avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate nelu_nedi

Activitate nelu_nedi

Răspuns la discuția lipsa rovinieta
Multumesc.
Discuție lipsa rovinieta
Pe 19.06.2020 am primit in cutia de scrisori pv de const a contraventiei lipsa rovinieta in data de 06.02.2020 .Constatarea sa facut pe data de 18.05.2020. Pot contesta amenda ca din data savarsiri faptei respectiv 06.02 .pana in data comunicari pv 19.06 2020 au trecut cele 4 luni pentru prescriere sau trebuie sa treaca 4 luni pana la constatare. Multumesc.
In urma unei licitatii am cumparat o locuinta de la o firma aflata in faliment.
Terenul pe care este construita este concesionat de primarie vechiului propietar,Am fost la primarie sa preiau concesiunea conform act vanz cumparare si a extrasului de carte funciara dar acestia refuza sa o predea asa cum este in cartea funciara si in contractul de vanzare cumparare cadastrul si intabularea cartea funciara are 434 m ei vor sa mi dea numai 214 m practic imi taie casa in doua pretinzand ca consiliul local par fi reziliat 220 m2 din concesiune fara sa modifice in cartea funciara imi arata o hotarare a consiliului local din 2015 actul de vanzare cump este din 2020,Firma de la care am cumparat pierduse locuinta in 2012 cand a fost execut definitiv . Mam adresat ocpi si pe adresa care mi au trimis sun ca din punct de vedere juritic terenul imi apartine si nu au compeenta in refuzul primariei , Doresc un sfat ce pot face in continuare,Multumesc pentru o event indrumare.
Prin act vanz cumparare am dobandit o locuinta construita pe terenul primariei printrun contract de concesiune .Cand m am dus la primarie sa preiau concesiunea acestia au refuzat sa mi faca preluarea conform extrasului de carte funciara de pe care sa facut act vanzare cump pe motiv ca in ev lor nu mai figureaza cu suprafata de 435 m si cu 214m restul fiind reziliat .Eu am cadastru pe si intabulare pe 435 m .Ce pot face cui ma adresez ca primaria nu vrea sa respecte extrasul de carte funciara
Buna seara.
Am facut un import din China -Cif Constanta iar pe BL a fost numit un agent din Romania acesta mia cerut taxe exagerate cu 40 % mai mari.fata de un agent cu care am colaborat in 2015 pentru acelasi produs importat atunci
Intrebarea mea este daca in transportul CIF pot schimba acest agent care a fost numit pe BL.
Discuție Transport marfa
Buna ziua.
Am facut un import din China CIF.A fost numit deconsolidator al marfii o firma din Romania pe care ulterior a trebuit sa o imputernicesc sa se ocupe de formalitatile vamale si transp marfii din portul Constanta la vama targ si expoz Bucuresti.Am platit toate taxele atit catre stat cit si pentru ei (dispozitii de plata,acize tva etc)
Surpriza a fost in momentul in care a trebuit sa ridic marfa aceasta era distrusa in proportie de 50%.,Acesta a fost consemnat printr-un pv semnat de catre firma mea si ei .Din discutile ulterioare foto la descarc de pe vapor ,incarcarea in camion reiese ca marfa a fost distrusa in timpul transportului de la Constanta la Bucuresti. Doresc si eu un sfat competent daca exista posibilitatea recuperari prejudiciului si cui trebuie sa ma adresez .Calea amiabila nu mai exista fiind o multinationala nu mia mai raspuns. Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Răspuns la discuția contract de munca
daca am fost in perioada de proba pe decembrie inseamna ca nu imi da salariu si bonuri pe decembrie ca normal pe 5 ianuarie trebuia sa-mi de-a bonurile pe decembrie.cum a dat la colegi. Care e legea unde spune ca perioada de proba nu se plateste.
Pe data de 2.12.2011 am fost angajat la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu salariu negociat ex 1100 ron si salariu net 900 lei + bonuri de masa 1 pe zi in contract de munca spune ca perioada de proba este de 30 zile.pe data de 5.12 .2011 sau dat bonurile de masa au spus ca eu nu am dreptul pe 21 sau platit salariile iar nu am avut dreptul pe 5 01 2012 bonuri nu am dreptul astept pana pe 21 sa vad daca imi dau salariu. Mentionez ca m-au pus sa lucrez numai de noapte pina acum in contract nu se specifica asa ceva.
Doresc sa intreb si eu este legal ce fac ei .Care este de fapt salariul negociatul sau net .Ce trebuie sa fac cui ma adresez.
Multumesc
Răspuns la discuția Proces - contract de vanzare fals
bine nu ma pricep ce inseamna verificarea de scripte probabil verificarea semnaturi
dar eu nu vreau sa ma plimb pe la judecat ca va asigur ca este false deoarece imi cunosc scrisul si semnatura eu m-am gandit sa le cer plata zilei de munca ca m-am prezentat la jud pentru un proces fals si despag morale la nivelul penalizarilor lor.
Buna ziua.
M-am trezit cu o citatie ca sunt dat in judecata de catre o firma eu sunt persoana fizica pentru recuperare unei sume de 420,0ron reprezentind plata unor produse
cosmetice + penalizarii dovada o fac cu o factura care este pe adresa mea dar pe
care firma de curierat spun ca au predat-o unei persoane pe care nu o cunosc la zeci de km distanta de domiciliul meu,la care nu prezinta decit un nume fara cnp
sau alte date de indentificare si spun ca baza lor de date nu mai pot da alte date
M-ai prezinta un contract de van-cump pe baza caruia imi cere penaliz acesta nefiind semnat de mine nici completat nefiind scrisul si semnatura mea pot dovedi aceasta printr-un act oficial ex carnet conducere ,toate acestea fiind o chemare in instanta abuziva ce pot pretinde eu de la aceasta firma in instanta mentionez ca la primul termen nu am fost instintat iar av lor a cerut judec in lipsa dar presedinta
a resp cererea pentru citarea mea aceast lucru il stiu de pe portalul just.ro