avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate criss_2009

Activitate criss_2009

AM COMPLETAT MESAJUL .NU CRED CA ESTE NECESAR SA DESPIC FIRUL IN PATRU .TOTUSI.............. nu face obiectul utilitatii publice.nu a fost emis titlu de proprietate pe legea 18/1991 nici unei persoane.este liber de orice constructie.este o persoana care il exploateaza fara a avea o imputernicire scrisa sau alte acte .cand ma refer la parcurgerea etapelor interne fac trimitere la judecarea in prima instanta si recurs.intrebarea a mers pe presupunerea ca mi-a fost respinsa cerea initial formulata ,recursul si atat..
IN 1950 AM CUMPARAT UN TEREN LOC DE CASA PENTRU CARE AM ACT VANZARE CUMPARARE.PRIMARIA RESPECTIV COMISIA LOCALA INVOCAND DIVERSE MOTIVE DIN CELE MAI PUERILE REFUZA SA MI-L DEA PE ANPLASAMENTUL MENTIONAT IN ACT.INTREBARE.ADMITAND CA AM PARCURS TOATE ETAPELE INTERNE POT SA AM SUCCES LA CEDO INVOCAND CA AM FOST LIPSIT DE PROPRIETATEA MEA."ART.1-PROTECTIA PROPRIETATII.ORICE PERSOANA.....ARE DREPTUL LA RESPECTAREA BUNURILOR SALE.NIMENI NU POATE FI LIPSIT DE PROPRIETATEA SA DECAT.....IN CONDITIILE PREVAZUTE DE LEGE SI DE PRINCIPIILE GENERALE ALE DREPTULUI INTERNATIONAL"CONVENTIA PT. APARAREA DREPTURILOR OMULUI. MULTUMES ANTICIPAT PT. INDRUMARE ROG SA AVETI IN VEDERE SI COMPLETAREA ADUSA
in 1950 am cumparat un teren .in actul de cumparare este specificat LOC DE CASA IN VATRA SATULUI. in 1991 am facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate. mi-au emis o adeverinta cu o suprafata mai mica.ulterior au fost oligati tinand cont de registrul agricol din 1959 sa revina dar mi-au diminuat suprafata de vie altoita. m-am judecat cu comisia locala . instanta a acceptat in final la propunerea comisiei sa primesc suprafata de vie in actiuni la o societate comerciala a statului,fost IAS .bine inteles ca material nu am primit nimic.dupa 2 ani acea societate s-a dizolvat.fara stirea mea m-au emis un titlu de proprietate prin 2002 cam la 1 an de la desfiintarea fostului IASpefostul teritoriu al acestuia cu tot vie.aproape in fiecare an am facut cereri la comisia locala sa accepte anularea titlului de proprietate,si punerea in posesie pe amplasamentul din actul de vanzare-cumparare lucru pe care nu-l agreaza.mentionez ca pe terenul revendicat este tot vie .pe terenul revendicat sigur nu este emis titlu de proprietate unei alte persoane dar este exploatat de cineva.ma gandesc sa actionez in justitie.cunosc din experienta altor persoane ca in litigiile cu primaria in cele mai multe cazuri pierzi cu succes.intrebare punand raul inainte:dupa parcurgerea etapelor in tara ar fi posibilitati de castigare la cedo pe ideia ca imi este incalcat dreptul de proprietate?raman indatorat pt. indrumare.
buna ziua. am formulat o cerere de recalculare a pensiei de serviciu in baza legii 90/2007 drept pentru care am primit decizie de recalculare.in textul deciziei exista un punct pe care il redau textual "beneficiaza de urmatoarele legi speciale:avand in vedere cele constatate ,in baza prevederilor art.||/legea 90/2007 corobate cu cele ale art.53/legea 164/2001,se admite cererea de recalculare si se emite prezenta decizie prin care ,incepand cu data de ........se stabilesc urmatoarele drepturi:pensie militara de stat.....lei.intrebare.prin ordonanta de guvern,ordonanta de urgenta sau lege a parlamentului poate fi diminuata legal?nu vreau sa admit ca in romania orice este posibil. solicit raspuns competent drep pentru care va multumesc.
Buna ziua. Inainte de colectivizare am cumparat doua terenuri unul langa celalalt pentru care am acte vanzare-cumparare. Am adresat judecatoriei cerere de chemare in judecata a unui individ care sustine sus si tare ca i-a apartinut. Initial in cerere am solicitatat recunoasterea dreptului meu de proprietate numai pentru un teren. Dupa a treia infatisare am constatat ca el ocupa suprafata din ambele terenuri. Ce trebuie sa fac si cum trebuie sa ma adresez judecatoriei? Mi se admite sa reformulez cererea sau cer modificarea actiunii? Pot cere respectarea dreptului meu si pentru cel de-al doilea teren? Nu doresc sa intru in alte amanunte. Va multumesc si astept indrumare.
