avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate elena13

Activitate elena13

Am cumparat, anul trecut, un apartament, etaj 1, intr-un condominiu cu curte. Fostul proprietar l-a cumparat pe Legea 112. In actul de v/c scrie ca sunt proprietar pe apartament si am drept de folosinta de un anumit procent pe terenul aferent casei. Stiu ca din terenul aferent casei face parte terenul de sub casa, streasina casei si aleea. De asemeni am inchiriat o cota parte din terenul curtii. Odata cu intrarea in vigoare a Legii 87/25.06.2020, as vrea sa fac demersurile pentru a imi face acte de proprietate pe cele 2 terenuri: de sub casa si al curtii. Unde trebuie sa depun cererea, catre cine si ce acte sa anexez. Pot sa cumpar un pic mai multa curte daca ceilalti vecini nu doresc? Multumesc!
Răspuns la discuția Cadastru
Multumesc!

Discuție Cadastru
Buna ziua.Daca am doua loturi de teren extravilan, ambele cu cadastru realizat in ani diferiti, cum pot sa le unesc sa am o singura proprietate cadastrata? daca scrie pe planul de amplasament: fara pozitionare certa datorita lipsei planului parcelar, ce inseamna?
Multumesc!
Da, actul de vanzare cumparare s-a facut la notar dar nu stiu in ce forma.
As dori o parere la urmatoarea expunere. In anul 1957 un teren al parintilor mamei mele a fost trecut, odata cu casatoria mamei cu tatal meu la rolul lor agricol ( ca zestre). Dupa Revolutie s-a facut titlul de proprietate doar pe numele tatalui meu.
In anul 2006 , tatal meu fiind grav bolnav a facut act de vanzare cumparare a acestui pamant pe numele fratelui meu, dar fara ca mama mea sa stie si fara ca dansa sa semneze, dupa care a decedat. Acum, dupa decesul mamei, eu as vrea sa aduc acest teren la masa succesorala. Credeti ca am sanse? Credeti ca se ia in considerare faptul ca acest teren ia fost dat mamei ca zestre, la casatorie, si apoi la vanzarea din 2006 mama nu a participat nestiind de aceasta tranzactie? Va multumesc.
Răspuns la discuția Decontare cheltuieli pe firma.
Multumesc pt.raspuns. Ce ziceti de de Norme metodologice sectiunea 5/13. alin.1./b ce se refera la art.25 alin 1 din Codul Fiscal. Credeti ca as putea aplica asta?
Răspuns la discuția Decontare cheltuieli pe firma.
Multumesc pentru raspuns. Credeti ca as putea invoca un articol de lege?
Buna ziua. Ma intereseaza o parere despre decontarea chelt. de transport facturate de firma de transport pe firma noasta. Firma noastra a facut demersuri la ambasada ( invitatii, diverse taxe)pt. ca angajatii firmei mama sa poata veni la firma noastra sa ne ajute la pregatirea unui audit. As vrea sa decontez aceste cheltuieli cu transportul de la aeroport si cu taxele pt.acesti invitati care sunt angajati ai firmei mama. Pot sa decontez aceste cheltuieli avand in vedere ca facturile s-au emis asa pe firma noastra.
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc pentru raspuns. Daca as vrea sa se compenseze in natura, pentru ca stiu ca el nu o sa dea nici un ban, unde trebuie sa specific asta, sau cine trebuie sa decida asta si pe ce baza?
Discuție succesiune
Buna ziua.
Am o intrebare legata de mostenire. Suntem doi frati.Tatal meu a decedat acum 8 ani si nu am facut succesiunea. Anul trecut a decedat si mama mea si acum eu as vrea sa fac succesiune prin tribunal pentru ca nu ma inteleg deloc cu fratele meu. Sunt de impartit casa parinteasca si mai multe terenuri. Stiu ca daca deschid eu succesiunea trebuie sa platesc taxa de timbru de 5% la o valoare estimata.Apoi am auzit ca se vor face expertize, evaluari care trebuiesc si astea platite. Fratele meu a zis ca el nu da bani pe toate astea. Eu as vrea sa fac toate astea ca sa nu mai am nici o legatura cu el.Cum sa procedez? La sfarsitul procesului judecatorul va fi de acord in ideea sa-mi recuperez banii, sa-mi dea un pamant in plus de exemplu, sa-mi repartizeze mie mai mult de jumatate pana la contravaloarea sumei pe care am cheltuit-o?
Va multumesc.