avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate dydy26

Activitate dydy26

Am o intrebare.............vreau sa optez pentru indemnizatia de 85% .Problema este ca eu am salar de 1652 brut si net 1200.In ultimele 3 luni am fost in somaj tehnic.(suspendarea activitatii,cu toate ca am lucrat).Influenteaza cu ceva calculul indemnizatiei?Care va fi indemnizatia 855din brut sau net? Va multumesc!
Răspuns la discuția ajutor de minimis
Dosarul se face de catre o firma de consultanta? Ce suma se trece in buget,daca nu avem oferte,sau se trece un pret estimativ practicat pe piata?
Vrem sa beneficiem de ajutorul de minimis de la stat. Cu acesti bani vrem sa achizitionam un soft . Avem 3 oferte dar nu stiu cum se procedeaza.Se cumpara intai softul si se deconteaza sau se asteapta aprobarea finantarii si apoi secumpara programul . Cum se face dovada platii,cerem factura celui care ne face programul? Daca proiectul nu se va aproba nu ne permitem sa il cumparam.
Va multumesc!
Conforma HG 1164/2007. o firma poate beneficia de un ajutor din partea statului. In cazul firmei la care lucrez am beneficiat de cca 100.000 euro din partea statului in ultimii 3 ani.(nedepasind pragul de 200.000).Am mai putea beneficia de un nou ajutor? Care sunt pasii de urmat?
Va multumesc!
Discuție 631/20 mai 2009
Buna ziua! Poate sa imi dea cineva sau sa imi zica unde gasesc 631/20 mai 2009 ? Poate sa imi zica cineva pe scurt ce anume contine aceasta modificare a hot.1164/2007.
Va multumesc!
Lucrez la o firma de constructii,am o functia de inginer constructor.Din data de 12 trebuia sa incepem activitatea ceea ce nu s-a intamplat.Practic erau toti siliti sa isi ia concediu fara plata.Mi-am luat 2 sapt de concediu medical,apoi ca multi dintre ei voiam sa imi dau demisia deoarece nu a voit nici in somaj sa ne dea deoarece nu anuntase la ITM si nu s-a facut nici un demers.Mentionez ca nu am primit drepturile salariale pe concediu de odihna,lichidarea pe luna decembrie si banuiesc ca nu o sa primesc nici .............deloc.De 3 zile umblu dupa el sa imi semneze cererea de demisie pe care o refuza pe motiv ca .......trebuie sa ii platesc darile care le-a dat el la stat,dar sub forma unui contract de imprumut intre mine si el .Mentionez ca am mai primit inca 2 decizii pe parcurs,pe langa cea de pe contractul de munca,fapt ce a dus la un salariu cum zice dumnealui mai mare.Ce pot face??? Demisia nu mi-0 semneaza si stau blocat,ma duc la servici fara sa ma ia nimeni in seama??Se face acus o sapt......................cum pot sa scap de un asemenea....................santaj? Singura intrebare care o pune e.......semnam si noi contractelul ala?