Am chemat in 2008, in judecata pentru un teren "loc de casa aflat in vatra satului"cumparat de parintii mei in1950 cerand anularea titlului de proprietate emis in 2002 cu 0,43ha vie pe numele tatalui meu si inmanat mie in 2004 comisia locala de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenurilor,comisia judeteana,si un cetatean care s-a pozitionat pe acesta pretinzand ca ar fi fost al parintilor sai.Acesta nu poseda acte doveditoare dar se sprijina pe marturii mincinoase.In 2000 m-am judecat cu comisia locala si s-a pronuntat o sentinta civila care o obliga sa ma puna in posesie cu 0,43ha vie nobila in actiuni la sc.rovisah sahateni .in 2000 societatea mentionata s-a densfiintat iar mie mi s-a dat niste vie dar nu acolo unde mi se cuvenea.Dupa 2004 am adresat cererii comisiei locale ultima in 2005 dar fara rezultat.In februarie 2009 instanta mi-a recomandat sa angajez expert topograf judiciar.In martie 2009 am prezentat dovada ca am achitat onorariul stabilit.Cu aceasta ocazie am primit si o adresa a primariei locale pe care o redau integral. " romania .....judetul .........comuna....primaria.... judecatoria....dosar nr..termen...in vederea solutionarii dosarului nr...avand ca reclamant pe...va comunicam urmatoarele:autorului defunct al reclamantului..i s-au emis 2 titluri de proprietate respectiv titlul nr...din 2002 pt.suprafata totala de 0.43ha vie si titlul nr...din 2002 pt. suprafata totala de 4,43ha. conform evidentelor din registrul agricol 1959-1963 autorul defunct al reclamantului detinea in proprietate suprafata totala de 4,89ha teren agricol ,insa in C.A.P.s-a inscris cu suprafata totala de 4,81ha.intradevar insumate suprafetele din cele doua titluri de proprietate rezulta suprafata totala de 4,86ha ,in concluzie este vorba de o diferenta de 0,003ha teren agricol.cu privire la legalitatea titlului de proprietate nr..../2002 emis pentru suprafata totala de 0,43ha vie va comunicam ca acest titlu a fost emis in urma pronuntarii sentintei civile nr./2000 a judecatoriei.....in dosarul nr./2000.Anularea unui titlu de proprietate poate fi solicitata de orice persoana interesata care demonstreaza ca prin eliberarea titlului de proprietate unei alte persoane i-a fost incalcat dreptul sau de proprietate asupra unei anumite suprafete.Cererea de chemare in judecata trebuie facuta in termen de 3 ani de la data la care a fost eliberat titlul de proprietate sau de la data la care persoana a luat cunostinta de faptul ca pentru suprafata respectiva a fost eliberat titlul de proprietate unei alte persoane. Titlul de proprietate nr./2002 a fost emis dupa cum se poate observa in 2002,iar pana in 2008,reclamantul a fost multumit de inscrierile efectuate in acest titlu.nerespectarea termenului de 3 ani duce la respingerea actiunii ca fiind tardiv intodusa.Fata de cele precizate mai sus ,rugam instanta de judecata sa dispuna respingerea actiunii ca fiind neintemeiata si nelegala. " Semneaza primar... secretar...cons.jur. va solicit indrumare drept pt. care va multumesc din suflet
Buna seara! In cererea initial formulata pentru atribuirea unui teren am chemat in judecata comisia locala de reconstituire a dreptului de proprietate, comisia judeteana si un cetatean cerand:
- anularea titlului de proprietate a cetateanului
- anularea titlului de proprietate propriu
- emiterea unui nou tiltu de propriatate mie pe vechiul amplasament
Am aflat ulterior ca cetateanul in cauza exploateaza terenul fara a avea emis titlul de proprietate. Are o decizie judecatoreasca care nu se refera la terenul in cauza.
SE INTAMPLA CEVA NEPLACUT MIE DACA AFIRM IN SEDINTA CA RENUNT LA CHEMAREA IN JUDECATA A CETATEANULUI INTRUCAT ACESTA NU ARE TILU DE PROPRIETATE? Multumesc.
Buna ziua. Parintii mei au cumparat in 1954 respectiv 1955, 2 terenuri unul langa altul cu acte de vanzare-cumparare. Redau fragmente din textul lor:
1. " Situat in vatra satului comuna Merei, raionul Buzau, regiunea Ploiesti, avand vecinatatile urmatoare: la vest cu soseaua Valea Teancului, la sud cu via propietatea Elena Vintilescu, la nord cu drumul dintre vii si la est cu drumul dintre mostenitorii Tanase Aldea".
