avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate allex64

Activitate allex64

Răspuns la discuția Desfiintare fundatie
nu doriti sa donati fundatia ? va rog trimiteti un raspuns pe e-mail la adresa relu37@yahoo.com
S.C. furnizoare de servicii de utilitate publica, este actionata in judecata pentru obligatia de a face, de catre o persoana fizica, temei de drept legea 554/2004, actiunea introdusa la tribunal apoi o alta la judecatorie, temei de drept art. 1073 cod civil.
Prin intampinare am invocat necompetenta tribunalului, am solicitat conexarea. ce exceptii sa mai invoc ?
informatiile pe aceasta teme sunt putine, iar explicatiile pe jumatate, motiv pentru care va rog sa va exprimati opiniile.
Persoanele fizice platesc TVA din vanzarea terenurilor ?
Pentru care terenuri ? intravilane sau extravilane ? Numai daca au depasit plafonul de 35.000 euro ?
Numai daca au vandut constructii ridicate pe acele terenuri, fie intravilane fie extravilane ?
Cand devin platitor de TVA daca aceasta activitate de cumparare vanzare, este continua ?
Cine trebuie sa constate acest lucru si cand ?
Va multumesc pentru sfaturi. Va doresc numai succese in tot ceea ce va propuneti.
Aveti ARGUMENTE in legatura cu afirmatiile facute, cum ca Baroul Bota isi desfasoara activitatea FARA respectarea legii.
Ma refer la hot. jud. DEFINITIVE si IREVOCABILE, prin care avocatii din Baroul Bota au fost condamnati .
"Avantajul" inscrierii in baroul traditional este acela ca respectati legea, spuneti d-tra, dar eu cred ca si cei din Baroul Bota respecta legea, altfel toate aceste Barouri ar fi fost desfiintate pana in prezent.
Sustineti ca nu profeseaza fara probleme, eu va intreb, daca nu respecta legea, de ce sunt lasati sa profeseze ?
As vrea sa citesc si parerea unor avocati din Baroul Bota, daca se poate.
Daca intrati pe site www.bota.ro o sa observati ca avocatii din Baroul Bota dobandesc aceasta calitate tot in baza Legii 51/ 1995 modificata si completata.
Aveti cunostinta despre vre-un act, hot. jud. desfiintata deoarece una din parti a fost asistata de avocati din Baroul Bota ? Va rog sa-mi oferiti detalii.
Vorbiti despre masura care ar trebui luata de instanta, interzicerea exercitarii profesiei, sunt opinii pro si contra. Din multimea de rezolutii NUP si achitari, rezulta ca Baroul Bota , este legal constituit, altfel toti avocatii din acest Barou ar trebui sa fie condamnati.
Daca ar fi functionat fara respectarea legii sunt convins ca pana acum fondatorul Baroului si anume av. Bota Pompiliu ar fi fost inchis.
De asemenea, din informatiile aparute pe site rezulta ca a cistigat la CODO procesul in care era condamnat pe nedrept. Cititi si apoui comentati.
Poate cineva sa explice care sunt diferentele dintre cele doua barouri ?
Functioneaza in paralel ?
Care sunt avantajele si dezavantajele inscrierii in unul din Barouri ?
De ce sa nu-l aleg pe celalalt ?
In ce localitati sunt constituite Barourile Bota ?
Profeseaza fara probleme acestia ? In ce localitati ?
1. nu am citit contractul de arenda, deoarece arendasul refuza sa mi-l prezinte . tocmai de aceea consideram ca pot sa-l actionez in judecata pe obligatia de a face . Ce pot face sa vad contractul de arendare al fostului proprietar daca atat arendasul cat si secretarul Primariei refuza sa mi-l prezinte ?
2. Daca un expert topo vine si delimiteaza cu tarusi terenul respectiv (ma pune in posesie?), pot sa execut lucrari agricole pe acesta, fara sa savarsesc o infractiune ?
3. Daca voi fi impiedicat de arendas sa il ar, sa il seman, cum procedez, pentru ca politia din comuna nu vrea sa se implice ?
4. Arendasul este un tip violent si in alte cazuri a izgonit lucratorii de pe teren, amenintindui cu distrugerea utilajelor. Oamenii se tem pentru ca are relatii. Reclamatiile facute la politie nu s-au solutionaut pana in prezent, au ramas fara nici un rezultat, desi a trecut un an de zile. ce e de facut ?
5. Nu pot conta pe ajutorul politiei si nici a martorilor. Am facut plangere penala pentru tulburare de posesie dar a fost rezolvata cu NUP. Cui sa ma adresez ?
1. Noul proprietar al terenului a notificat prin executor judecatoresc pe arendas, sa-i puna la dispozitie terenul, dar acesta refuza . Care este solutia ?
2. Sunt sanse sa fie urmarit penal, pentru tulburare de posesie, daca fac plangere penala impotriva acestuia ?
3. Nu am primit arenda pe terenul respectiv, deoarece arendasul afirma ca a trimis contravaloarea arendei fostului proprietar cu care are incheiat contract de arendare valabil. Ce trebuie sa fac ?
4. Pot depune cerere la APIA pentru a incasa eu subventia acordata , desi el lucreaza terenul ?
5. Eu doar platesc impozit, nu pot lucra terenul, nu primesc arenda. ce sa fac ?