avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate IAMANDI ION

Activitate IAMANDI ION

Buna seara!Vreau sa fac un act de vanzare-cumparare intre mine si sora mea,pentru un teren de 2400mp curti constructii si o casa de 56mp construita in 1965 fara utilitati in jud.Giurgiu.Am fost la notar si m-a intrebat cu ce suma o cumpar.I-am explicat ca sora imi doneaza acestea si nu imi pretinde bani.L-am rugat sa calculeze cat ma costa si a spus ca 4200ron.A spus ca terenul l-a evaluat la 72000ron,insa in realitate as fi norocos daca mi-ar iesi 25000ron cu tot cu casa(care este in paragina).Casa a fost evaluata la 24000ron.Exista o modalitate mai ieftina de a face aceasta tranzactie avand in vedere ca se face itre rude de gradul 1?ma gandeam la ceva pana in 2500ron.Multumesc!
Răspuns la discuția sulte legalizate
Va multumesc pentru raspunsuri.Inteleg ca trebuie sa intabuleze,insa sultele pe care le-am platit nu sunt recunoscute pentru ca le-am platit personal si nu cu un executor judecatoresc.Deci trebuie sa intabuleze cu mentiunea ca am sulte de platit daca am inteles corect.Am sa mai incerc odata la oficiul de cadastru,ca sa ajung iar in instanta pentru a-i obliga sa intabuleze...
Răspuns la discuția sulte legalizate
Buna ziua!aceasta ar fi singura solutie?sa merg iar prin instanta?daca este corect cum am procedat sfatuit fiind de d-na avocata de ce nu vor sa imi intabuleze?legea nu este la fel pentru toti?
Buna ziua!Problema mea este urmatoarea:in urma unei mosteniri am deschis un proces civil si am devenit propietarul unui teren si a unei case,insa pentru casa s-a stabilit in instanta ca trebuie sa platesc niste sulte stabilite de un expert care a venit la fata locului si a evaluat casa.Dupa ce s-a terminat procesul si decizia a devenit definitiva si irevocabila am intrebat-o pe D-na avocata cum trebuie sa procedez cu plata sultelor.D-na avocat a decis sa trimita notificari la toti cei 14 si i-a chemat intr-o zi la dansa la cabinet si eu sa le dau banii in fata dansei si sa semneze niste procese verbale,alaturi de toate datele din buletin.Nu s-au prezentat toti in ziua aceea si d-na avocata mi-a spus sa iau procesele verbale ale celor care nu au venit si cand vin la mine sa le dau banii sa procedez la fel.Adica sa trec toate datele din buletin,data si respectivul sa semneze ca a luat banii.A spus ca sunt perfect legale.Am platit si toate sultele si am chemat cadastrul.Cand i-am dat actele ne-a refuzat sultele pe motiv ca nu sunt legale si ca trebuie sa mergem la un notar sau la un executor judecatoresc cu ei toti.Dar eu deja le-am dat banii.Si am fost si am vorbit cu d-na avocata si mi-a zis ca din punctul dansei de vedere faptul ca am notificarile de la dansa cu parafa si stampilate ar trebui sa fie suficient.Si am fost si la un executor judecatoresc care mi-a spus ca dansul trebuie sa se intalneasca cu toti si sa semneze ca au luat banii,ceea ce este imposibil pentru ca abia am dat de ei prima data fiindca unul este plecat in Spania,una este din Ploiesti,una intre timp a decedat si odata ce si-au luat banii nu vor mai veni.Si eu efectiv nu stiu ce sa mai fac.Pentru ca pe ei nu pot sa ii mai adun sub nici o forma pentru ca sunt prea multi odata ce le-am dat banii.Si imi vine greu sa cred ca dupa ce am facut tot ce a spus d-na avocata si le-am dat sulte in valoare de 2000 de lei nu pot face intabularea.Rugamintea mea la dvs este sa imi spuneti ce mai pot face ca sa fie sultele acelea in regula si sa mi le primeasca la cadastru sa poata sa intabuleze?pentru ca varianta sa ii duc la un notar sau executor este imposibila pentru ca nu ii mai pot aduna pe toti!Sper din suflet sa ma puteti ajuta!Va multumesc pentru timpul acordat!O zi buna in continuare!


Buna ziua!Am nevoie de 2 adrese de la I.N.E.P. pt. a trimite citatii pt. o iesire din indiviziune prin instanta.Am numele si localitatile de domiciliu,dar nu am adresa exacta.Imi poate spune cineva cine trebuie sa faca cererea catre I.N.E.P. sau care este exact procedura de obtinere a acestor adrese? Va multumesc!
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Va multumesc!Probabil ca acum o sa incerce sa ma incurce sa ies din indiviziune.Multi dintre ei nu mai sunt in localitate,si cei care sunt refuza sa imi dea adresele sau nr.de tel. al celorlalti.Ei sunt 12 si eu am adresele la 9 dintre ei.se poate indeplini procedura daca vreunul din ei nu primeste citatie?Daca nu ce considerati ca este de facut?
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Testamentul este facut cu cel putin 7 ani inainte ca matusa sa decedeze.Nu a fost atacat si nici au de gand sau motive.Titlul de proprietate este pe numele matusii al carei singur mostenitor legatar sunt eu.Nenedumerirea lor este,de ce le revine numai jumatate din casa,daca pamantul a fost al unchiului lor.Repet,el a decedat prin anul 1960 si de atunci nimeni nu a facut nici o cerere pt. titlu sau alt demers.Eu m-am judecat la deschiderea succesiunii mai intai cu rudele din partea matusii.Am o decizie definitiva si irevocabila prin care mie mi se cuvine conform titlului de prop. tot terenul si 1/2 din casa.Multumesc!
:help: O matusa mi-a lasat prin testamento casa+teren.Terenul a fost al sotului care a decedat cu 20 ani inaintea ei.Nu au avut copii.Am deschis succesiunea la jud. si conform titlului de proprietate mi-a revenit terenul tot si jumatate din casa.Acum vreau sa ies din indiviziune dar rudele sotului vor sa atace titlul de proprietate.Matusa a fost singura care a facut cerere pt. titlu.Ea e decedata de 4 ani.Am facut rol pe numele meu la primarie si am platit toate impozitele.Ce sanse credeti ca au daca ataca titlul? Multumesc!
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Pentru a intra in posesia celeilalte jumatati de casa ei nu trebuie sa deschida succesiune?Hotararea se refera la partea ce imi revine mie si pt. care m-am judecat nepotii din partea ei.Ceilalti carora le revine cealalta jumatate de casa sunt nepoti din partea sotului.
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Am uitat sa specific faptul ca terenul imi revine in totalitate.Numai casa se imparte in doua parti.Ceilalti nu vor sa deschida succesiune nefiind de acord ca le revine numai 12 din casa fara teren.Singura cale de a intra in posesia terenului este iesirea din indiviziune?Pe mine nu ma intereseaza casa pt. ca este in paragina.Care credeti ca este cea mai buna cale de a rezolva situatia(sa folosesc terenul fara a iesi din indiviziune). Va multumesc!