naveta zilnic din Constanta in Brasov, datorita distantei, aproximativ 500Km), intrebarea este:

1. Daca pot beneficia de ajutor de somaj in cazul in care in orasul in care ma voi muta nu-mi gasesc un loc demunca.
2. In cate zile dpdv legal ar trebui sa intru in posesia cartii de munca si daca trebuie depusa cerere pt a intra in posesia cartii de munca?
3. Firma are punct de lucru si in Brasov, este obligata, exista vreun temei legal ca firma sa-mi acorde transferul in Brasov?