avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate dumimiha

Activitate dumimiha

Răspuns la discuția Somaj
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Discuție Somaj
Am lucrat la o firma din data de 01.08.2004 si pana in data de 09.01.2014 cand a fost predata la dealer si au incetat contractele de munca. din 10.01.2014 am fost angajata la noua firma cu contract pe perioada nedeterminata cu perioada de proba de 3 luni. in data de 05.04.2014 am fost instiintata ca se incheie colaborarea in baza articolului 31 alin. 3. Intrebarea mea este pot beneficia de somaj tinand cont ca am cotizat fara intrerupere la stat?






Am cumparat o masina in data de 13.11.2010 si cel de la care am cumparat-o nu mi-a trimis inca actele de la fisc cum pot sa-l fortez sa le trimita mentionand faptul ca eu vreau s-o inmatriculez cat mai repede pe numele meu? exista vreo baza legala care sa-l oblige sa radieze masina mai repede? multumesc anticipat pentru raspuns
Discuție pensia de urmas
o persoana casatorita legal 35 ani careia i-a decedat sotul care era pensionat pe caz de boala poate beneficia de pensie de urmas? specific ca are un copil in varsta de 33 ani si ea la randul ei este pensionata pe caz de boala multumesc anticipat
pot beneficia de concedii medicale pentru copil daca m-am intors la servici inainte de a implini copilulu 2 ani? m-am intors pe 1 mai 2009 cand copilul avea 1 an si 4 luni multumesc anticipat
am pe cartea de munca un salariu de 720 lei imi puteti spune cat voi lua daca intru in concediu prenatal? multumesc
Răspuns la discuția reantaorcere la sevici
multumesc, dar doresc sa stiu si legea prin care am acest drept sa pot demonstra angajatorului
sunt in ccc pana la data de 6.01.2010 dar as vrea sa ma intorc pe data de 01.05.2009 dar angajatorul mi-a spus ca am depus o cerere pe propria raspundere prin care cer ccc pana la 2 ani deci nu pot sa ma intorc mai devreme asta insemnand sa concedieze persoana care este angajata pe perioada det in locul meu. ce pot face? imi puteti spune si ce legi ma ajuta? (as vrea sa am legea sa pot sa le demonstrez ca am dreptate )
Răspuns la discuția reangajare
elis a scris:

Nu exista niciun termen de depunere a cererii ... cererea de revenire o poate depune oricand la angajato.

imi puteti spune unde se specifica?
Răspuns la discuția reangajare
imi puteti spune in ce lege se specifica?