avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1532 soluții astăzi
Forum Activitate camy3

Activitate camy3

Buna ziua,
As dori sa ma informez, daca pentru o casa demolata in anul 1987, se mai despagubeste proprietarul, el fiind despagubit doar cu bani pe casa in sine, nu si pentru teren ?
Ce este de facut in acest sens. Va multumesc.
Răspuns la discuția lichidare credit restant
Da prescriere nu are cum sa fie, de la ultima rata achitata in noimbrie 2009, nu au trecut 3 ani, cam atat trebuie sa treaca, sa se prescrie, e adevarat?Iar creditul meu are data scadenta in martie 2011.
Buna ziua, am si eu o intrebare.
am un credit de nevoi personale, credit facut pe baza de buletin, am ramas cu ratele restante, azi am discutat cu o domnisoara din partea bancii care imi spunea printre altele ca la creditul pe care il mai am de achitat in valoare de 2500 lei, as putea avea un discount (deoarece am zis ca vreau ca retele sa mi se scada ca nu pot achita o suma mai mare lunar)daca achit luna aceasta 649 lei si luna viitoare inca 649 de lei si atunci ma voi scapa de credit si inchei absolut orice cu banca.Intrebarea mea este se poate asa ceva ca de la o suma de 2500 sa accepte banca numai 1300 lei ?
Buna ziua
as dori sa stiu cum trebuie procedat pentru eliberarea unei adeverinte care sa ateste ca am lucrat din 1977 pana in 1981 la o Intreprindere de stat care s-a desfiintat ulterior, B.A.D.-C.I.E.T.A. Bucuresti, sector 1.
Răspuns la discuția drept civil
Va multumesc mult pentru raspunsuri, am fost la un executor judecatoresc a intocmit actele si acum astept sa vad daca se prezinta sa ridice sulta daca nu i se va depune intr-un cont la cec.Inca odata multumesc !
Discuție drept civil
am cumparat o casa ijn actul careia la sarcini figureaza o sulta pe care trebuie cel care mi-a vandut-o sa o plateasca surorii lui.Acesat fiind foarte bolnav nu se poate deplasa mi-a facut imputernicire pentru a putea sa-i achit eu sulta surorii lui.Se poate prin imputernicire sa i-o achit eu ca nou proprietar pentru a ma putea elibera de aceasta sulta , care nu este o suma mare, din caietul de sarcini?Inainte nu-i puteam eu achita sulta deoarece fratele trebuia care obtinuse hotarare definitiva si irevocabila asupra imobilului si terenului aferebtnt numai ca avea sa-i achite aceasta sulta eu am pre,lluat cu sulta aceasta si acum mi-a facut imputernicire el pentru a ii putea achita .
Discuție restanta
Am mai cerut un sfat luna trecuta la d-voastra si nu l-am primit si anume eu am un credit de nevoi personal facut in anul 2006 pe baza de buletin fara garantii , absolut nimic .Deoarece am rams in urma cu ratele lunare , la un moment dat fara a fi anuntata m-am trezit cu poprire pe salariu si ca sunt instiintata dupa aceea de cei de la servicu ca au facut si trimis catre executprul BROM o decizie prin care li se explica ca nu pot sa-mi opreasca mai mult de 150 lei lunar deoarece mai am si un car la care achit asta se intampla anul trecut in iulie.Dumnealor nu au fost de acord, si mi-au tinut in continuare cardul de salariu blocat fortandu-mi mana sa semnez un acord intre ei si mine precum ca ma angajez sa platesc 510 lei lunar ceea ce era foarte mult , ma rog la 1 august am semnat am platit prma rata si mi-au deblocat cardul.Atunci aveam 5130 lei acum mai am 2300 lei de plata am platit si suma care spun sui mai putin lunar deoarece fiind prea mare suma nu am putut plati ata .Intrebarea mea este normal s abage o suma de 513 lei lunar la un salariu net de 850 lei?Data scadenta este acum in mai pe 16 si as vrea sa stiu ce pot face sa merg in continuare cu o rata mai mica pentru ca nu am sa reusesc sa platesc lunar 513 lei la asa un salariu, mentionez ca am platit lunar dar doar 4 luni suma impusa apoi mai putin , dar am platit nu am vrut sa ma eschivez de achitarea imprmutului .Am uitat contractul meu de imprumut expira in 2011 deci se putea face o esalonare a ratelor lunare, deoarece era pe 5 ani 2006-2011.Va multmesc