avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate sergiu197

Activitate sergiu197

Avand in vedere ca sentinta de dizolvare a fost data acum fix un an....societatea nu ar fi trebuit sa fie radiata din oficiu?conform art 237 din L31/1990 alin 6, 7, 8?
Am o firma impreuna cu nevasta din 2004. Aceasta firma a fost dizolvata prin sentinta judecatoreasca la cererea ONRC pentru nedepunere bilanturi pe mai mult de 3 ani la data de 28.01.2009. Astazi am primit o citatie de numire lichidator din partea AFP, mentionez ca firma nu a avut activitate si din cate stiu nu are nici o datorie la bugetul de stat.Pe firma existau ca bunuri un calculator, o imprimanta si un domeniu .ro. Pt ce este numit lichidatorul si ce va face el?
Va multumesc.
Se dau doua persoane fizice independente care au cumparat terenuri separat, apoi le-au alipit in vederea constituirii unei suprafete mai mari care a fost dezmembrata dar nu si partajata. Aceste 2 persoane raman in coproprietate pe toate loturile de teren rezultate in urma dezmembrarii. Vine fiscul si spune ca asocierea X+Y are de achitat un TVA de 20000ron in urma vanzarii acesto loturi de teren. Intrebarea mea este cine stabileste aceasta asociere si de ce sunt cele 2 persoane considerate o singura persoana in ceea ce priveste plata de TVA? Ce personalitate are aceasta asociere si cum a fost ea constituita dpv juridic?Acest TVA nu este calculat pentru o singura persoana?

Va multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri.
1."Asociatii sunt convocati cu cel putin 21 zile calendaristice inaintea reunirii Adunarii Generale a Asociatilor prin scrisoare recomandata indicand ordinea de zi. Convocarea este facuta de administrator, director general sau reprezentantul acestuia.
In cazul convocarii unei Adunari Generale a Asociatilor textul rezolutiilor propuse, raportul administratiei cat si al expertului de gestiune sunt trimise asociatilor cu 21 zile inaintea datei adunarii.
Adunarea Generala a Asociatilor este prezidata de presedinte. Daca acesta nu este asociat ea este prezidata de asociatul care poseda sau reprezinta cel mai mare numar de parti sociale.
Se supun deliberarilor numai problemele care figureaza pe ordinea de zi.
Adunarea Generala ordinara este constituita daca sunt prezenti asociatii sau reprezentantii acestora reprezentant majoritatea absoluta a partilor sociale.
Cand sunt prezenti sau reprezentati toti asociatii, hotararile se iau cu majoritatea absoluta a partilor sociale detinute."
"Adunarea Generala extraordinara este legal constituita daca asociatii sau reprezentantii lor detin majoritatea absoluta a partilor sociale celor prezenti.
Daca la Adunarea Generala extraordinara participa toti asociatii sau reprezentantii lor, hotararile se iau cu majoritatea absoluta a partilor sociale, unanimitatea voturilor fiind imperios necesara in cazul modificarii actului constitutiv."

Acestea sunt prevederile Actului Constitutiv in ceea ce priveste AGA...dupa cum am precizat noi nu am luat la cunostinta despre aceasta adunare.

2a. Acest aspect nu il stiam....v-as fi recunoscator daca mi-ati putea preciza si legea unde as putea sa gasesc acest lucru. Societatea cat si asociatii este clar ca au fost prejudiciati atata timp cat diferenta dintre grila si pretul actului este una extraordinar de mare.
2b. din cate stiu plafonul maxim este 5000ron...atata timp cat nu este vorba de CASH&CARRY. Notarul nu stie lucrurile astea?El nu raspunde pt aceste fapte?
3a. 15 zile de cand? Noi nu am luat la cunostinta oficial nici dupa 6 luni de zile....nu am fost instiintati in mod oficial de catre administrator cu privire la acest act de V-C. Am aflat din intamplare de la notar, de unde am luat si copiile actelor.

