avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate nadira

Activitate nadira

Am dat spre inchiriere o garsoniera in februarie 2018 si am depus atunci formularul 220,cu suma estimata 6000 lei. NU am mai depus alte declaratii si nu am alte venituri impozabile. Nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare ca sa pot plati impozitul? De la Anaf nu mi s-a comunicat nimic in acest rastimp .Ar fi trebuit sa depun si declaratia unica ? Cum sa fac ca sa platesc pana in luna martie?
Am cumparat in numele unei ONG drepturile de traducere in Romania a unei carti de la o editura din Germania, (pe o perioada fixa de 5 ani si doar pentru tiaprirea a 500 exemplare ) pentru care am platit o suma editurii.

cartea a fost tradusa si tiparita in 2010 dar nu este vanduta, ci este oferita cadou de catre ONG.

in acest caz ONGul trebuie sa platesca vreun impozit statutul roman?
(pentru plata catre Editura germana?)
Intrebarea este daca practicarea profesiei de psiholog cu contract de voluntariat la o ONG de catre o persoana pensionata gr 1 fara drept de munca este LEGALA?

Dar daca lucreaza in acelasi ONG prestand alte servicii voluntare, in afara profesiei sale, acestea sunt ilegale ,persoana fiind pensionata gradul1?
Nu pot fi de acord. Este o interpretare fortata.
In textul art 10 citat de dvs este vorba de drepturile AUTORULUI ,adica a celui care a scris o carte originala , a nu se confunda cu traducatorul.
Adica autorul cartii imi acorda mie ca editor drepturile de traducere si distributie a cartii in Romania,eu platesc pt traducere cu contract de prestari servicii cu un traducator (cu tarif calculat la pagina ,la numar de caractere ) si dvs sustineti ca traducatorul are dreptul sa decida cum va fi adusa aceasta TRADUCERE la cunostinta publica?
Adica sa imi interzica traducatorul sa o public? sau sa o retracteze de pe piata fara motiv?
E aiurea.
Eu am cumparat pe firma drepturile de traducere si editare in Romania a unei carti de la editorul din Germania si am angajat o firma d e traducatori specializati cu care am facut un contract de prestari servicii si am platit pt traducere. Vreti sa spuneti ca traducerea in limba romana rezultata este proprietatea traducatorului, nu a mea care detin drepturile ?
Multumesc.
As dori sa stiu :daca nu am mostenitori de gradul 1-2 (copii, parinti) nici frati-surori ,nu sunt casatorit legal ,existand doar niste nepoti (copiii fratelui unui parinte).
Pot face testament in favoarea unei persoane care nu este ruda sau unei fundatii de binefacere?
In aceste cazuri mostenitorii de gradul 3 (adica nepotii de la fratele tatei) pot ataca testamentul?
Multumesc.
Un ONG are dreptul legal sa imprumute bani altei organizatii? Daca da, sub ce forma si cum se face contractul?
Buna ziua, sunt angajata de 5 ani la oi firma de publicitate avand contract de munca pe perioada nedeterminata plus un contract pe drepturi de autor.
In acest moment angajatorul face reduceri drastice de personal . Mi s-a adus la cunostinta verbal ca urmeaza sa fiu concediata (fara preaviz ) si mi s-a cerut sa semnez desfacerea contractului de munca cu acordul partilor ,ceea ce am refuzat.
In urma refuzului meu mi s-a propus ca solutie alternativa desfacerea contractului de munca pe perioada nedeterminata cu acordul partilor cu pastrarea contractului pe drepturi de autor,dar pe o suma diminuata, sau acordarea a doua salarii compensatorii si desfacerea ambelor contracte tot cu acordul partilor. Am refuzat si aceasta oferta.
Rog sa ma ajutati sa gasesc o solutie legala pentru a-mi pastra contractul pe perioada nedeterminata (nu doresc sa semnez incetarea acestuia de teama de a nu fi inselata), chiar cu o diminuare a veniturilor sau cu o norma redusa de lucru. Se poate adauga o clauza la contractul existent sau trebuie incheiat un contract nou si sub ce froma pentru a nu-mi pierde drepturile?
Multumesc anticipat