avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate ralwca

Activitate ralwca

Beneficiez de asigurare si in cazul unei operatii de cezariana? Sau aceasta si spitalizarea vor fi contra cost?
Va multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari legat de asigurarile de sanatate si indemnizatia de crestere copil.
- daca nu lucrez si somajul l-am incheiat de jumatate de an, beneficiez de asigurare in cazul in care sunt gravida?(mentionez ca sotul lucreaza cu contract nedeterminat)
- beneficiez de indemnizatia de crestere copil in conditiile in care nu am nici un venit ?(decat cel al sotului)
Răspuns la discuția Drept de mostenire
stiu ca mama are asigurare dar de la banca mi-au spus ca numai in caz de accident nu si din cauza de boala.
Răspuns la discuția Drept de mostenire
Multumesc mult pentru raspunsuri.As mai avea o intrebare: mama a avut credite la banci. au dreptul bancile sa transmita datoriile tatalui meu?
Buna ziua,
Am si eu o intrebare:bunica mea a decedat si apartamentul ei revine celor doi copii. Acum a decedat si mama mea (unul dintre copii) si ceea ce ma intereseaza este cine mostesneste partea mamei, avand in vedere ca noi suntem doi frati, iar tatal meu este in viata.intrebarea ar fi daca tatal meu are vreun drept la acest apartament.
Va multumesc
Am depus dosarul pentru subventia la caldura in sistem centralizat si mi-a fost refuzat pe motiv ca sotul meu nu are in buletin aceeasi adresa, dar noi locuim impreuna la adresa aceasta de 4 ani. Am citit pe internet ca nu este nevoie sa aiba aceeasi adresa ca este suficient sa fie trecut in cartea de imobil pentru a putea beneficia de subventie. Vreau sa stiu daca este asa si cum pot beneficia de ajutor.

O a doua problema este cu scoaterea de persoane de la plata intretinerii. Parintii mei s-au mutat intr-o alta locatie si administratorul imi cere , in afara faptului ca mi-a cerut sa scriu in cererea de scoatere de la plata intretinerii adresa unde s-au mutat, o adeverinta de luare in spatiu de la noul domiciliu. Vreau sa stiu daca procedeaza corect deoarece fara aceasta refuza sa ii scoata de la plata intretinerii.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare: daca am rezidenta italiana, mi s-a spus ca trebuie sa renunt la ea ca sa pot da de categoria C si E.
Astept urgent raspuns.
Cu multumiri,
Raluca Marinescu
Discuție Poprire
Mi s-a facut poprire pe salariu, dar banii nu s-au dus pe amenzile din titlu executoresc in baza caruia s-a facut poprirea. In acest caz cum pot proceda?
Cei de la Finante au spus ca s-au dus la alte amenzi, dar eu as vrea totusi sa imi apara banii exact pe titlul pentru care au fost opriti.
Cu multumiri,
Raluca Marinescu
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. sotul meu a primit o amenda in valoare de 1500 lei in 2008 si am facut recurs pentru suspendarea totala a amenzii, iar in urma recursului amenda s-a stabilit la 750 si recursul a fost respins. In sentinta scrie dupa hotarare doar partea cu respingerea recursului fara sa se mai mentioneze de reducere. Cei de la Finante spun ca nu pot trece amenda ca fiind de 750 lei deoarece nu e concludenta sentinta civila. Ce pot face in cazul asta?
Cu multumiri,
Raluca Marinescu
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari legate de deschiderea unui magazin online. In primul rand vreau sa stiu daca este posibil sa deschid un magazin online fara sa am societate sau autorizatie pe persoana fizica. Tin sa mentionez ca se va ocupa cu vanzarea de incaltaminte, imbracaminte si cosmetice. Ce acte sunt necesare pentru deschiderea unui astfel de magazin?
Cu multumiri,
Raluca Marinescu