avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate stefan42

Activitate stefan42

Primesc în următoarele 2 săptămâni?
Chiar m-ar surprindere... Și dacă nu primesc, ce pot face?


stefan42 a scris:

Mulțumesc, aștept de 7 luni

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In urma hotararii de condamnare, permisul se anuleaza. Urmeaza sa primiti dispozitia sefului Brigazii Rutiere pentru anularea permisului.



Bună ziua.
Am fost condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa printr-o hotărâre judecătorească definitivă dar nu mi-a anulat permisul de conducere, nici nu am primit așa ceva. Permisul auto este valabil, verificat în sistem. Ce aș putea face că în două săptămâni se împlinește 1 an de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești. Vreau sa dau pentru redobândirea permisului. Trebuie să
merg sa cer anularea lui? Sau dacă nu a fost anulat în urma hotărârii judecătorești, permisul mai este valabil?
Mulțumesc pentru ajutor.
Mulțumesc, aștept de 7 luni

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In urma hotararii de condamnare, permisul se anuleaza. Urmeaza sa primiti dispozitia sefului Brigazii Rutiere pentru anularea permisului.

Condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa pt un accident rutier cu decesul victimei. Pe timpul cercetărilor cât și pe timpul judecății nu am avut permisul de conducere reținut, suspendat sau anulat. După rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești nu am primit nici o adresă, înștiințare, din partea șefului poliției rutiere unde a avut loc evenimentul cum că permisul de conducere ar trebui predat în vederea anulării. Am permis valabil in evidențele poliției Române. In cazul in care sunt oprit în trafic și depistat cum că aș avea mențiuni, la ce m-aș putea aștepta. Mulțumesc frumos
Bună seara. Tatăl meu dorește să-mi doneze un teren, eu fiind căsătorit, poate sa o facă fără implicarea soției mele. Îmi poate dona terenul doar mie? Are soția mea vreun drept asupra terenului?
Mulțumesc

stefan42 a scris:

Unde este specificat?

Minodor-Roxana Ilies a scris:

Este obligat să anunțe în 5 zile lucrătoare de la data condamnării.



Unde este specificat?

Minodor-Roxana Ilies a scris:

Este obligat să anunțe în 5 zile lucrătoare de la data condamnării.

Un funcționar public este obligat să anunțe angajatorul în cazul unei condamnări cu suspendare din culpă sau instanța trimite angajatorului soluția dată.
În cazul unei condamnări cu suspendare pentru ucidere din culpa a unui funcționar public, trebuie anunțată instituția? Sau trimite înștiințarea instanța? Poate înceta contractul de muncă?
Bună seara. Într-un dosar cu ucidere din culpa și o sentință dată cu suspendare pentru recunoașterea faptei, se mai poate face apel și cere amânarea executării pedepsei?
Mulțumesc anticipat