Va multumesc inca o data pentru atentia acordata.
Sunt 4 asociati A-50%, B-30%, C-10%, D-10%, primul fiind administratorul societatii. Acesta convoca AGA dar C si D nu primesc aceste instiintari, deci nu se prezinta, in aceastra adunre se hotaraste ca o parte din patrimoniu sa fie vandut de catre A in calitate de administrator lui A in calitate de persoana fizica. In contractul de vanzare-cumparare pretul trecut in act este de 60.000ron iar pretul de grila este de 1.000.000ron. Intrebarile mele sunt:
1. ce pot face C si D in aceasta situatie pentru a-si recupera prejudiciul.
2. Cum a putut incasa societatea 60.000ron cash intr-o zi, atata timp cat in act se specifica ca societatea a primit in fata notarului aceasta suma?
3. ce demersuri pot face C si D pt a intra in posesia tuturor documentelor fiscale atata timp cat A refuza orice contact?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme SRL
Va multumesc mult pentru timpul acordat si pentru raspunsurile prompte. Totusi nu m-am lamurit cum se procedeaza in cazul in care nu sunt deacord cu bilantul.Va multumesc inca o data.
Discuție Probleme SRL
Sunt asociat intr-o societate cu raspundere limitata care este impartita in felul urmator: 60% un asociat care este si administrator si cate 20% inca doi asociati din care fac si eu parte. Asociatul-administrator a admistrat deficitar firma in sensul ca a angajat foarte mult personal cu salarii exorbitante a achizitionat materiale de constructii fara nici un folos si nu a achitat la timp datoriile catre stat preferand sa investeasca in acele materiale de constructii. Ultimile 2 bilanturi nu au fost semnate intrucat nu s-a facut nici o sedinta AGA, iar acum am primit o scrisoare pentru a ma prezenta la sedinta AGA de anul acesta unde pe ordinea de zi se va discuta dizolvarea firmei si semnarea bilaturilor. Din cate stiu datoriile firmei catre stat au ajuns undeva la 2miliarde de lei asta in conditiile in care firma a avut incasari de peste 300mii de euro. Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care nu sunt deacord cu bilantul, care nu stiu cum a fost "intocmit", cum se procedeaza?Se cheama un cenzor?
2. Cum se poate face dizolvarea firmei?Cine este responsabil asupra datoriilor catre stat? Se pot vinde bunurile firmei pentru achitarea datoriilor catre stat?Firma avand 3 masini in proprietate si alte 4 masini cu contract de leasing in desfasurare, precum si 3.5 hectare de teren intravilan.Cine se ocupa de vanzare?
3. Se poate declara falimentul firmei?In ce consta falimentul si cum se procedeaza cu bunurile firmei?

Mentionez ca pe mine nu ma mai intereseaza firma respectiva si as vrea sa termin cat mai repede cu aceasta problema.

Va multumesc.
Răspuns la discuția SRL cu dobitoci
Buna ziua, sper sa nu se supere initiatorul acestui subiect dar ma gasesc intr-o situatie similara si nu are rost sa deschid un altul.

Sunt asociat intr-o societate cu raspundere limitata care este impartita in felul urmator: 60% un asociat care este si administrator si cate 20% inca doi asociati din care fac si eu parte. Asociatul-administrator a admistrat deficitar firma in sensul ca a angajat foarte mult personal cu salarii exorbitante a achizitionat materiale de constructii fara nici un folos si nu a achitat la timp datoriile catre stat preferand sa investeasca in acele materiale de constructii. Ultimile 2 bilanturi nu au fost semnate intrucat nu s-a facut nici o sedinta AGA, iar acum am primit o scrisoare pentru a ma prezenta la sedinta AGA de anul acesta unde pe ordinea de zi se va discuta dizolvarea firmei si semnarea bilaturilor. Din cate stiu datoriile firmei catre stat au ajuns undeva la 2miliarde de lei asta in conditiile in care firma a avut incasari de peste 300mii de euro. Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care nu sunt deacord cu bilantul, care nu stiu cum a fost "intocmit", cum se procedeaza?Se cheama un cenzor?
2. Cum se poate face dizolvarea firmei?Cine este responsabil asupra datoriilor catre stat? Se pot vinde bunurile firmei pentru achitarea datoriilor catre stat?Firma avand 3 masini in proprietate si alte 4 masini cu contract de leasing in desfasurare, precum si 3.5 hectare de teren intravilan.Cine se ocupa de vanzare?
3. Se poate declara falimentul firmei?In ce consta falimentul si cum se procedeaza cu bunurile firmei?

Mentionez ca pe mine nu ma mai intereseaza firma respectiva si as vrea sa termin cat mai repede cu aceasta problema fara sa fiu tras la raspundere pentru pierderile acestia, daca se poate.

Va multumesc.