avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate giulean

Activitate giulean

Buna,as dori sa stiu ce fel de experienta profesionala trebuie pt deschiderea unui atelier auto care include curatatorie tapiterie(nu spalatorie),polish auto si mici reparatii la exterior(zgarieturi,lovituri usoare care nu necesita vopsire sau alte operatiuni)? Si unde anume s-ar putea invata aceasta meseria? Daca as aduce o adeverinta ca am lucrat sau facut practica intr-un loc similar se poate lua in considerare?Mentionez ca doresc sa infiintez o intreprindere individuala.Multumesc!
Buna ziua,as dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatia de somaj pot sa beneficiez si de indemnizatia CIC in acelasi timp? Iar daca ma aflu in momentul nasterii in somaj acesta se ia in calcul la calcularea indemnizatiei? Procentul de 85%se ia in calcul pe veniturile profesionale din ultimele 6 luni? Va multumesc!
Răspuns la discuția lege indemnizatie copil
Multumesc
Buna seara imi puteti nominaliza va rog aceasta lege *a mamelor* adica hotarare,numar ,an? V a multumesc!
As dori sa stiu daca perioada de cotizare in strainatate se poate cumula la cea din Romania mai ales pt concediul de maternitate si daca somajul se ia in considerare la calcului acestei indemnizatii?Ar tebui sa aiba o continuitate?De exemplu lucrez in Italia 6 luni de zile iar in Romania ar trebui sa mai am inca 6 luni lucrate fara pauza?Multumesc!
Buna ziua,as dori sa stiu persoanele care lucreaza in strainatate cu contract determinat de munca si care iau si indemnizatie de somaj pot beneficia (in Romania)de indemnizatia de maternitate?La strainatate ma refer aici la Italia.Va multumesc!
Chiriile respective sunt spatii comerciale,nici acestea nu se iau in considerare? Si cu contract din strainatate cum se poate beneficia de aceasta indemnizatie?
Buna ziua,as dori sa stiu daca as putea beneficia pe viitor de indemnizatia pt copil doar cu veniturile din chirii fara sa am contract de munca sau sa platesc vreo contributie la stat in afara de impozitul aferent chiriei.Va multumesc.