avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate mirela150280

Activitate mirela150280

si este corect daca vecinul nu face conventia sa ne opreasca apa la tot blocul
dar nu avem asociatie de proprietari
de ceva timp in orasul nostru a aparut o noua firma de distributie a apei potabile.Aceasta firma nu vrea sa incheie cu fiecare cu fiecare locatar al unui bloc contract individual.Vrea sa incheie contract pe bransament,adica pe contoarul de la intrarea in bloc,si cu fiecare proprietar cate o conventie de facturare individuala.Mie nu-mi pare in regula ceea ce vor ei sa faca.In cazul in care nu incheiem acele conventii ne lasa fara apa rece pana cedam si le facem pe plac.Atata timp cat el face contract pe bransament ,el fiind renumita firma,factureaza pe consumul de pe acel contor.Daca unul din vecini nu plateste nu poate sa ne oblige pe noi,ceilalti locatari,sa platim si factura respectivului pentru a nu ne opri apa? as dori raspuns cat mai urgent deoarece avem termen pana maine seara sa semnam conventiile altfel de vineri stam fara apa.Va multumesc
Răspuns la discuția ajutooooor
s-a inteles gresit.binenteles ca nu pot eu sa deschid cont pe numele lui
Răspuns la discuția ajutooooor
mai este o problema.eu ca sa-i platesc sulta trebuie sa fac credit ipotecar iar cumnatul meu accepta doar "banii in mana"deoarece are un credit neachitat la o banca si daca el isi deschide un cont in care sa i se vireze banii cuveniti din vanzarea apartamentului banca respectiva isi retrage banii. intrebarea mea este daca eu pot sa fac credit ipotecar si sa i se vireze lui banii in cont chiar daca el nu este de acord
Discuție ajutooooor
in urma cu cativa ani sora mea a cunoscut un barbat pe care il credea iubirea vietii ei. nu s-au casatorit dar au cumparat un apartament impreuna. in actul de vanzare cumparare scrie ca cei doi au cate 50% din apartament.intre timp a aparut un copil.imediat dupa nasterea copilului s-au despartit. "cumnatul" a ramas in apartament iar sora mea s-a mutat la mama cu tot cu copil.apartamentul s-a umplut de datorii deoarece asa-zisul cumnat nu a binevoit sa plateasca nimic de cand s-au despartit pana in prezent.sora mea vrea sa-mi vanda partea ei din apartament . am vorbit cu cumnatul meu sa vad daca este deacord sa-mi vanda si el partea lui.a zis ca este de acord dar mi-a cerut un pret exagerat.intrebarea mea este daca pot face ceva astfel incat sa i ii dau jumatate din valoarea reala a apartamentului si nu suma exagerata pe care o cere el?
Discuție ajutooooor
in urma cu cativa ani sora mea a cunoscut un barbat pe care il credea iubirea vietii ei. nu s-au casatorit dar au cumparat un apartament impreuna. in actul de vanzare cumparare scrie ca cei doi au cate 50% din apartament.intre timp a aparut un copil.imediat dupa nasterea copilului s-au despartit. "cumnatul" a ramas in apartament iar sora mea s-a mutat la mama cu tot cu copil.apartamentul s-a umplut de datorii deoarece asa-zisul cumnat nu a binevoit sa plateasca nimic de cand s-au despartit pana in prezent.sora mea vrea sa-mi vanda partea ei din apartament . am vorbit cu cumnatul meu sa vad daca este deacord sa-mi vanda si el partea lui.a zis ca este de acord dar mi-a cerut un pret exagerat.intrebarea mea este daca pot face ceva astfel incat sa i ii dau jumatate din valoarea reala a apartamentului si nu suma exagerata pe care o cere el?
Răspuns la discuția ce sa fac?
stiu ca cel mai bine este sa raman in tara. dar salariul meu este de 500 ron si pensia de intretinere 200 ron. sincer nu se poate trai cu 700 ron. daca as putea obtine un acord scris de la tatal copilului l-ar putea impiedica sa obtina incredintarea minorului?
Discuție ce sa fac?
in urma divortului fetita mi-a fost incredintata. deoarece salariul meu este foarte mic am hotarat sa plec ca menajera in italia. am hotarat ca este bine sa port o discutie cu fostul sot referitor la acest lucru si la faptul ca as dori sa las fetita in grija bunicilor materni. initial a fost de acord dar acum cateva zile a zis ca daca plec el vine si ia fata si ma da in judecata ca am parasit copilul si sa-i fie incredintat lui. v-as ruga sa ma indrumati spre alegerea celei mai bune solutii. va multumesc pentru timpul care mi-l acordati.
Răspuns la discuția divort
da ar fi bine ca cheltielile de judecata sa se compenseze cu pensia de intretinere. daca nu-mi angajez avocat pot sa -mi aduc si eu martori care sa demonstreze ca nu a fost numai vina mea?