2. " Situat in vatra satului comuna Merei, raionul Buzau regiunea Ploiesti, intre vecinii: la rasarit cu cumparatorul, la apus cu soseaua Merei-Valea Teancului, la miazanoapte cu drumul ce duce spre comuna Lipia si la miazazi cu Petreche Cucu si Ion Gomoescu".
Pentru 5000 mp ma judec cu o persoana care pretinde ca a apartinut inainte 1962 parintilor lui. Eu am prezentat martori. Ulterior a adus si el. Judecatorul a venit cu sugestia de a angaja expert care sa stabileasca pozitia terenurilor, lucru cu care am fost de acord. Anterior am cautat obtinerea de extras din planul parcelar din perioada 1955-1962, la primarie, arhive nationale judet, oficiul de cadastru. Nu am avut succes. Stiu ca am dreptate. Cat de sigur pot fi ca expertul poate stabili cu exactitate pozitia in baza datelor existente in actele de vanzare-cumparare?
NU VREAU SA ARUNC BANI PE FEREASTRA.AM GASIT FIU SI NEPOT AL CELOR CE AU VANDUT TERENURILE din cate stiu expertul este ales in mod aleator din cei agreati de judecatorie. pe mine ma intereseaza daca datele puse la dispozitie de actele vanzare-cumparare din 1954-1955 ii sunt suficiente pentru a stabili cu exactitate pozitia . acesta este si motivul pentru care am redat fracmentele din acte. nu sunt in masura sa apreciez nivelul de pregatire profesionala a expertului cu atat mai mult cu cat il aleg prin tragere la sorti. dublarea actului de expertizare mi se pare prea mult si nici nu stiu daca are un efect de influenta asupra actului de justitie. In concluzie ma intereseaza expertiza topografica judiciara eventual de la cineva care lucreaza in acest domeniu. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Expertiza judiciara
ROG UN RASPUNS COMPETENT.NU VREAU SA ARUNC BANI PE FEREASTRA.AM GASIT FIU SI NEPOT AL CELOR CE AU VANDUT TERENURILE din cate stiu expertul este ales in mod aleator din cei agreati de judecatorie. pe mine ma intereseaza daca datele puse la dispozitie de actele vanzare-cumparare din 1954-1955 ii sunt suficiente pentru a stabili cu exactitate pozitia . acesta este si motivul pentru care am redat fracmentele din acte. nu sunt in masura sa apreciez nivelul de pregatire profesionala a expertului cu atat mai mult cu cat il aleg prin tragere la sorti. dublarea actului de expertizare mi se pare prea mult si nici nu stiu daca are un efect de influenta asupra actului de justitie. in concluzie ma intereseaza expertiza judiciara.privind colectivizarea,cererea de reconstituire a dreptului de proprietate etc. sa zicem ca sunt rezolvate.nu doresc sa merg ca la sondajele de opinie dar nici sa mor cu dreptatea in brate. astept opinii eventual de la persoane care fac expertizari cu multumirile de rigoare
Buna ziua. Parintii mei au cumparat in 1954 respectiv 1955, 2 terenuri unul langa altul cu acte de vanzare-cumparare. Redau fragmente din textul lor:
1. " Situat in vatra satului comuna Merei, raionul Buzau, regiunea Ploiesti, avand vecinatatile urmatoare: la vest cu soseaua Valea Teancului, la sud cu via propietatea Elena Vintilescu, la nord cu drumul dintre vii si la est cu drumul dintre mostenitorii Tanase Aldea".
2. " Situat in vatra satului comuna Merei, raionul Buzau regiunea Ploiesti, intre vecinii: la rasarit cu cumparatorul, la apus cu soseaua Merei-Valea Teancului, la miazanoapte cu drumul ce duce spre comuna Lipia si la miazazi cu Petreche Cucu si Ion Gomoescu".
Pentru 5000 mp ma judec cu o persoana care pretinde ca a apartinut inainte 1962 parintilor lui. Eu am prezentat martori. Ulterior a adus si el. Judecatorul a venit cu sugestia de a angaja expert care sa stabileasca pozitia terenurilor, lucru cu care am fost de acord. Anterior am cautat obtinerea de extras din planul parcelar din perioada 1955-1962, la primarie, arhive nationale judet, oficiul de cadastru. Nu am avut succes. Stiu ca am dreptate. Cat de sigur pot fi ca expertul poate stabili cu exactitate pozitia in baza datelor existente in actele de vanzare-cumparare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.