avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters80084

Activitate ContSters80084

A#-om urmatoarea intrebare : intr-un bloc in care locuiesc permanent jumatate din proprietari iar despre cealalta jumatate care ajung ocazional nu se stie cati au apometre pierderile de apa care trece peste suma apometrelor celor ce locuiesc permanent cum ar tebui sa se imparta legal?
:(poate cineva sa indeplineasca in acelas timp functia de lider sindical cat si functie de conducere in partid?B-)B-)
Am solicitat un salariu de baza pentru nasterea copilului si am primit raspuns ca art 3 si art 10 din OUG 1/2010 anuleaza acest drept. E corect?
Art. 3
Prin contractele sau acordurile colective si individuale de munca nu pot fi negociate salarii sau alte drepturi de natura salariala care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.
Art. 10
In conformitate cu prevederile art. 30 din Legeacadru nr. 330/2009, la stabilirea salariilor personalului bugetar incepand cu 1 ianuarie 2010 nu vor fi luate in considerare drepturi salariale stabilite prin contractele si acordurile colective si contracte individuale de munca incheiate cu nerespectarea dispozitiilor legale in vigoare la data incheierii lor sau prin acte administrative emise cu incalcarea normelor in vigoare la data emiterii lor si care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.
Am o inrebare:am solicitat un salariu de baza pentru nasterea copilului si am primit raspuns ca art 3 si art 10 din OUG 1/2010 anuleaza acest drept. E corect?
Art. 3
Prin contractele sau acordurile colective si individuale de munca nu pot fi negociate salarii sau alte drepturi de natura salariala care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.
Art. 10
In conformitate cu prevederile art. 30 din Legeacadru nr. 330/2009, la stabilirea salariilor personalului bugetar incepand cu 1 ianuarie 2010 nu vor fi luate in considerare drepturi salariale stabilite prin contractele si acordurile colective si contracte individuale de munca incheiate cu nerespectarea dispozitiilor legale in vigoare la data incheierii lor sau prin acte administrative emise cu incalcarea normelor in vigoare la data emiterii lor si care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.
#-o
Am solicitat un salariu de baza pentru nasterea copilului si am primit raspuns ca art 3 si art 10 din OUG 1/2010 anuleaza acest drept. E corect?
Art. 3
Prin contractele sau acordurile colective si individuale de munca nu pot fi negociate salarii sau alte drepturi de natura salariala care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.
Art. 10
In conformitate cu prevederile art. 30 din Legeacadru nr. 330/2009, la stabilirea salariilor personalului bugetar incepand cu 1 ianuarie 2010 nu vor fi luate in considerare drepturi salariale stabilite prin contractele si acordurile colective si contracte individuale de munca incheiate cu nerespectarea dispozitiilor legale in vigoare la data incheierii lor sau prin acte administrative emise cu incalcarea normelor in vigoare la data emiterii lor si care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.#-o
CARE E PLATA CATRE STAT A ANGAJATULUI SI ANGAJATORULUI PENTRU UN ANGAJAT CU JUMATATE DE NORMA SI STUDII SUPERIOARE LA SALRIU MINIM PE EC?
Răspuns la discuția Referitor O.G.10/2009
Sunt f curioasa sa vad care este plusul pt studentul care a dat licenta a doua oara?Nu va fi tratat la fel ca inainte?X-(Am apoi certitudinea ca este diploma legala?
Salariul de baza la nastere platit mamei scrie undeva in lege ca se acorda daca exista resurse bugetare ?Daca da vreau art de lege! Adica se discuta acordarea sau e obligatoriu?
Rotatia pe posturi adica schimbul la locul de munca pentru functii si pregatire egala dar atributii diferite la cat timp se realizeaza? vreau art de lege!
Care este nr. minim de copii (toate grupele) cu care poate functiona o gradinita in mediul rural?