avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate carla.dinu

Activitate carla.dinu

Cand am infiintat firma, cel care s-a ocupat de asta nu m-a intrebat daca vreau sa fiu platitor sau neplatitor. Cum as putea sa procedez ca sa devin neplatitor fara ca sa trebuiasca sa suspend activitatea?
In cazul in care trebuie sa infiintez alta societate, ce ar trebui sa fac ca sa suspend activitatea pe cea veche?
Am intrebat la Circa Financiara a sectorului 6 si mi s-a comunicat ca nu exista asa ceva, ca nu se poate ca un platitor de TVA activ sa devina neplatitor de TVA. Ce ma sfatuiti?
Buna ziua.As dori sa aflu daca o societate comerciala prestatoare de servicii, infiintata acum 5 ani ca platitoare TVA poate sa devina neplatitoare TVA.Mentionez ca nu a fost depasit plafonul. Multumesc
Buna ziua. In urma divortului fostul meu sot are dreptul la un program de vizitare pentru copilul de 5 ani de 1 weekend la 2 saptamani. Acum copilul este bolnav, a facut amigdalita, ia medicamente si trebuie ingrijit. I-am spus fostului sot ca este bolnav, dar a insistat sa-l ia in weekend, spunand ca poate avea grija de el. Ce se poate face in aceasta situatie? De exemplu daca refuz sa las copilul cu el pe motiv ca e bolnav ma poate actiona in instanta?
Răspuns la discuția PARTAJ
In cazul in care, dupa divort, dar pana se face partajul, sotul vinde masina cumparata in timpul casniciei si scoate banii din cont ce se poate face?
Răspuns la discuția PARTAJ
Dumneavostra spuneti ca se iau datele problemei in momentul in care se face partajul.Adica , presupunand ca, dupa divort, eu cumpar un imobil si fostul sot isi depune banii la banca, se impart si acestea?
Discuție PARTAJ
In cazul in care se pronunta divortul dar nu se face partajul acum, ci dupa 1 an, se mai pot imparti si conturile bancare ale unuia dintre soti? Ma refer la conturile bancare existente pana la momentul divortului.
Buna ziua. Sotul meu a introdus actiunea de divort si doreste sa petrecem cu copilul timp egal. El e plecat tot timpul in delegatii, asa ca nu stiu cum am putea petrece timp egal cu copilul. El ar dori sa locuiasca copilul pe rand la fiecare cate o luna, dar in timpul in care el e plecat in delegatii sa stea cu socrii mei. Ca mama, ma gandesc ca, tinand cont de varsta copilului, 4 ani, acest lucru ar fi debusolant pentru micut. Cum as putea sa-i limitez acest timp, in asa fel incat copilul sa-si petreaca weekend-urile pe rand cu fiecare, vacantele cu fiecare, dar sa locuiasca efectiv numai cu mine?
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca sotii nu au divortat inca, dar doresc sa o faca in curand, daca unul dintre soti face un credit la banca (de ex.nevoi personale), in cazul unui partaj celalalt sot trebuie sa plateasca o parte din imprumut?
Răspuns la discuția divort, partaj si custodie
Soacra a vandut un apartament in aceeasi zi in care l-am cumparat noi pe asta. Cu martori se poate demonstra ca banii vin de la ea. Nu exista nimic scris in acte.