avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters76364

Activitate ContSters76364

Răspuns la discuția vacanta in alta tara
Multumesc mult.
Buna ziua, daca eu am un copil in custodia mea si este pe numele tatalui, mai este nevoie de semnatura lui ca sa ies din tara cu el?
Doresc sa imi petrec concediul in alta tara si nici tatal lui nu este in tara.
Cum fac?
Multumesc
Răspuns la discuția cazier cu probleme
Am revenit cu amanunte.
Trebuie sa specific ca nu am ispasit pedeapsa de 1 an pentru ca s-a dat un decret in 1997 prin care s-a gratiat pedeapsa.
Multumesc
Buna seara,am si eu o problema.
In anul 1992 am savarsit o infractiune,fiind condamnat in 1997 la 1 an inchisoare cu interzicerea drepturilor cf.art.71, 64 CP ptr.art. 36/1 D. 328/1966, 208/4 CP cu art. 33/a, 34 CP prin sentinta penala 157/03.02.1997 Jud.Sect. 1 def.prin 683/1997 Trib.M.Buc.
As-i dori sa stiu cum pot face reabilitarea pt acest cazier.
Mentionez ca imi foloseste pt angajare.
Cu respect .
Discuție reabilitare
Buna seara, a-si dori sa stiu cum pot face reabilitarea cazierului ??
In anul 1992 am savarsit o infractiune ,fiind condamnat la un an cu suspendare.Acum problema este ca nu mai am nici un act in urma careia sa dovedesc de fapta comisa,pt a cere reabilitarea la judecatorie.
Ce pot si cum pot face sa obtin reabilitarea?Si ce acte sunt necesare si care sunt taxele ?
Multumesc.
Buna ziua,
A-si dori sa stiu si eu daca la o valoare de 2300 lei se poate aplica o penalitate in valoare de 475 lei.
Cum se calculeaza?
Din cate am citit, am inteles ca se calculeaza penalitatea la fiecare luna in parte,nu la toata suma pe care o ai.
Eu spre exemplu mi-am facut singura calculul la penalitati pe fiecare luna in parte, si mie imi iese o suma de 78 lei ,nu suma de 475 lei
Multumesc anticipat.
Va scriu din nou cu suma aferenta lunilor restante si astept raspuns .
Multumesc.
IULIE - 141,08
AUGUST - 130,91
SEPTEMBRIE - 117,45
OCTOMBRIE - 138,11
NOIEMBRIE - 177,85 (penalitati: 23,37)
DECEMBRIE - 260,79(P:55,02)
IANUARIE - 201,79 ( P:96,31)
FEBRUARIE -203,92 ( P:151,95)
MARTIE - 219,69 ( P: 217,78)
APRILIE - 154,79 (P:293,68)
MAI - 119,10 ( P:380,04)
IUNIE - 128,63 ( P:475,69)
Va rog sa-mi raspunde-ti daca este corect.
Eu personal nu sunt de acord cu suma care mi-a aplicat-o ca penalitate.
Acum o saptamana am platit suma de 1000 lei.
multumesc.
A-si mai dori sa stiu ceva:daca in familia mea formata din 3 persoane,unul singur are venit ,nu se poate scuti anumite penalitati?
Discuție pensionare
Buna seara,
A-si dori sa va intreb si eu ceva.
Daca sotul meu a lucrat timp de 14 ani cu carte de munca si dupa aceea nu a mai lucrat la nici o firma s-au companie si nici nu si-a luat carnetul de munca de unde a lucrat ultima oara, mai poate beneficia de pensie s-au de vreo asigurare sociala.
Mentionez ca sotul meu are varsta de 40 ani .
Multumesc si astept raspuns.
Discuție carnet de munca
Buna ziua,
A-si dori sa stiu si eu cum pot afla daca se mai poate plati carnetul de munca dupa o luna de neplata a acesteia,fara a exista intrerupere.
Mentionez ca eu imi platesc darile catre stat pt a avea continuitate in carnetul de munca.
Multumesc anticipat.
Buna ziua
Am lucrat la o firma de curierat timp de 1 an pe perioada determinata,si acum cand trebuia sa-mi faca contractul pe perioada nedeterminata,am primit o adresa precum ca nu mi se mai prelungeste contractul deloc.
Intrebarea mea este daca nu mi se mai prelungeste contractul de munca,angajatorul nu trebuie macar sa bage angajatul in somaj?
Adica, nu mi se da nici somaj.
Contabila de la firma a spus ca pot eu sa ma duc eu la centrul de somaj dupa ce mi se da decizia de incetare a activitatii,cu toate actele si atunci i se va trimite angajatorului un act prin care este obligat "cica"sa o semneze,ca sa pot beneficia de somaj.
Am auzit la firma cum ca mi se desface contractul de munca cu litera ( j ).Ce inseamna asta?
Va multumesc si astept raspuns.
Buna ziua
Am un copil in varsta de 3 anisori, sanatos si voinic.
Cand l-am nascut nu a fost recunoscut de tata, pe certificatul de nastere fiind trecuta numai eu ca mama.
Acum m-am casatorit si as vrea sa stiu cum pot face ca tatal sa fie trecut pe certificatul de nastere si sa-i schimb numele copilului pe certificat.
Va multumesc.

:offtopic: Va rog sa nu scrieti cu majuscule, multumesc!