avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate Ginulici

Activitate Ginulici

O cunostinta a facut contract cu o agentie imobiliara pentru vanzarea unei proprietati . Intamplarea a facut ca proprietarul sa isi gaseasca singur cumparator, dar agentia pretinde comision - asa cum era stipulat in contractul semnat fara a fi citit de proprietar.
Ma intereseaza daca aceasta clauza nu poate fi contestata in instanta, fiind un abuz sa pretinzi o plata pentru un serviciu pe care nu il prestezi .
Multumesc.
O cunostinta a facut contract cu o agentie imobiliara pentru vanzarea unei proprietati . Intamplarea a facut ca proprietarul sa isi gaseasca singur cumparator, dar agentia pretinde comision - asa cum era stipulat in contractul semnat fara a fi citit de proprietar.
Ma intereseaza daca aceasta clauza nu poate fi contestata in instanta, fiind un abuz sa pretinzi o plata pentru un serviciu pe care nu il prestezi .
Multumesc.
Buna ziua,
La cate zile libere are dreptul un angajat TESA care lucreaza suplimentar ziua de sambata sau o zi de sarbatoare legala ? Multumesc.
Răspuns la discuția Subsol tehnic plin de gandaci...
Si ce poate face presedintele daca nu i se permite accesul in acele boxe ? Vorbim de presedinti si administratori de parca acestia detin puterea suprema si totul se invarte in jurul lor ! Stiu presedinti care au cerut sprijinul politiei locale, aceasta indrumandu-i spre instante de judecata. Un proces inseamna timp si bani .
Buna ziua,
Am urmatoarea problema : am cumparat un teren intravilan si ulterior am descoperit ca in acte doar, pe acesta figura o casa in stadiu avansat de deteriorare, pe act aratandu-se ca "nu face obiectul acestui contract (casa) . Incercand sa intru in legalitate si solicitand accept pentru demolare ( a ceea ce nu exista de fapt !), mi se respinge dosarul , pe motiv ca proprietarul casei trebuie sa solicite demolarea.
Din informatiile stranse am aflat ca proprietarul este decedat de multi ani si nu mai exista acte de proprietate pe aceasta casa.
Ce ma sfatuiti sa fac ? Unde sa ma adresez ?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Pensie alimentara retroactiv
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Pensie alimentara retroactiv
Reclamanta este inca eleva si se afla si in stare de nevoie. Multumesc frumos pentru raspuns, dar problema cunostintei mele era : daca in conditiile in care actiunea s-a introdus in iunie si reclamata , nestiind de actiune si fiind de buna-credinta , a virat reclamantei prin card o suma reprezentand pensie alimentara pe iunie, iulie si august, ea poate fi obligata de instanta sa mai plateasca inca o data pensia alimentara pe lunile iunie, iulie, august - asa cum cere reclamanta , considerandu-se ca sumele virate anterior in contul reclamantei constituie cadou ?
Mentionez ca cele doua parti s-au inteles initial ca una sa plateasca celeilalte suma cuvenita prin virament, ca apoi reclamanta, posibil influentata de celalalt parinte, a deschis actiune in instanta .
Multumesc.
Buna ziua,
O cunostinta are urmatoarea problema : pana in luna mai a.c. i s-a retinut din venituri pensia alimentara pentru fiica minora, conform unei hotarari judecatoresti. Incepand cu luna iunie , cand fiica a devenit majora, mama vireaza in continuare pensia alimentara intr-un cont deschis de fiica, specificand in ordinul de plata "pensie alimentara".
In luna septembrie fiica isi da in judecata mama solicitand pensie alimentara retroactiva, deci si pentru perioada cand ea a primit in contul personal pensia, dar fara a fi existat o hotarare judecatoreasca in acest sens, mentionand ca acea suma o considera cadou.
Intrebarea mea este daca este poibil ca desi pe extrasul de cont al mamei exista dovada virarii sumei ca si pensie alimentara, aceasta sa fie obligata sa mai plateasca retroactiv aceasta suma ? Va multumesc.
Multumesc frumos. Exista posibilitatea tehnica ca blocul unde vrem sa constituim noua asociatie sa poata fi separat .Problema este ca nu stim daca este necesar si acordul vechii asociatii.
Buna ziua,
Pentru infiintarea unei noi asociatii de proprietari prin desprinderea dintr-una veche, este necesar acordul asociatiei vechi ? Daca da, care este baza legala pentru aceasta ?
Multumesc.