avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate ieseugenia

Activitate ieseugenia

Eu stau la casa si am conducta privata construita si platita de mine.Racordul l am facut de la un vecin care de asemenea are conducta privata care nu este racordata la conducta comuna.Mi au taiat apa pt o datorie de 3081 leieu fiind o persoana singura de 70 de ani,Cand mi au luat contorul cei de la ACET SUCEAVA ,nu m au chemat ,contorul fiind la 250 m departare de casa,IN STRADA,am si un contor in curte dar nu mi au dat voie sa il folosesc.Au scris un proces vb de debransare pe care eu nu l am senat si nu am vazut cat indica contorul,Am mers azi la ACET si am cerut copii dupa facturi,in anul 2023 nu am primit decat o factura,aici nu este posta in acest sat ,sporadic la 5 6 luni o data vine un voluntar cu ce a mai rams din corespondenta si o arunca in gradini unde apuca.Ultima factura care mi a parvenit e din 31 01 2023,in care am facturat 20 mc apa potabila la 6.49 lei mc fara tva si19.2 mc diferenta apa retea comuna la 6,49 lei mc.Casa mea este pe sat Bulai comuna Moara jud Suceava iar reteaua comuna la care se refera si de la care eu nu am nici un racord este in orasul Suceava,,pe str Traian Taranu.Casa mea e la capatul strazii TRAIAN TARANU dar se numeste Hagigadar si este in sat Bulai com Moara.Casa mea este penultima la capatul strazii in aval iar in amonte pe strada Traian Taranu din Suceava sunr 36 de vile cu gradini,E corect sa mi impute mie,o pensionara singura domicicliata in sat Bulai comuna Moara pierderile de pe o retea din amonte la care eu nu sunt racordata din Suceava >
Buna ziua! Doua angajate de la primarie au falsificat datele de proprietate ale mele ,si au trimis Casei de Pensii Suceava un ordin de poprire cu multe date false nesemnat de priomar.Am cerut pe mail rectificare nu am primit raspuns ,desi infirma am mers 14 km la primarie,secretara a recunoscut ca nu a aratat primarului nici cvererile mele ba mai mult a semnat in numele primarului un mail in care spune ca s a rectificat.Lucru neadevarat.casa de pensii mi a retinut de la primirea acelei hartii in niembrie o treime din pensie in nov 2022 ian febr si martie 2023.Am scris la Consiliul jud si mi au raspuns ca nu e de competenta lor.Cum pot ataca in instanta.Multumesc.
Buna ziua!
1.este legal sa platesc contributie de cogenerare la E On ,avand in vedere ca am 67 de ani?Care este directiva europeana care interzice perceperea acestei contributii?
2.este legal sa se aplice TVA la contributia de cogenerare si la certificate verzi,daca nu,in baza carei legi?
Multumesc?
multumesc!
Am un ONG de protectie a animalelor.Nu am angajati,nu am activitati generatoare de profit.Nu am depus balanta,bilant din 2011i.ANAF Suceava mi-a confiscat donatiile reprezentând 2% din impozitul pe profit al unor persoane fizice, din 2006 motivând ca nedepunerea bilantului are drept consecinta retinerea donatiilor reprezand 2%,suspendarea automata a activitatii ONG ului .In plus,mi-au dat 5000 amenda,care nu mi-a fost comunicata in scris.Mi s-a adus la cunostinta verbal,amenda,atunci când am intrebat de ce nu-mi vireaza donatiile reprezentând 2%.Intrebare sunt obligata sa depun bilant,balanta in situatia descrisa mai sus?Este legal sa-mi retina donatiile reprezentând 2% din impozitul pe venit simultan cu aplicarea unei amenzi de 5000 de lei fara instiintare scrisa?Multumesc.
sunt presedinta unui ONG.Am facut o plangere contraventionala in numele asociatiei.Instanta mi-a cerut dovada ca sunt reprezentant legal al asociatiei.Nu am raspuns acestei solicitari in 10 zile deoarece depusesem actul constitutiv si Statutul si am crezut ca presendintele este automat reprezentant legal al asociatiei in raport cu institutiile statului.Cererea mi-a fost anulata cu drept de reexaminare in 15 zile.Ce e de facut?Exista undeva in Legea de functionare a ONG urilor vreo prevedere conform careia presedintele unui ONG este automat reprezentantul legal al acesteuia?Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.Numai ca,actiunea mea nu a fost indreptata impoltriva OCPI,ci impotriva incheierii de carte funcira,care,conform art 31 ain 3 dinlegea 7/1996,plangerea impotriva incheierii de carte funciara-care nu este indrepatata impoltriva OCPI ci a registratorului care a a facut incheierea-se solutioneaza FARA CITAREA PARTILOR,dora pe acte.Judecatorul a gresit cand a cerut intampinare OCPI pe care eu nu l-am dat in judecata tocmai pentru ca nu are cal;itate procesuala pasiva.iNTAMPINAREA POATE FI DEPUSA DOAR DE PARTI IAR OCPI nu este parte ,pentru ca eu nu am chemat OCPI in judecata.
In baza unui act de adjudecare la executare silita,am solicitat inscrierea provizorie la ocpi.OCPI mi-a respins cererea pe motiv ca debitorul nu a achitat taxa de transfer de proprietate.Am facut plangere impotriva incheierii de CF la judecatori in baza art 31 din legea 7,a cadastrului.Desi plangerile impotriva incheierii de CF se solutioneaza fara citarea partilor,instanta a cerut OCPI sa trimita intampinare.OCPI a solicitat sa mi se respinga cererea pt ca nu au calitate procesuala pasiva.INSTANTA mi-a respins cererea pe aceasta exceptie invocata de OCPI ,CA NU AU CALITATE PROCESUALA PASIVAsi a fixat un termen pt judecarea in procedura necontencioasa a fondului.A doua zi,am primit instiintare sa ma prezint la aceasta data in calitate de INTIMAT ? in proces cu OCPI.!!! Pana atunci,care este parerea dv ?MULTUMESC.


[Mesaj editat - 2.6 din regulament]
Buna ziua!
Am introdus o plangere impotriva incheiereii de respingere de catre OCPI a inscrierii in cf a unui imobil dobandit la execuatre silita,licitatie.(in respingere mi se cere dovada platii impozitului pe transfer de proprietate,impozit datorat de fostul proprietar,nu de mine)OCPI invoca lipsa calitatii procesuale pasive si solicita respingerea actiunii.Trebuia sa indrept actiunea impotriva altcuiva?Impotriva cui?