avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate csllngy

Activitate csllngy

Deci...din 62 pag 38 trad.normala cu 33,56 ron/pag; iar cele 24 pag ce se repeta cu 10 ron/pagina. O sa incerc asa, cel mult mi se va respinge factura, si voi emite alta cu pretul stabilit de ei pt duplicate. Va multumesc frumos pentru rapunsul prompt. Weekend frumos.:)
Am primit o traducere de la politie. As dori sa stiu care este tariful fix dat de lege pt asemenea traduceri, si ce se intampla daca de exemplu, fiind vorba de marturii, se repeta de cate 2 ori la fiecare martor? Paginile ce se repeta difera doar ff putin la semnatura(nimeni nu poate semna de 2 ori exact la fel, putin difera). Cand am intrebat daca trebuie traduse si multiplicate si acelea, mi s-a spus ca da. Care este tariful pt aceste duplicate? Normal eu de citit si confruntat trebuie sa le confrunt daca intradevar sunt identice textele de pe paginile ce se repeta, dar cu cat sa taxez pagina?
De ex. am 62 pag din care 24 sunt repetari a trei marturii. (deci 12 pagini ce s-a tradus efectiv se repeta de inca 2 ori). #-o
Mai demult am tradus pt tribunal. Am taxat cu un pret ca de obicei pt ceilalti clienti, p.f. Mi-au respins factura pt ca nu era corect pretul / pagina. Atunci am vazut un tarif de 33,56 ron/ pag, asta au acceptat. Asta ar fi si pt politie pretul corect? Dar pt duplicate? Va multumesc pt raspuns anticipat
Va multumesc frumos. Asa am inteles si eu intre timp. Asa mi se pare deja corect. :)
Buna ziua. Am divortat in anul 2010. Copilul mi-a fost incredintat mie spre crestere si educare. La vremea respectiva s-a stabilit o suma fixa, dupa venitul sotului, pt pensia de intretinere, 150 ron/ luna.( 25% din 601 ron). Intre timp si-a schimbat locul de munca si salariul este cu totul alta decat pe vremea divortului. Intrebarea mea este: cum se procedeaza pt recalcularea pensiei? Pot face asta si fara avocat? De ce acte am nevoie si aprox. cat dureaza? Va multumesc
Bine. Am inteles. Dar atunci explicati-mi va rog frumos daca eu traduc de 150 de ron pe luna....pt ca e criza peste tot...din ce sa platesc statului 222 ron lunar contributie la fondul de pensii?
Multumesc frumos pt raspunsul prompt. I-mi faceam griji ca deja mi-am refacut stampila ( amprenta) si ma gandeam ca daca e gresit....am aruncat banii pe geam...
Buna seara.
Revin asupra acestei intrebari, pt ca intre timp am fost la finante si m-am interesat. A ramas obligatoriu sanatatea si bineinteles impozitul. Somajul si pensia nu sunt obligatorii. Asa ca...de acum incolo traduc mai cu *pofta*. O seara frumoasa sa aveti.
Buna seara
Am obtinut anul trecut autorizatia de traducator. Anul acesta din cauza schimbarii numelui mi l-am schimbat. Nr de autorizatie a ramas acelasi, doar numele de familie e schimbat. La stampila eu am schimbat doar numele, iar dedesubt a ramas numarul/ 2010. E cumva gresit? Trebuia sa pun numar/ 2011? Intreb ca doar acum l-am primit din nou si trebuie sa merg la tribunal si camera notarilor unde trebuie sa am si stampila...Va multumesc pt raspunsuri anticipat
O seara placuta tuturor.
Buna seara
Am divortat anul trecut, iar judecatoria mi-a incredintat copilul spre crestere si educare fara alte mentiuni in hotarare( drept de vizita al tatalui, etc). Mentionez ca copilul este in relatii destul de bune si cu tatal lui. Anul acesta am decis sa mergem undeva in vacanta in strainatate, doar eu cu copilul, iar eu ma gandesc serios si la plecarea de tot din tara. Bineinteles tot cu copilul, care are deja 13 ani jumatate. La plecarea din tara pt orice motiv, am nevoie de consimtamantul tatalui in scris in fata unui notar in aceste situatii?
Va multumesc pt raspunsuri
O seara placuta
Buna ziua
Am autorizatia de traducator. Am inteles ca trebuie inregistrata la finante. Impozitul se plateste in regim real. Ce se intampla cu contributiile sociale: somaj, pensie, sanatate? Ce procent si din ce trebuie sa platesc? Din ceea ce realizez real sau cotele stabilite dupa salariul minim pe economie? Trebuie sa cotizez obligatoriu?Mentionez ca eu nu lucrez cu contract de munca la alta societate. Multumesc anticipat pt raspunsuri